Hata Raporları ve Yeni Sürümler

Başlatan yakusha, 17 Temmuz 2011 - 16:44:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yakusha

phpbb 2 den phpbb3'e doğru evrilirken phpbbturkiye.net ekibi olarak phpbb geliştiricilerine yardımcı olabilmek için şöyle bir uygulama yapmıştık...

ekip içinde küçük bir hata bildirim ve takip ekibi kurmuştuk...

kendi ekibimizden gelen hata bildirimlerini http://www.phpbbturkiye.net/bug-tracker-f98/ adresinde  topluyor ve phpbb geliştiricilerine ve bugtrack listelerine hata olarak bildiriyorduk... bu işi, içimizden çat-pat ingilizcesi olan bir kişi yapıyordu; çünkü hata bildirimi yaparken ingilizce yapmak gerekiyordu...

işin sonunda şöyle bir genel değerlendirme çıkmıştı: http://www.phpbbturkiye.net/bug-tracker-f98/genel-degerlendirme-18-subat-2009-t4681.html

Alıntı Yapnew: 2 (yeni)
fixed: 13 (düzeltildi)
not a bug: 26 (hata değil, bunların %60'ı bug ama kabul edilmiyor)
duplicate: 5 (tekrar etmiş, bizden önce açılmış)
will not fix: 3 (yapamayız deniyor)
already fixed: 2 (zaten düzeltilmiş)
support request: 4 (yardım konusu)
unreproducable: 1
review later: 1 (sonra bakılacak)

toplamda 50-60 kadar hatayı rapor etmiş, bir kısmının düzeltilmesine vesile olmuştuk... 40'dan fazla hatayı keşfederek ne kadar gıcık ve hata kaldırmaz birisi olduğumu da o günlerde ispat etmiştim...

benzeri bir faaliyeti içimizde yapılmasını istiyorum...

bir foruma, hatalar türkçe olarak bildirilsin... bir arkadaş bu hataları ingilizceye çevirip ubuntu trackerlarında ticket olarak açsın ve foruma bu linki eklesin...

diye öneriyorum...

teşekkürler.
Artık bu forumu kullanmıyor.

klbecit

Güzel bir öneri... Dağınık olmasından iyi olur bence...

sem

Ben şu şekilde gördüm;

Birisi bir hata ile ilgili konu açıyor... Eğer düzeltimezse ve bir bug olarak algılanırsa durum, kişi hata bildirimi yapmaya yönlendiriliyor. Ben de bu şekilde hata kaydı açmıştım...

Yani hata bildirimi gerekli durumlarda yaptırılıyor ya da en azından kişiler yönlendirilyior.

Bu iş için ayrıca vakit ayırmak yani aslında zaten gerekli durumlarda yapılan bir şey ve kişilerin bireysel olarak da yapabildiği bir şeye burada yer vermek bize ne kazandırır diye düşünüyorum...

Forum içerisinden bildirilen hataları daha kolay takip edebiliriz, kişiler bu şekilde toplu bir şekilde hata bildirimleri görünce kendileri de bu konu üzerine ayrıca yönelebilirler ve öğrenebilirler ve bu vesile ile daha fazla hata bildirimi yapılabilir vs gibi faydaları olabilir "gibime geldi"...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

eribol

Mantıklı bir öneri. Kaç tane hata bilirim ingilizcem yeterli olmadığı için bildirmekten vaz geçtiğim.

heartsmagic

Öneri güzel. Fakat, bir iki şeyi planlamamız gerekmekte. Çünkü plansız gidersek üzerimize alacağımız yük daha da artacaktır.

1. Bu mesele için bir kategori ve altında ilgili bölümler olmalı mı? Örneğin:

Masaüstüleri->Gnome  "gnome-terminal uygulamasındaki XX-yy hatası"

Yoksa tek bölüm, karışık başlıklar mı olmalı?

