[Çözüldü] remastersys den sonra x.org çöktü

Başlatan diceman331, 28 Ağustos 2012 - 15:54:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

diceman331

Öncelikle herkese selamlar.
XUbuntu linux kullanmayı seviyorum fakat bir o kadar da acimiyim. Acemiliklerimin bedelini formatlarla ödememek için remastersys kurulumunu debianhelp sitesindeki anlatımlara uyarak yaptım. Önce ubuntu tweak sonra da bleachbit kurup sistemi temizleyip son olarak remastersys yi kurdum ve gui den açıılmayınca konsoldan sudo remastersys komutunu verip dist seçeneğiyle yedeklemeye çalıştım. reboot edince oturum ekranı gelmeyince startx deyip aşağıdaki resimdeki gibi çıktı aldım. sonra fglrx i kaldırmaya çalıştım dosya yok dedi. x.org u apt-get komutuyla kaldırıp yeniden kurdum conf dosyasını şuan hatırlamadığım bir komutla düzenlemeye çalıştım olmadı. *bir şeyler yaparken E:dpkg was interrupted,you must run 'dpkg --configure -a' to correct hatası aldım run dediği komutu uyguladım dizinde yeterli alan yok dedi. Benim düşüncem işte buradaki yeterli alan yok kısmında yoğunlaşıyor. Çünkü xubuntumu wubi ile windowsun içine kurduğum için host klasörünü de almaya çalışan remastersys galiba imajı alırken alan yetmediği için yarıda kesilmişti. Şimdi ne yapabilirim sayın değerli arkadaşlarım ;( yardımcı olursanız çok sevinirim.

http://d1208.hizliresim.com/10/w/ccc4v.jpg

cagriemer

df -h

Yukaridaki komutla ne kadar alan bosta ogrenebilirsiniz. Eger sorun buysa, almaya calistiginiz yedegi rm komutuyla silip yer acmayi deneyebilirsiniz. Ardindan ekran karti surucusunu yeniden kurmayi denersiniz.

diceman331

peki terminaldeyken dizin ve dosyaları nasıl görüntülerim bu işlemin komutunu verirmisin ? Ayrıca dizin ve dosyaların boyutunuda görebileceğim komut olsa iyi olurdu :)

hitokiri

du -alh /dizin
dediğini yapıyor gibi sanki..

diceman331

@cagriemer verdiğin kodu uyguladım %100 used dedi.
@hitokuri verdiğin komutu uyguladım , acemilik işte kök dizinden başlattım hala liste veriyor nasıl duracak bilmiyorum :)

hitokiri

ctrl+c veya ctrl+z kısayollarını deneyebilirsin ayırca

du -alh /dizin|more

bu şekilde denersen daha rahat olur gibi :)

hatta madem tamamen dolu muhtemel dolu yerleri temizlemekte yarar var,
sudo rm -rf /var/cache/apt/archives/*.deb
ile .deb paketi yedeklerini silmek sanırım şimdilik arayüze ulaşmanı sağlıyabilir,
daha sonra disk kullanım çözümleyici(baobab) ile daha rahat bulabilirsin şişkin dizinleri.

diceman331

remastersys programı home/remastersys/ yolunda dizin açmış ve
du -alh /home/remastersys
dediğimde birçok dosya ve klasör bilgisini veriyor. toplam 12gb yer kaplıyormuş.
rm /home/remastersys/
dediğimde ise
rm: cannot remove '/home/remastersys/' : Is a directory
çıktılarını alıyorum. dosya değilde dizin ve alt dizinler & dosyaları nasıl silerim yardımcı olurmusunuz ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Ağustos 2012 - 20:32:58

@hitokiri @cagriemer; ikinize de çok teşekkür ederim. Verdiğiniz komutları uygulayıp more seçeneğiyle büyük olan 12 gb lık isotmp klasöründeki filesystem.squashfs dosyasını sildim ve şuan xubuntu dan yazıyorum :)
komutları öğrenip bilgisayara (tabiri caizse) hükmetmek ne güzelmiş :)

heartsmagic

Zaman geçtikçe daha da keyif alırsın.
Eğer sorun çözüldüyse lütfen: cozuldukonusu
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.