Güncelleme sonrası ses sorunu başladı

Başlatan aycan, 11 Ocak 2009 - 14:08:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aycan

Arkadaslar merhaba;
Yeni bilgisayarıma Ubuntu 8.10 Amd64 bit kurdum. İlk açilışta çalışan ses kartım güncelleme sonrasında çalışmaz oldu.
Forumda benzer durumla karşılaşan arkadaşların denediklerini yaptım fakat bir sonuç yok.

Anakartım Asus M3N78-VM, ses kartım VIA VT1708B.
Şu an kullandığım kernel 2.6.27-9 generic.  güncelleştirme öncesi 2.6.27-7 generic idi.

Açılış Cd si ile açtığımda ses geliyor ve lspci çıktısı söyle;
lspci | grep Audio
00:07.0 Audio device: nVidia Corporation Realtek ALC1200 8-Channel High Definition Audio Codec (rev a1)

Kendi karnelimdede lspci çıktısı yukarıdakiyle aynı, aplay çıktısında aşağıdaki gibi

aplay -l
aplay: device_list:215: ses kartı bulunamadı...

Yabancı bir kaynakta (https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/306131)

Şu cümle geçiyor,

That patch is already in the 2.6.27-10 kernel which is in the Proposed repository. You can enabled it in System -> Administration -> Software Sources. See if installing that kernel and rebooting fixes it. If not, I think the card is totally unknown to Linux at the moment and needs to be defined.

Şu an kullandığım kernel 2.6.27-9 yukarıdaki cümledeyi yetersiz ingilizcemden dolayı anlayamadım tercümede yardımcı olurmusunuz. 2.6.27-10 da bu sorun çözülmüşmü diyor acaba?

Eğer öyle diyorsa synaptic'de onaylanmamış güncellemeleride işaretledim fakat 2.6.27-10 kernel şu an paket listemde yok bunu yüklemenin kolay bir yolu varmı acaba? Yoksa Paket listesine girmesinimi bekleyeyim.

aycan

Yukarıdaki soruyu sormadan kısa bir süre sonra kerneli otomatik guncelleştirme ile 2.6.27-11 e guncelleyince sorun çözüldü.