Hangi masaüstünü tercih ediyoruz?

Başlatan Orhan, 29 Mart 2008 - 01:55:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hangi masaüstünü tercih ediyoruz?

KDE
GNOME
XFCE
Fluxbox
Enlightenment
Diğer
LXDE
Openbox
UNITY
Cinnamon

Kenzi

Openbox'a alıştım, daha doğrusu sadeliğe...
Gerçi obmenugen uygulaması ntfs-config ayarlarını bozdu ama neyse diskleri elle bağlamayı öğrendik :)

jayw

Ben şahsen Ubuntu, dolayısıyla Gnome kullanıyorum. Bir zamanlar Mandrake (sonradan Mandriva oldu) ve Suse kullanırken KDE kullanmıştım. Ama KDE4 bir garip geldi bana, tabii herkesin bir zevki, bir tercihi var :)

aklan

Alıntı yapılan: guestwho - 25 Ekim 2010 - 19:53:04
    Forumdaki masaüstü ortamlarını kötüleme seanslarının sayısındaki artışa bakarsan neden daha yumuşak bir tavır takınmadığımı anlayabilirsin... Ayrıca mevzu sadece "KDE4" ya da başka bir masaüstü ortamıyla da ilgili değil... İnsanların birşeyi yüceltirken niye diğerlerini kötüleme yoluna başvurduklarını düşündün mü hiç ? Yüceltmeye çalıştıkları şeylerin iyi yanlarını yeterince bilseler, olaya yeterince hakim olsalar diğerlerini kötülemeyi gerekli görürler mi sence, tenezzül ederler mi ? Tek argümanı "diğerlerinin kötü yanları" olanlara vardır elbet bir çift sözüm...
Hayır, benim amacım kesinlikle KDE'yi ya da başka bir masaüstü ortamını kötülemek değil. KDE'nin iyi yanları da var tabii ki. Örneğin görselliğin GNOME'dan biraz daha çok gelişmiş olduğunu söyleyebilirim. Ancak KDE 4'te KDE 3'e göre performans açısından azımsanmayacak oranda düşme var. Ben her yerde fanatikliğe de karşıyım; masaüstü ortamı, işletim sistemi, hattâ futbolda bile. Bir gün görürsem ki, KDE hatalarını düzeltmiş, hızdan uçuyor, GNOME'dan daha iyi bir sistem yapmış, en kısa zamanda ona geçerim.
    Benim eleştirilerimin amacı, kesinlikle fanatiklik ya da diğerlerine düşman olmak değil. Tam tersine, her ortam hatalarını görsün, onlara göre sorunlarını düzeltsin ve birbirleriyle yarışan ortamlar ile bilgisayarlar performansın, hızın ve kararlılığın doruk noktasına çıksın diye. Bu şekilde Linux dağıtımları "işletim sistemi tekeli" karşısında ciddi oranda bir gelişme kaydedebilir. KDE'nin öncelikli olarak düzeltmesi gereken de, performans sorunları ve sıkça verdiği hatalar. Bunu yalnızca ben söylemiyorum; gerek Türkiye'de, gerekse birçok dünya ülkesinde bunu ifade eden birçok insan var.
    Forum yazılı bir ortam olduğundan jest, mimiklerimizi görmemiz ve konuşma tarzımızı anlamamız olanaklı değil. Bu nedenle yanlış anlamış olabilirsiniz. Ne yazık ki özgür yazılım sitelerine üye olup özgür yazılım dünyasını bölme amaçlı olarak diğer masaüstü ortamlarına, dağıtımlara ve yazılım geliştiricilerine karşı düşmanca tavır alan bazı insanlar var; ancak ben onlardan değilim. :)

marjinal1st

Gnome üzerinde Unity arabirimini kullanıyorum, çok hoşuma gitti cidden :D
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

plar3s3

tabiki gnome. kdeden nefret ediyorum.özellikle plazma olayından sonra iyice nefret etmeye başladım.Aklıma gelmişken umarım gnome3 kde gibi abartılı gereksiz olmaz. kde < gnome :)
"Günümüzde, dünyadaki temel sorun, aptalların kendilerinden son derece emin, akıllıların ise devamlı şüphe içinde olmalarıdır." Bertrand Russell

sem

Alıntı yapılan: plar3s3 - 31 Ekim 2010 - 00:14:50
* tabi ki gnome. kdeden nefret ediyorum.özellikle plazma olayından sonra iyice nefret etmeye başladım.Aklıma gelmişken umarım gnome3 kde gibi abartılı gereksiz olmaz. kde < gnome :)

