Ubuntu-Kubuntu Bir Arada Olabilir mi?

Başlatan emre413, 18 Ekim 2008 - 14:17:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre413

Arkadaşlar Ben Ubuntu 8.04.1 Kullanıyorum Kurulumu Windows Altına Yaptım. Şimdi de Kubuntu 8.04.1 İndirdim. Ama Kurulum Olmuyor CD'nin AutoRun da Inside Windows'a tıklayınca extract... diye bir şey çıkıyor %100 olunca da bişi olmadan kapanıyor. Herhalde Ubuntu Sistemde Yüklü Olduğu İçin Diye Düşündüm acaba İkisi bir arada kullanılamaz mı?

Cevaplara Şimdiden Teşekkürler...

munirekinci

Wubi ile ikisi kurulurmu bilmiyorum ama bir bilgisayara yüklenebilecek işletim sistemi sayısında sınırlama yoktur. Kurulumu Windoz üzerinden Wubi ile değil de, Ubuntu'yu Live CD olarak açıp Ubuntu'nun kurulum aracı ile yapmanızı öneririm.

emre413

Teşekkürler ama dediğim gibi Ubuntu'yu Windows'un altına kurdum. Kubuntu'yu da acaba aynı şekilde kuramaz mıyım? Çünkü içinden kurmaya çalıştığımda büyük ihtimalle disk bölümlendirmesi falan isteyecek Ubuntu'yu öyle denemiştim bölümlendirme istemişti. Şimdi bu işlerle uğraşmadan Windows altına kurmak istiyorum. Disk bölümleme olmadan kurulabilecekse böyle bi yol varsa lütfen anlatın. Yoksa da ne yapalım live-cd ile açarız işimize lazım olduğunda...
Ama live-cd açılışı çok zaman alıyor o da live-cd'nin kötü bir yanı İnşaAllah başka bi yol vardır.

Teşekkürler...

heartsmagic

Normal şartlar altında Ubuntu nasıl kurulduysa, Kubuntu'nun da kurulması lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

emre413

Valla live-cd sini indirdim Kubuntu'nun. CD-ROM'a taktım autorun çalıştı ve seçenekler geldi. Inside Windows dedim. Bir Program Çalıştı Extracting... yazıyordu başlıkta %100 olunca da başka bişi gelmedi tamamen sona erdi o her ne programıysa

heartsmagic

Diskte yer var mı yeterli miktarda? Hiç hata döndürmediğinden bir tavsiye vermek ne yazık ki zor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

Bir yerlerde, Kubuntu Wubi ile kurulurken %100'e gelince takılıp kalıyor ancak bilgisayarı yeniden başlatınca kurulumu yapıyor diye okumuştum. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda kurulum tamamlanabilir. Ancak Wubi ile iki ayrı Ubuntu kurulur mu, hiç denemedim.

Alternatif olarak, Ubuntu üzerine kubuntu-desktop paketini kurmayı da düşünebilirsiniz. Bu meta paket, Ubuntu'da yeterince yer varsa KDE 3 sistemi ve Kubuntu için seçilen paketleri kuracaktır. Eğer amacınız KDE 4'ü denemekse, forumda KDE 4 için hangi paketleri kurmanız gerektiğini anlatan bir başlık olmalı.

emre413

Öncelikle Yeterli Yer Var 11,1 GB kadar. ve ben bunun 5 GB'sini kubuntuya ayırmak istiyorum sanırım Ubuntu zaten yüklü olduğu için kurulumdan çıkıyor. Ben Aslında live-cd'den baktım Kubuntu'ya GNOME olarak Ubuntu var KDE olarak da Kubuntu olsun demiştim de.
Dediğim gibi galiba Ubuntu'nun zaten yüklü olduğunu algıladığı için Kubuntu'yu yüklemiyor galiba mecburen disk bölümleyip yapacaz artık başka konularda görüşmek dileğiyle..
Cevaplara Teşekkürler...

emre413

Tamam Disk Bölümlüycem Ama Mesela Bende D:\ Bölümünde 11 GB Boş Alan Var Dolu Olan 16 GB alana dokunmadan Sadece bu 11 GB lık bölümü başka bi bölüm yapmak mümkün mü? Yoksa Verileri Yedekleyip Tüm D:\ Bölümünü Sildikten Sonra Yeniden İki Bölüme mi ayırayım?

erginemr

Bu aslında mümkün, zira Ubuntu kurulumu sırasında size iki seçenek veriliyor: Varolan bir bölümdeki boş yerin otomatik olarak ayrılarak kullanılması, ya da varolan bir bölümün üzerine yazılarak kurulması. Kurulumda bölümleme aşamasına gelince dikkatli olun ve seçenekleri kurcalayın, ama tam olarak emin olmadıkça asıl bölümleme işlemine başlamayın. Detaylarını hatırlamıyorum, ama mantıksal olarak böyle bir seçeneğin sunulmuş olması gerekiyor.

Deneme-yanılma ile bulacağınız uygun bir seçenekte, kurmak istediğiniz D:\ bölümünün grafiksel bir gösterimi karşınıza çıkarsa, boş alanı fareyle çekerek ayarlayabilir ve bu alana kurulum yapabilirsiniz. Takıldığınız yerde, Çalışan CD üzerinden foruma bağlanarak yeniden mesaj atın, mümkünse bölümleme yöneticisinin ekran görüntülerini gönderin.