Ubunutu Win8.1 UEFI Kurulum Hatası

Başlatan adnnoky, 08 Kasım 2014 - 13:12:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

adnnoky

Arkadaşlar, baya uğraştım ama bir türlü uefi modunda kurulumu gerçekleştiremedim. Ubuntu kurulumu bitirdikten sonra Grub önyükleyicisi çalışmıyor. Boot Repair programını denedim yine sonuç yok..

Disk bölümleme ekranında aşağıdaki hata ile karşılaşıyorum

The partition table format in use on your disks normally requires you to create a separate partition for boot loader code. This partition should be marked for use as "Reserved BIOS boot area" and should be at least 1 MB in size. Note that this is not the same as a partition mounted on /boot. If you do not go back to the partitioning menu and correct this error, bootloader installation may fail later, although it may still be possible to install the boot loader to a partition.

Yardımcı olursanız sevinirim. İyi forumlar.

htaslan

Öncelikle şunu söylemekle başlayayım. uefi modu yada birçok bilgisayarda secure boot modu windowsun güvenlik açıklarından dolayı geliştirilmiş bir teknolojidir. windows 8 de bu altyapıyı göz önünde tutarak geliştirilmiştir. Eğer bilgisayarınızda windows 8 kullanmaktan vazgeçerseniz bu özelliği tamamen kapatmanızı öneririm. Ancak eğer windows 8 ile birlikte ubuntu kullanacaksanız iş değişiyor burada. window 8 bilgisayarınızı açtığınızda windows 8 Fastboot ile doğrudan windows dosyalarını reading eder. yani tam manasıyla olmasada ubuntunun grub'unun daha katı hali gibi. windows harici hiçbir şeyi algılamaz. windows 8 in hızlı açılmasının sebebide budur zaten. Sistemi kapattığınızda windows 8 son ayarları bir dosyaya yazar ve sonraki başlatmalarda bu ayardan devam eder. Yani uyku modundan çıkmış gibi. Bunu engellemek için bilgisayarınızı uefi boot değil legacy boot yapıp fastboot özelliğini kapatmanız gerekiyor. Doğrudan ubuntuyu kurduktan sonra düzeltilme imkani varmı bilmiyorum. Forumda araştırırsanız belki bulabilirsiniz. 

heartsmagic

Grub nasıl çalışmıyor örneğin? Boot-Repair hata mı veriyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

if

@adnnoky, 1 MB'lık bölümü siz mi oluşturdunuz? Dosya türünü seçmemişsiniz. Aslında oluşturmanıza gerek yoktu. O 1 MB'lık bölüm diskin UEFI bilgilerinin kayıtlı oduğu bölümdür ve olması gerek.

gecegezen

kendi bölümlerinizin yanında 100mblık bir bir bölüm oluşturun ve tür olarakta efi sistem bölümü gibi bir şey vardı listede onu seçin sonrasında normal bir şekilde kurulum tamamlanmalı ben hep öğle yapıyorum.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

local1907

ubuntu yüklemesi yapılırken biostan seçilen başlama disk bölüntüsüne grup attığını biliyorum. Bu bölüntü windows ise windows bölümüne grup atmaya programlı gibi çalışıyor. Oysa linux kurulumu yapılacak bölüntünün önceden hazırlanıp biostan seçilmesi halinde o bölüme grup dosyaları atılıyor diye biliyorum.

metrixx02

Alıntı yapılan: gecegezen - 13 Kasım 2014 - 00:04:52
kendi bölümlerinizin yanında 100mblık bir bir bölüm oluşturun ve tür olarakta efi sistem bölümü gibi bir şey vardı listede onu seçin sonrasında normal bir şekilde kurulum tamamlanmalı ben hep öğle yapıyorum.
hocam yanlış anlamadıysam win kurulu iken yaına ubuntu kurulumu yaparken  swap, ana dizin (/),  ve uefi içinde bir bolum oluşturyorsunuz sanırım değilmi ?

gecegezen

evet o sekilde yapıyorum. Bildiğim kadarı ile dosyalama sistemi fat olacak, bağlama noktası olarak "/boot/efi" seç, birde eğer harddiskin 4tb falansa efi bölümünü ilk 3.5tb içinde olması gerekiyormuş ama bende 500gb diskler olduğu için bunu test edemedim.
Dikkat edilmesi gereken diğer noktalar, bios yani uefi'de secure boot kapat.
Kurulumdan sonra eğer windows gelirse yine bios ayarlarına girin ve boot bölümünde açılış sıralamasında Uefi:ubuntu üste alın. Benim Biosta harddisk yukarı aldıktan sonra UEFI:harddisk altında başka bir açılış sıralaması daha var. Sizde de benzer bir durum olabilir.

heartsmagic

Yeni bir EFI bölümü şart mı? Arkadaş bu UEFI iyice bezdirdi bizi. Bizim Viki'de hazırda varsa kullanılabilir deniyor (12.04 sonrası için). EFI kullanan başka dağıtımlar varsa birden fazla oluşturulabilir ama diyor. Sadece Windows + Ubuntu için kurulum olacaksa hazır olan efi bölümünü kullanamıyor muyuz acaba?

Keşke yeni makineye Windows'u silmeden önce biraz kobay muamelesi yapsaydım kendim. Azıcık tecrübe edinmiş olurdum. Acil ihtiyaç olduğu için pek vakit olmamıştı ne yazık ki.

gecegezen

Benim bilgisayarımda simdi arch ubuntu ve windows var normalde hepsini ayrı ayrı kurmustum ama geçen gün arch ve ubuntunun efi dosyalarını aynı bölüme taşıdım her hangi bir sorun olmadı. F11 başınca 3 sistemide gördü bu açıdan bakarsak windowsun efi bölümünü kullanabiliriz gibi geliyor bana ama hiç test etmedim.
Normalde ubuntunun grub menusune archcıda ekleyebiliyoruz yani biostan ubuntu seçtikten sonra grub devreye giriyor geri kalanı grub olduğu için eski ayarların hepsi aynı çalışıyor.

heartsmagic

Yani, mantıken "varsa zaten bir efi bölüm ikinci neden şart olsun?" diye düşünüyor insan da, ne olacağı belli olmuyor bu işlerin tabi.