Hangi masaüstünü tercih ediyoruz?

Başlatan Orhan, 29 Mart 2008 - 01:55:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hangi masaüstünü tercih ediyoruz?

KDE
GNOME
XFCE
Fluxbox
Enlightenment
Diğer
LXDE
Openbox
UNITY
Cinnamon

cesurata

ignis

Herkese merhabalar, sadece tecrübelerim doğrultusunda benzer sonuçlara ulaşmak isteyenler için birkaç öneride bulunacağım. Farklı üretimler olmak üzere 3 ayrı dizüstü bilgisayar ve 1 adet de masaüstü bilgisayarda edindiğim tecrübeler doğrultusunda; üstüne basarak söylüyorum, "klasik görünüme alışkın olan ve alışkanlılarını değiştirmek istemeyip bunu linux çatısı altında sürdürmek isteyenler için" tercih edilmesi gereken masaüstü ortamı Cinnamon'dur. Bunun çeşitli nedenleri vardır ancak, en önemlisi pencere yönetiminin diğerlerine göre daha kullanışlı olması diyebiliriz. Öte yandan masaüstünün kullanımında daha fazla yer açması, çeşitli uygulamacıklarıyla bilgisayar kullanımını daha hoş bir hale getirmesi de söylenebilir. Ayrıca Ubuntu'yla sorunsuz çalışıyor. Diğer masaüstü ortamlarına göre daha az ayarla daha düzenli bir hale getirilebiliyor. Dediğim gibi bunlar tecrübe edindiklerim doğrultusunda yazılmış cümleler. Tecrübe ettiğim diğer masaüstü ortamlarıysa; Gnome, KDE, Gnome Shell, Unity, Mate, XFCE, LXDE. Yukarıda saydığım nedenlerden ötürü bir sıralama yapacak olursak da; Cinnamon>KDE>XFCE=Gnome=Gnome Shell=LXDE=Mate>Unity diyelim.

dberkay

Ben cinnamon kullanıyorum ama sanırım o GNOME ile bağlantılıydı :S
Can sıkıntısıyla karışık gök gürültülü sağnak yağış...

emre b.

Ubuntu 12.10 deneyenler cevap verebilir mi acaba? 12.10'da 'Dodge windows' özelliği kendiliğinden var mı yoksa yine ppa kullanmak mı gerekecek?

cagriemer

12.10'u denemedim fakat Mark Shuttleworth cok net bir dille kodun bakimini yapmayacaklarini soylemisti.[1] O yuzden zannetmiyorum ki geri donmus olsun.

[1] https://lists.launchpad.net/unity-design/msg07665.html

nuked

if

OtakuMan

Ağırlıklı olarak KDE ve Gnome... Ara sıra can sıkıntısı yüzünden Cinnamon kullandığım zamanlar da oluyor...
Official Blog
This is my planet

ÇÜNKÜ KAMBAK OLMAK BUNU GEREKTİRİR

net24

Gnome ve Unity kullanıyorum.Aslında dağıtımdan dağıtıma değişiyor kullandığım masaüstü.
Yazılımcı Adayı | Web & Grafik Tasarımcı
http://twitter.com/denizf24

microanaliz

ignis
Sayın ignis ben KDE kullandım kararsız yapısından dolayı defalarca format atmak zorunda kaldım.Gnome kullandım ayar çekmekten bıktım ve ubuntu arasındaki sıkıntıları beni bayağı yordu.Şimdi unity kullanıyorum ve ayar için uğreşmıyorum her şey sade ve insan bir alıştımı gerisi çorap söküğü gibi geliyor.Sizin beğendiğiniz masaüstünün bizim kullandığımız masaüstünden artıları nedir açıklarmısınız.Meraklı yapım var denemek isterim.Masaüstlerinde şunlar olmalı derim kararlılık, destek güncelleme,diğer programlarla çalışırken sorun çıkarmaması, çökme olmaması en iyi tarafımı derim...
MicroAnaliz

ComputerSec

ComputerSec.Net | Python,Pentest,Backtrack Özgün Blog

odyssey

KDE dolayısı ie Kubuntu kullanıyorum
Ancak şu ara Pear Linux'a fena halde takmış durumdayım
Birde şu ekran kartımla anlaşabilse  ::)

daligo5

Ben uzun zamandır unity kullanıyordum ancak forumda yazan tavsiyeler sonucunda KDE kurmaya karar verdim.  Sonra iyiki kurmuşum dedim. Bence KDE Gnome den daha stabil. her ayar yapmak için bir program yüklemene gerek kalmıyor.

Ayrıca benim için en önemli sebep Gnome yada  unity kullanırken  Askıya al(uyku modu) yaptıktan sonra bilgisayar açıldığında ekran kararsızlaşıyor ve bilgisayarı tekrar başlatmak zorunda kalıyordum. Ancak KDE ile bu problem yok. istediğim zaman Askıya alıyorum ve sonra başlatıyorum. Bilgisayarı tekrardan başlatmak zorunda kalmıyorum.
Ve belki inanmayacaksınız ama bol dosya ve evrak ile uğraşıyorsanız Dolphin ve ark kullanmak bence çok zevkli. İşyüküm inanılmaz hafifliyor.
http://piyonsatranc.blogspot.com/

satranç modern bir beyin işkencesidir.

