Blender Vakfı'nın 4. Açık Kaynak Filmi: Tears of Steel

Başlatan eribol, 26 Eylül 2012 - 20:25:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eribol

Fazla açıklama yapma durumum yok ama öteki filmlerden bambaşka bir boyutta.
www.youtube.com/watch?v=R6MlUcmOul8

İyi seyirler.

İzledikten sonra not: Film sonunda sponsorları ve bağışçıları yazarken açık kaynak adına gurur duymamak elde değil. Gerçekten Blender Vakfı bu işi iyi kotarıyor.

umutubuntu

KemalALKIN

Müthiş. Dil bilgim o kadar yetmesede senaryoyu anladım :D.
www.tckemal.ist

odyssey

Filmin yapımında Google ve Nvidia desteğide görünüyor
Bu arada ben konuyu pek anlamadım
Bi altyazı olsaydı güzel olurdu :D

heartsmagic

Sektöre yönelik en profesyonel çalışma bu sanırım.  Animasyonları saymıyorum zira o ayrı bir sektör benim gözümde. Bundan önce "Project London" çalışmaları vardı fakat o hem bu kadar iyi oyunculuk barındırmıyordu (evet oyunculuklar çok üst düzey değil ancak artık pek sırıtmıyor gibi) hem de sanırım henüz yayımlanamadı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

KemalALKIN

heartsmagic

Bu kişiler ve kuruluşlar / topluluklar bir film çıkarsın bunun gibi emin olur patlama yapar :D. Windows/DirectX cephesindende rakip olarak EA'nin Mass Effect filmi çıkar :D. Film savaşı :p. İçinde korkutucu içerik olmayan her teknolojik olaya destek veririm :D. Savaşlar fiziksel ve hayat kaybı değilde sanal olsun bizim olsun arkadaş :).

Filmi çıkar inşallah :D. OpenGL film :D.
www.tckemal.ist

monthy_python

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Eylül 2012 - 10:54:05
Sektöre yönelik en profesyonel çalışma bu sanırım.  Animasyonları saymıyorum zira o ayrı bir sektör benim gözümde.

Bana da filmin esas olayı "blender"mış gibi geldi. bence oyunculuklar sırıtmış biraz  ;D
Bu animasyon işleri bütçenin çok büyük bir kısmını yer yutar. iki saniyelik saç uçuşması onbinlerce dolar tutar vs. hatta hollywood işlerinde filmlere özel programlar yazıldığını duymuştum. yüzde doksanı animasyon olan bu işin blender kullanılarak yapılması önemli geldi bana.
(film olayına ucundan bulaştığım kısım müzik. animasyon kısmına uzaktan yorum yapıyorum. biraz ukalaca geldi kendi yorumum, o yüzden belirteyim dedim.)

heartsmagic

Bu kadar kısa süre için oyunculukların bu düzeyde olması normal :) Zaten benim yorumum "çok profesyonel" üzerine değil, şu ana kadar olanların arasında en profesyoneli şeklinde :) Gerçi çok fazla bu tarzda çalışma olmadı, onu da izah etmeye gayret gösterdim. Fakat salt Blender çalışmaları yerine, o çalışmaların böyle filmlere yedirilmesi daha güzel duruyor. Zira az çok tartabiliyoruz neyin ne olduğunu. Daha önce reklamlarda izlemiştik zevkle Blender örneklerini. Bu şekilde desteklenerek hazırlanan filmleri görmeyi hevesle bekliyorum kendi adıma.

Tabi benim için böyle bir projede sırıtmayan oyunculukların başkaları için sırıtıyor olması da gayet normaldir :)

eribol

heartsmagic'in dediği gibi bu film sektöre yönelik en ciddi film. Vfx denilen olay bu filmde amaç edinmiş. Malum her filmde blender vakfı yeni bir aracını ön plana çıkarır. Örnek için aşağıdaki videoları izleyin, zaten dehşete kapılırsınız :)

http://ae.tutsplus.com/articles/in-depth/a-look-at-hollywoods-biggest-vfx-part-1/

xrhymer

Hafızam beni yanıltmıyorsa Blender ile Spiderman (ilk film) animasyonları yapılmıştı. Bilen/hatırlayan?
Dostlarım, dost yoktur. Kendi gücünle ayakta durmalı, iradenle yaşamalı, duygunla sevmeli, düşüncenle ayırt etmelisin. Dünyanın tamamı güvenilmez olsa da kimse senin kılına bile dokunamaz kardeşim.

heartsmagic

@xrhymer, ilk değil de ikinci filmde kullanılmış cidden. "pre-visualizations" denen yerde iş görmüş kendisi. Yanlış anlamadıysam kaba tasarımların yapıldığı bölümmüş bu. İlgili bağlantılar:
http://en.wikipedia.org/wiki/Blender_(software)#Use_in_the_media_industry
http://www.blender.org/features-gallery/testimonials/animatics-for-motion-pictures/

monthy_python

@eribol çok güzelmiş gerçekten.
@heartsmagic birazcık sarkmış ya, çok ta değil  :)

odyssey

Alıntı yapılan: eribol - 27 Eylül 2012 - 23:55:38
heartsmagic'in dediği gibi bu film sektöre yönelik en ciddi film. Vfx denilen olay bu filmde amaç edinmiş. Malum her filmde blender vakfı yeni bir aracını ön plana çıkarır. Örnek için aşağıdaki videoları izleyin, zaten dehşete kapılırsınız :)

http://ae.tutsplus.com/articles/in-depth/a-look-at-hollywoods-biggest-vfx-part-1/

Gerçekten dehşete kapıldım :)
Ancak videolarda ki görsel efekt programlarının kullanıldığı bilgisayarlarda windows gördüm
Bu filmlerin görsel efektlerinin Linux ile ilgisi nedir ?

KemalALKIN

www.tckemal.ist

heartsmagic

Alıntı yapılan: odyssey - 29 Eylül 2012 - 08:26:52
Alıntı yapılan: eribol - 27 Eylül 2012 - 23:55:38

Gerçekten dehşete kapıldım :)
Ancak videolarda ki görsel efekt programlarının kullanıldığı bilgisayarlarda windows gördüm
Bu filmlerin görsel efektlerinin Linux ile ilgisi nedir ?

Yani @eribol demek istiyor ki, oradaki örnekler Vfx örnekleri, Blender da bu filminde kendi Vfx çalışmalarını göstermeye çalışmış.

maidis

umutubuntu

geryildirim

Merhaba Anıl,

Türkçe alt yazıyı hem MPlayer ile hem MoviePlayer ile hem de VLC ile denedim, maalesef Türkçe karakter problemi var.
Nasıl bir ayarlama yapmam gerekiyor?

matrax_41

Altyazı ayarlarından alt yazı kodlaması bölümünde "ISO-8859-9"u seçmen gerekiyor.

geryildirim

Maalesef ne ISO-8859-9 ne de Turkish Windows-1254 bende fayda vermedi. neden acaba?

matrax_41

ISO-8859-9'u seçtikten sonra oynatıcıyı yeniden başlatmayı denedin mi ?

geryildirim

Evet, yeniden başlatınca düzeliyor. Teşekkürler...