2. Hata geri bildirimi kolay iş değildir. Aslında doğrudan "Şu uygulamada bu sorunum var" der ve Launchpad'de bir kayıt açarsınız. Fakat hemen sonrasında olacak şey geliştiricinin sizden "detaylı" bilgi isteyecek olmasıdır. Bunu da "backtrace" gibi hadiselerle sizlerin ve bizlerin aktarması gerekecektir. Bu aşamda gönüllü olarak birileri bu belgeyi hazırlayabilir mi? Yoksa bu da bize mi kalacak?

Eğer ikinci madde yapılmayacaksa işimiz çok zorlaşır. Çünkü açılan başlıklara sağlam bilgiler verilmezse genelde "yetersiz bilgi" nedeniyle kapanırlar. Bu bölüme gelip de "XX uygulaması şöyle çöktü, böyle çöktü" türünden başlıklar açılmasını şahsen istemem.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

klbecit

Şöyle birşey yapılabilir...

Forumda mevcut işleyiş devam eder. Bir hata raporu oluşturulması gereken durum ortaya çıkarsa konuyu açan kişi ya da başka birileri ne olduğunu, neler yapıldığını, hangi işlemden nasıl bir sonuç elde ettiğini başka bir alanda belirtir ve hata raporu açma konusunda tecrübeli arkadaşlar da bu konu ile ilgili bildirimde bulunabilir.

heartsmagic

İşte, mesele tecrübeli arkadaşlara kalırsa, kalır. Bu nedenle "backtrace" alma gibi işlemlerin anlatılmasını, belgelendirilmesini istedim ben. Hadi bir ara vakit bulup ben yapayım bunu, fakat geri bildirim işini bizler yapamayız. Yeterli bilgi elde edilirse İngilizce sorun olmaz belki, yeter ki bilgi edinilsin.

klbecit

İşte temel konuda bu... Hata bildirimi için yeterli bilgi oluşturma konusunu tecrübe etmemiz gerekiyor :)

heartsmagic

O tecrübe belgelendirmeleri okuyarak uygulamayla ediniliyor. Ben vakit bulduğumda (çok söz veriyorum bu aralar fakat bulamıyorum) bir şeyler karalamaya çalışırım. Gerisi hata bildirimi yapacak arkadaşların uğraşıp, yeterli geri bildirim malzemesi edinmesine bakıyor.

klbecit

Siz o bilgileri bize aktarırsanız ben de size bir iki deneme bildirimi göndereceğim :)

sem

Ben de belgelendirme konusunda yönlendirme olursa yardımcı olmaya çalışırım... Yönlendirme derken de backtrace olayını anlamadım mesela. Bu nedir tam olarak strace ile beraber uygulamayı çalıştırıp takılan yeri bulma gibi  bir şey mi?

Yani bu gibi şeyleri aramızda pay da edebiliriz. Belgelendirme işinin de yöneticilere ayrıca yük getirmemesi ve bu sayede olaya hız katma açısından...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

heartsmagic

starce ile değil de gdb ile yapılıyor backtrace alma işleri.

Benim bugüne kadar kullandığım kaynaklar:
http://live.gnome.org/GettingTraces
http://live.gnome.org/GettingTraces/Details
http://live.gnome.org/GettingTraces/DistroSpecificInstructions

Fakat Ubuntu'nun Wiki'sinde güzel özetlenmiş:
https://wiki.ubuntu.com/Backtrace

Bu sayede geliştiricilere sorunun nerede olduğuna dair teferruatlı bir çıktı aktarmış oluyoruz.

sem

Debugger'ı (derleyici) IDE dışından kullanmak aklıma gelmedi hiç =)

Bu iş pratiğe döküldüğü zaman gdb kullanımı "backtrace alma" işlemini kendim yukarıdaki kaynaklardan öğrenip Türkçe kaynak oluşturma işlemini üstleniyorum.
Burası dünya?

yakusha

ilginiz için teşekkür ediyorum... 2-3 hata yüzünden bir önceki sürüme takılıp kalmalar da bu bildirimler ile çözüme ulaşır diye ümit ediyorum...

teşekkürler...

heartsmagic

Alıntı yapılan: sem0900 - 19 Temmuz 2011 - 09:05:25
Debugger'ı (derleyici) IDE dışından kullanmak aklıma gelmedi hiç =)

Bu iş pratiğe döküldüğü zaman gdb kullanımı "backtrace alma" işlemini kendim yukarıdaki kaynaklardan öğrenip Türkçe kaynak oluşturma işlemini üstleniyorum.