xwes

KDE kullaniyorum. KDE 4.9.2 bence şu an piyasadaki en kullanisli masaustu (mac os, windows8 ve ubuntu-gnome dahil)
Bircogumuz ubuntu ile beraber hep gnome'a alişik oldugunuz için KDE'ye aslinda apple'a oldugumuz kadar yabanciyiz. Neyi nerede bulacaginizi ogrendikten sonra KDE inanilmaz kullanisli bir sistem.
Kararli olmak, hizli olmak ve sistemi yormak meselesine gelirsek açik ve net bir şekilde soyleyebilirim ki gnome'dan daha kararsiz daha yavas daha fazla kaynak kullaniyor degil. Tabi bu dediklerimin olmasi için KDEnin compiz ile degil compiz'den geri kalir yani olmayan kendi efektleri ile kullanmak gerekiyor. Yoksa butunluk bozuluyor.

sezmen

KDE kullanıyorum, kafam rahat. ben de KDE'nin şuan en başarılı masaüstü yöneticisi olduğunu düşünüyorum.
Linux merakla başlar, bağımlılık yapar. Linux gönül işidir.

https://500px.com/sezginmendil

nikbinliknet

Bu abket açıldığında Cinnemon yoktu. Artık Cinnemon kullanıyorum. Gerçekten çok rahat ve seri geldi bana.
İşletim Sistemi:  Ubuntu 17.10
İşlemci: Intel® Core™ i3 CPU M 330 @ 2.13GHz × 4
Ekran: NVIDIA GeForce 310M/PCIe/SSE2

heartsmagic

Cinnamon'u da eklemiş olalım ankete.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

biryolcu

Kde çok seri ve çok hızlı.Gnome iyi bir masaüstü deüil bana göre...
Forever KDE
300 mb ram harcıyor

heartsmagic

Ankete oy veren arkadaşlar yorum yapacaklarsa eğer, bu yaptıkları yorumlarda fanatiklik yerine "Neden seçtikleri masaüstünün daha güzel olduğunu" örnekleriyle açıklayabilirler. Böyle olmayacaksa zaten "şuna oy verdim" deyip geçmenin çok fazla bir anlamı olmuyor. Ayrıca, bir başka masaüstüne çamur atmadan önce de iki kere düşünmeleri güzel olabilir. Hadi madem beğenmediğinizi ifade edeceksiniz, bunun da nedenlerini yazın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

odyssey

Kde favorimdir
Ancak şu ara xfce ve gnome da gözüme girmeye başladı

noktakom

Bende AMD grafik kartıma ( 3470M ) desteği kestiğinden beri xfce kullanıyorum. Açık kaynak sürücüler ile performanslı çalışıyor, yeterliği fonkyonelliği de sunuyor. Pencere taşırken yırtılmalar oluyor ancak onun dışındaki durumlarda ( film izlerken, tarayıcıyı kullanırken vs. ) böyle bir sıkıntı olmadığından çok umursamıyorum.

ultimate

kde çok gelişti,eskisi gibi hantal değil.gnome kullanırken kendimi kasıyorum,tablet kullanıyor gibi his veriyor.

alaattin.usta

Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi

odyssey

Alıntı yapılan: noktakom - 25 Ekim 2012 - 17:49:23
Bende AMD grafik kartıma ( 3470M ) desteği kestiğinden beri xfce kullanıyorum. Açık kaynak sürücüler ile performanslı çalışıyor, yeterliği fonkyonelliği de sunuyor. Pencere taşırken yırtılmalar oluyor ancak onun dışındaki durumlarda ( film izlerken, tarayıcıyı kullanırken vs. ) böyle bir sıkıntı olmadığından çok umursamıyorum.

Ben Voyager Linux kullanırken açık kaynaklı sürücü ile pencerelerde yırtılmalar ve videolarda kırılmalar oluyordu
Ama Pear Linux kullanıyorum şu an açık kaynaklı sürücü ile ve ne bir yırtılma ne bir kırılma hiç bir şey yok
Ayrıca oldukça serii ve hızlı
Durağan halde işlemci kullanımı neredeyse hiç yok
Ancaaaaaaaak
Depolardaki kapalı kaynak sürücüyü ne zaman kursam Voyager Linux da mutlu olduğum halde Pear Linux da mutlu olamıyorum
Çünkü Sapphire Radeon HD 5450 Cedar kullanıyorum ve bu grafik işlemci yongası kapalı kaynak sürücüsü her pencere yöneticisi ile düzgün çalışmıyor
Voyager Linux Xfce masaüstü ve Xfwm4 pencere yöneticisi kullanıyor
Pear Linux ise Gnome 3 masaüstü üzerine kendi yapılandırdığı Pear Linux Shell ve Gala pencere yöneticisi kullanıyor
Sorun oluşturan ise Gala pencere yöneticisi
AMD Cedar açık kaynaklı sürücü ile düzgün çalıştığı halde kapalı kaynak sürücü ile %50 %60 civarı işlemci kullanımı sağlıyor
Bende mecburen açık kaynaklı sürücü ile kullanıyorum
En azından bu sürücü ile supertuxkart oynayabiliyorum  ::)

biryolcu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Ekim 2012 - 11:20:47
Ankete oy veren arkadaşlar yorum yapacaklarsa eğer, bu yaptıkları yorumlarda fanatiklik yerine "Neden seçtikleri masaüstünün daha güzel olduğunu" örnekleriyle açıklayabilirler. Böyle olmayacaksa zaten "şuna oy verdim" deyip geçmenin çok fazla bir anlamı olmuyor. Ayrıca, bir başka masaüstüne çamur atmadan önce de iki kere düşünmeleri güzel olabilir. Hadi madem beğenmediğinizi ifade edeceksiniz, bunun da nedenlerini yazın.
Çamur atmaktan kastınız bana ise beğenmedim diyorum ille beğenmek mi zorundayım?