Hiç foruma göz attınız mı bilemiyorum, büyük ihtimal atmışınızdır tabi ki fakat denk gelmemiş olabilirsiniz. Umarım bu iletiniz de yeni bir "Gnome VS KDE"  olayına neden olmaz  =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Megatron

Alıntı yapılan: sem0900 - 31 Ekim 2010 - 02:45:50
* tabi ki gnome. kdeden nefret ediyorum.özellikle plazma olayından sonra iyice nefret etmeye başladım.Aklıma gelmişken umarım gnome3 kde gibi abartılı gereksiz olmaz. kde < gnome :)

Hiç foruma göz attınız mı bilemiyorum, büyük ihtimal atmışınızdır tabi ki fakat denk gelmemiş olabilirsiniz. Umarım bu iletiniz de yeni bir "Gnome VS KDE"  olayına neden olmaz  =)
Alıştık artık bu tür yorumlara. Yeni bir polemik başlatılacağını sanmıyorum. Zaten arkadaş KDE kötüdür dememiş, kişisel zevkinden bahsetmiş.
Nolmuş yani; Bende KDE seviyorum. Bunda polemik çıkarıcak ne var?
GNU/Linux kıtasında, kayıp penguen.

sem

=)
Doğru diyorsunuz evet, ben yanlış anladım... İyi geceler diliyorum.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Megatron

Alıntı yapılan: sem0900 - 31 Ekim 2010 - 02:52:50
=)
Doğru diyorsunuz evet, ben yanlış anladım... İyi geceler diliyorum.
İyi geceler Linuxdaş. Özgür günler dilerim. :)

guestwho

Alıntı yapılan: Megatron - 31 Ekim 2010 - 02:49:54

Alıştık artık bu tür yorumlara. Yeni bir polemik başlatılacağını sanmıyorum. Zaten arkadaş KDE kötüdür dememiş, kişisel zevkinden bahsetmiş.

Haklısın arkadaş KDE kötüdür dememiş, sadece "abartılı gereksiz" demiş... Bu da suçunu hafifletici bir sebep olsa gerek... Nedense Gnome'un iyi yönlerinden de bahsetmemiş, unutmuş olsa gerek... Kuru kuru birşeyleri kötüleyenleri onaylamamız mı gerek ? Haklı olduğun başka bir nokta daha var; arkadaş sadece kişisel zevkinden bahsetmiş... Kişisel zevklerinden bahsederken Gnome'un hangi yönlerinden zevk aldığını dile getirmesi gerekmez mi ? Başka bir masaüstü ortamının kötü yanlarını dile getirebilmenin neresi kişisel zevk ? Gördüğün gibi bunda polemik çıkaracak birkaç şey varmış demek ki... Bu türden konu başlıkları altında polemik çıkarmak istemeyen kişi eğer gerçekten samimiyse hoşlandığı masaüstü ortamının iyi yönlerini dile getirir, kullanmaktan zevk aldığı yönlerini dile getirir... Gnome'un iyi yönlerini yeterince biliyor olsa ne diye KDE'nin kötü yönlerini dile getirmekle vakit harcasın ki ?
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