Ben beklemedeyim o zaman :)

sem

Ayrı bölüm açılacak mı bu konu üzerine acep, yani bu şekilde bir çalışma olacaksa ben bekleyeyim yoksa "Genel" gibi bir bölümde  yapacaksak bu işlemi şimdiden başlayayım, anca zaten... =)
Burası dünya?

eribol

Şöyle yapılabilir. Bir bölüm açılır. Biz hatayı buraya aktarırız. Geri dönüş istenir bizden, geri dönüşleri ekleriz sonrasında eğer gerekliyse ek bilgileri de ekleriz buraya. Uygun görülürse ingilizcesi iyi ola biri bize launchpad yorumunu aktarır biz de launchpad üzerinde hata kaydı açarız(sorunu yaşayan kişi). Wiki ile ilgilenen ingilizcesi iyi arkadaşlar Backtrace başlığını çevirirse hiç fena olmaz :P

Bir programın hata kayıtlarını almak için gdb kullanılacaksa sanırım aynı programın dbg(debugger) paketinin de kurulu olması gerekiyor. Mesela firefox için hata kaydı almak istiyor isek gdb paketinin ve firefox-dbg paketinin kurulu olması gerekiyor.

Bir de şunu sorayım. AppArmor paketi de aynı işlevi görmüyor mu? Gerçi kendisi daha çok güvenlik işiyle ilgileniyor hama hata raporlama da yapıyor diye biliyordum ben.

heartsmagic

Ayrı bölüm açarız sorun değil, fakat benim ilk iletimde yazdığım konu için bir miktar geri dönüş lazım bizlere. Tek bölüm, altında başlıklar mı, bölümler altında ilgili başlıklar mı?

@eribol, AppArmor mu yapıyor geri bildirim toplamayı bilmiyorum fakat uygulamalar çöktüğünde raporlamak isteyip istemediğimizi soruyor sanırım. Kaldı ki birçok uygulamanın Yardım bölümünde "Report A Problem" veya "Bir Sorun Raporlayın" mevcut. Oradan da gidilebilir sanırım. Fakat bu raporlamalar gdb ile "backtrace" alma işlemi ile aynı değil galiba. gdb resmen döküyor hatayı, tabi sağlıklı bir "backtrace" alınabildiyse.

eribol

Tek başlık olsun dersek şöyle bir sorun çıkıyor. Herkes yaşadığı sorunun bir bug(böcek) olduğunu ayırt edemeyebilir ve açıkçası bir bug(böcek) olsa dahi her kullanıcıdan geri dönüş almak kolay olmayabilir. Bu durumda eğer açılan başlık bölüme uygun değilse taşınması gerekir ki bu ayrı bir yük olur.

İkinci alternatifte ise dağınıklık söz konusu olur. Misal firefox ile ilgili bir başlık açıldığında bunun bir böcek olduğunu ayırt etmek zor olur. Ayırt edilse bile başlığı açan kullanıcının da aynı zamanda bu farkındalığa sahip olması gerekir ki bu durumda da kullanıcı hem hazırlıksız yakalanmış olur hem de tam olarak duruma(yani hata kaydını takip edip geri dönüş yapmaya) ayak uyduramayabilir. Karışık ve anlaşılması zor bir açıklama oldu sanırım :)

Yine de birinci seçenek daha cazip görünüyor bana. Ancak ciddiyet istediği muhakkak. Tabii size de tek konudan ikinci bir yük yüklenmiş olur.

sem

Bölümler altında ilgili başlıklar örneğin Firefox bölümünde Firefox ile ilgili böceklerin bildirimi ise en geneli yapılabilir, tarayıcılar altında tüm tarayıcılar, pencere yöneticileri altında tüm pencere yöneticileri ya da masaüüstü ortamları altında tüm masaüstleri...