Megatron

Alıntı yapılan: guestwho - 31 Ekim 2010 - 05:05:51

Haklısın arkadaş KDE kötüdür dememiş, sadece "abartılı gereksiz" demiş... Bu da suçunu hafifletici bir sebep olsa gerek... Nedense Gnome'un iyi yönlerinden de bahsetmemiş, unutmuş olsa gerek... Kuru kuru birşeyleri kötüleyenleri onaylamamız mı gerek ? Haklı olduğun başka bir nokta daha var; arkadaş sadece kişisel zevkinden bahsetmiş... Kişisel zevklerinden bahsederken Gnome'un hangi yönlerinden zevk aldığını dile getirmesi gerekmez mi ? Başka bir masaüstü ortamının kötü yanlarını dile getirebilmenin neresi kişisel zevk ? Gördüğün gibi bunda polemik çıkaracak birkaç şey varmış demek ki... Bu türden konu başlıkları altında polemik çıkarmak istemeyen kişi eğer gerçekten samimiyse hoşlandığı masaüstü ortamının iyi yönlerini dile getirir, kullanmaktan zevk aldığı yönlerini dile getirir... Gnome'un iyi yönlerini yeterince biliyor olsa ne diye KDE'nin kötü yönlerini dile getirmekle vakit harcasın ki ?

Yoldaş, arkadar kaba bir dille KDE' yi abartılı bulduğunu, bununda gereksiz olduğunu düşündüğünü yazmış. Zaten burdan Gnome' yi niçin sevdiği belli. Bir çok arkadaş gibi daha sade ve kararlı olduğundan (kişisel zevkinde Gnome' yi tercih sebebi gayet açık değilmi?).  Başka bir masaüstünün kötü bulunan yönleride kişisel zevkin ürünü değilmidir. Arkadaş daha bir kibar dille de yazabilirdi tabi, ama ne yapalım insan oğlu bu tarzı benimsemiş. Arkadaş ne kadar samimidir yada polemik derdindedir buna çok aldırmamak lazım yeni bir polemik için. Buna benzer KDE' yi kötüler yazılar sık sık karşılaştığımız bişey. Hala büyütülüp polemik çıkarmaya ne gerek.

"Bence de KDE kişileştirmeye daha elverişli olduğundan son sürümününde kararlılığının hissedilir derecede arttığından kişisel tercihimdir." Sanırım sende buna benzer yorumlar görmek isterdin. :)

rick

Alıntı yapılan: Megatron - 31 Ekim 2010 - 07:26:21

Yoldaş, arkadar kaba bir dille KDE' yi abartılı bulduğunu, bununda gereksiz olduğunu düşündüğünü yazmış. Zaten burdan Gnome' yi niçin sevdiği belli. Bir çok arkadaş gibi daha sade ve kararlı olduğundan (kişisel zevkinde Gnome' yi tercih sebebi gayet açık değilmi?).  Başka bir masaüstünün kötü bulunan yönleride kişisel zevkin ürünü değilmidir. Arkadaş daha bir kibar dille de yazabilirdi tabi, ama ne yapalım insan oğlu bu tarzı benimsemiş. Arkadaş ne kadar samimidir yada polemik derdindedir buna çok aldırmamak lazım yeni bir polemik için. Buna benzer KDE' yi kötüler yazılar sık sık karşılaştığımız bişey. Hala büyütülüp polemik çıkarmaya ne gerek.

"Bence de KDE kişileştirmeye daha elverişli olduğundan son sürümününde kararlılığının hissedilir derecede arttığından kişisel tercihimdir." Sanırım sende buna benzer yorumlar görmek isterdin. :)
Ve böylece "KDE vs GNOME" tartışması çıkacak mı, çıkmayacak mı diye tartışma çıkacak...

Megatron

Alıntı yapılan: Rick - 31 Ekim 2010 - 12:38:58Ve böylece "KDE vs GNOME" tartışması çıkacak mı, çıkmayacak mı diye tartışma çıkacak...
:D Şimdiye kadar "KDE vs GNOME" tartışması çıkmadı. Artık şu saatten sonrada çıkmaz zanımca. :D

plar3s3

Alıntı yapılan: Rick - 31 Ekim 2010 - 12:38:58
Alıntı yapılan: Megatron - 31 Ekim 2010 - 07:26:21

Ve böylece "KDE vs GNOME" tartışması çıkacak mı, çıkmayacak mı diye tartışma çıkacak...