Ama bence tek bölüm ya da bu şekilde bölümler halinde olmasına gerek yok. İkisi harmanlanabilir. Çünkü; çok fazla yoğunluk yaşanan bir bölüm olmayacaktır foruma göre.

4 -5 bölüm altında idare edilebilir diye düşünüyorum; Anlatım, açıklamaların bulunduğu bölüm, hata bildirimi yapılan ve takibi süren başlıklar, takibi biten başlıklar ve hata olmadığı için güncel bölümden kaldırılanlar vs. gibi bir hiyerarşi yapılabilir diye düşünüyorum.
Burası dünya?

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Temmuz 2011 - 02:03:31
@eribol, AppArmor mu yapıyor geri bildirim toplamayı bilmiyorum...

AppArmor değil de Apport uygulamasıymış.

@eribol, @sem0900 benim gönlüm tek bölüm, ayrı başlıklardan yana. Açıkçası bu konuda üzerimize düşecek yükü de şöyle hafifletiriz. Bu bölüm "destek" bölümü olmayacağından dolayı sadece uygun kriterlere uyan başlıkları açık tutarız. Onun haricindekileri doğrudan kapatır, kullanıcıdan da ilgili bölümde yeni başlık açmasını isteriz. Sonuç: Forum kirliliği.

Yük binecekse üzerimize ilgili bölüme taşımak olacaktır bu. Fakat herkesin malumu zaten yükümüz çok hafif değil. Ayrıca bu bölümün de zamanında çok konuşup açmak için tereddütte kaldığımız Görsel Yardım bölümü gibi olacağından şüpheliyim. Gerçi oradan daha fazla ümidim var burası için.

yakusha

@heartsmagic üstadım, 2 forum şeklinde yapılandırılabilir...

a) kişilerin hata bildirimlerinin alındığı bir forum... bu foruma üyeler hata bildirimi diye düşündükleri şeyleri eklerler...
b) bactrack bildirebilen başlıklardan hatalı olduğuna hükmedip bildirmeyi düşündüklerimizi eklediğimiz forum... buraya üyeler yazı ekleyemez...

bizi 2. forumdakiler bağlar diye önerebilirim...

heartsmagic

2. bölüme kim yazıp çizebilecek peki?
Ayrıca 1.bölüm forumun genel vazifesini üstlenmiş oluyor buradan bakınca, gerek olmaz ona kısacası. Geri bildirim alamayacaklar normal sıkıntısını arz ediyor gibi forumda devam edebilirler soru sormaya.

Sözün özü, böyle bir bölümümüz olacaksa:

1.  "Hatalarda Nasıl Geri Bildirim Alınır" belgesinin olması,
2.  Bu bölüme başlık açacakların "mutlak surette" bu belgeyi değerlendirmeleri,
3.  Diğer türlü hata ileteceklerin forumun diğer bölümlerini kullanmaları gerekmekte.

if

Bence hiç bölüm açmayalım. Foruma geçilen sorun çözülememişse, sorunu yaşayan üyeye bununla ilgili hata raporlamak isteyip istemediği sorulur. Kabul ederse kendisine yol gösterilir- @sem0900'un hazırlayacağı nasıl belgesine yönlendirme, launchpad hesabı açma ile ilgili nasıl belgesine yönlendirme vs. Başlığa da hata raporunun bağlantısı geçilir. Böylesinin herkes için en iyisi olduğunu düşünüyorum.

yakusha

launchpad hesabı için 3 gün uğraştım, yine de açamadım... bahtsızlığım ile mi ilgilidir bu?