Arkadaşlar amacım kdeyi kötülemek değil benim kişisel zevkime hitap etmediğini yazdım.Herkesin zevki başka olabilir.Ayrıca polemik ortamı filanda yaratmaya çalışmıyorum.Ha şunuda söylemek istiyorum.Gnome için en sevdiğim temel yönleri sadeliği ve şimdiye kadar sistemle ilgili hiç hata mesajı almamam.Kde de ise sayısını bile bilmiyorum aldığım hata ve çökme mesajlarının.Tabi şimdi birileri yine kullanmayı bilmiyorsan tabi alırsın gibi bir şeyler yazacak.Haklı olabilirler ama benim için gnomenin yeri başka.Özür dilemekte küçüklük değil büyüklüktür.Özür dilerim kimleri kırdıysam.Yazdığım yazınında ağır olduğunu farketmedim fakat kötüleme anlamında yazmadım.Ayrıca artık bunları bile tartişiyorsak bence güzel birşeydir çünkü bir zamanlar insanların gnome kde vb..... ne olduklarını bilmezken(bende dahil) şimdi hangisi daha iyi kavgası yapıyoruz.Bence bu güzel birşey.Sonuçta hepside özgür yazılım ürünleri değilmi.ne farkeder
"Günümüzde, dünyadaki temel sorun, aptalların kendilerinden son derece emin, akıllıların ise devamlı şüphe içinde olmalarıdır." Bertrand Russell

XRumer

Enlightenment'i hep denemek istemişimdir ama kısmet olmadı.
Bu arada şunu söyleyeyim: LXDE sadece eski bilgisayar kullananlar için değil, yüksek kapasitede işler yapanlar, sistemden daha çok verim almak isteyenler için de güzel bir alternatif. Örneğin bilgisayarınızda Linux için yazılmış bir oyun ya da Wine ile kurulmuş bir oyun oynuyorsanız ve oyunun sistem gereksinimleri yüksek geliyorsa bir de LXDE ortamında deneyin. Çok işe yarıyor. Geçtiğimiz aylarda çok eski bir bilgisayar kullanıyordum ve en basit oyunları bile oynamakta sıkıntı çekiyordum. Ama LXDE ortamında aynı oyunları açtım ve hiç değilse bilgisayarımın kaldırabileceği bir kaç oyunu oynayabildim.

krwlng

Çoğunluk gnome demiş fakat Unity geldikten sonra ubuntu, gnome mantığından ne kadar uzaklaşırsa o kadar kullanıcı kaybeder gibi geliyor bana.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

XRumer

Alıntı yapılan: krwlng - 20 Kasım 2010 - 13:35:30
Çoğunluk gnome demiş fakat Unity geldikten sonra ubuntu, gnome mantığından ne kadar uzaklaşırsa o kadar kullanıcı kaybeder gibi geliyor bana.

Bunun yanı sıra Xubuntu'nun da yeterince ilgi görmediğini, KDE desteğinin yeterli düzeye gelmemesiyle birlikte Kubuntu'nun da geride kaldığını düşünürsek Lubuntu'ya gün doğabilir. :D

krwlng

Ben bugün lubuntu ve arch kurup biraz ön hazırlık yapmayı düşünüyorum ilerisi için pek iyi öngörülerim olmadığı bir gerçek.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

ardes

masa üstü bilgisayarımda  ve dizüstü bilgisayarlarımın birisinde arch kurulu masaüstünde kde, diz üstünüde gnome kullanıyorum, diğer dizüstü bilgisayarımda xubuntu var yani xfce ile kullanıyorum.

natlusmiles

Alıntı yapılan: tonyukuk - 25 Nisan 2008 - 22:23:31
Arkadaşlar Gnome projesi KDE den eskidir Unix için düşünülen ilk masaüstüdür.Mac lerin MacOsX işletim sistemleri linux tabanlıdır ve gnome a benzetilerek yapılmıştır.Not: fareyi Mac bulmuş ve ilk kullanmıştır Maclerde sağ klik diye bişey yoltur.Gelelim KDE ile Gnome un en önemli farkına.Hızdır arkadaşlar gnome basit yapısı sayesinde kde den çok daha hızlıdır kde ise gnome a göre birçok fonksiyon ve program içerisinde barındırır,bu programların çoğunu gnome ada kurabilirsiniz.O yüzden bilgisayarının ram i ve işlemcisi kuvvetli olan kde yi tercih eder.
bu arada kde windows kullanıcılarına yapısı itibari ile daha yakın geldiğinden çok tercih edilir.
Unix ciler ve Mac ciler gnome i tatminkar ve farklı bulurlar.
Sonuçta özgür olabildiğiniz ölçüde linux dasınız masaüstünüzü kendinize benzetin kendi tercihinizi ve kararınızı deneyerek yapın birçok distro yükleyip denemiş bir arkadaşınız olarak önce debian sonra ubuntu sonra gnome derim...hepinize selamlar linuxla kalın..

bütün yazıları bu konuda okudum bende ne yazabilirim derken bu arkadaşımız yazmam gerekenleri ifade etmiş biraz kolaycıyımdır googleye bile aratırken ilk harfi yazdığımda beklerim ne isteğimi hemen verecek mi diye ve yiğenim beni bu konuda alaya alır çünkü gelecek onların ve tabiki sizlerin ısrarla ubuntu ve açık olun herkese kolay gelsin...
SULTAN Selim @SULTANSelims  islam does not take honor to be who a Muslim by faith of honor begins to islam لا اله الا الله محمد رسول الله
#selimsultan #natlusmiles @selimsultan @natlusmiles

guestwho

Alıntı yapılan: natlusmiles - 21 Kasım 2010 - 01:07:51
Arkadaşlar Gnome projesi KDE den eskidir Unix için düşünülen ilk masaüstüdür.Mac lerin MacOsX işletim sistemleri linux tabanlıdır ve gnome a benzetilerek yapılmıştır.

bütün yazıları bu konuda okudum bende ne yazabilirim derken bu arkadaşımız yazmam gerekenleri ifade etmiş biraz kolaycıyımdır googleye bile aratırken ilk harfi yazdığımda beklerim ne isteğimi hemen verecek mi diye ve yiğenim beni bu konuda alaya alır çünkü gelecek onların ve * tabi ki sizlerin ısrarla ubuntu ve açık olun herkese kolay gelsin...

@tonyukuk "KDE" masaüstü ortamı 14 Ekim 1996 tarihinde geliştirilmeye başlandı. "Gnome" masaüstü ortamı ise 3 Mart 1999 tarihinde geliştirilmeye başlandı. Ayrıca "MacOsX" Linux tabanlı değil, BSD tabanlıdır...
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

rick

Alıntı yapılan: guestwho - 21 Kasım 2010 - 16:00:07
Alıntı yapılan: natlusmiles - 21 Kasım 2010 - 01:07:51
Arkadaşlar Gnome projesi KDE den eskidir Unix için düşünülen ilk masaüstüdür.Mac lerin MacOsX işletim sistemleri linux tabanlıdır ve gnome a benzetilerek yapılmıştır.

bütün yazıları bu konuda okudum bende ne yazabilirim derken bu arkadaşımız yazmam gerekenleri ifade etmiş biraz kolaycıyımdır googleye bile aratırken ilk harfi yazdığımda beklerim ne isteğimi hemen verecek mi diye ve yiğenim beni bu konuda alaya alır çünkü gelecek onların ve * tabi ki sizlerin ısrarla ubuntu ve açık olun herkese kolay gelsin...

@tonyukuk "KDE" masaüstü ortamı 14 Ekim 1996 tarihinde geliştirilmeye başlandı. "Gnome" masaüstü ortamı ise 3 Mart 1999 tarihinde geliştirilmeye başlandı. Ayrıca "MacOsX" Linux tabanlı değil, BSD tabanlıdır...
Aslında ikisi de yanlış. :) Mac OS aslında kendi başına bir işletim sistemidir ve Mac OS X ise Unix ve Mac OS tabanlıdır. Ve aslında Mach mikroçekirdek asıllıdır. (Linux değil.) Fakat Mac OS'un da atası olan NeXTSTEP yazılırken BSD'den parçalar alınmıştır.

Ek bilgi: KDE 1996 yılında Matthias Ettrich tarafından yazılmıştır. Çünkü, hem "içinde uygulamalarla gelen masaüstü" fikri, hem de kullanım kolaylığı (Matthias'ın kız arkadaşı Unix masaüstü uygulamalarını kullanamadığından şikayet ediyordu.) amacıyla yazılmıştır ve "KDE Yazılım Toplaması" 1998'de çıkmıştır. KDE çıktıktan sonra GNU ekibi, KDE'nin GPL lisansı kullanmayan Qt toolkit'i  (Trolltech adlı bir firmanındı.) kullandığı için tamamen "özgür" olmadığından endişelenerek 1997'de bir karar almışlardır: Benzer bir masaüstü "tamamen özgür" yazılımlar olan Harmony toolkit'i ve GTK+ ile yazılacaktı. Ve sonuçta 1999'da tamamlandı. (Nautilus ise 2001'de.) Ve 2000 yılında Qt toolkit'i GPL ile lisanslandı.

guestwho

Alıntı yapılan: rick - 21 Kasım 2010 - 16:26:33
Aslında ikisi de yanlış. :) Mac OS aslında kendi başına bir işletim sistemidir ve Mac OS X ise Unix ve Mac OS tabanlıdır. Ve aslında Mach mikroçekirdek asıllıdır. (Linux değil.) Fakat Mac OS'un da atası olan NeXTSTEP yazılırken BSD'den parçalar alınmıştır.

Ek bilgi: KDE 1996 yılında Matthias Ettrich tarafından yazılmıştır. Çünkü, hem "içinde uygulamalarla gelen masaüstü" fikri, hem de kullanım kolaylığı (Matthias'ın kız arkadaşı Unix masaüstü uygulamalarını kullanamadığından şikayet ediyordu.) amacıyla yazılmıştır ve "KDE Yazılım Toplaması" 1998'de çıkmıştır. KDE çıktıktan sonra GNU ekibi, KDE'nin GPL lisansı kullanmayan Qt toolkit'i  (Trolltech adlı bir firmanındı.) kullandığı için tamamen "özgür" olmadığından endişelenerek 1997'de bir karar almışlardır: Benzer bir masaüstü "tamamen özgür" yazılımlar olan Harmony toolkit'i ve GTK+ ile yazılacaktı. Ve sonuçta 1999'da tamamlandı. (Nautilus ise 2001'de.) Ve 2000 yılında Qt toolkit'i GPL ile lisanslandı.

@rick söylediklerimi salt yanlışlamak amacıyla detaya girmemişsindir umarım , aksi taktirde ben de aynısını yapmak zorunda kalabilirim...

rick

Alıntı yapılan: guestwho - 21 Kasım 2010 - 17:02:04
Alıntı yapılan: rick - 21 Kasım 2010 - 16:26:33

@rick söylediklerimi salt yanlışlamak amacıyla detaya girmemişsindir umarım , aksi taktirde ben de aynısını yapmak zorunda kalabilirim...
Yok canım, yanlış anlamayın. Öyle bir niyetim yoktu. Sadece okuyanların kafası karışmasın diye biraz detaylı yazdım. Ayrıca benim yanlış dediğim Mac OS X'in taban aldığı sistem konusuydu. GNOME-KDE ilişkisini yukarıdaki tartışma için yazdım.

Sherlock Holmes

-global menu
-elementary nautilus
-nautilus coverflow
-cairo-dock awn..vs
-pencere button yerleşimi
-gnome-panel simgeleri
-komple MacOSX tema paketi ile,
gnome'u rahatlıkla dönüştürebilirsiniz.
Tek şüphelendiğim durum ilerideki sürümlerde bunların öntanımlı olarak gelmesi.
(fark olmalı diye düşünüyorum, OSX içinde gizli bir gnome istikrarsız gelir)