Unity ne kadar kullanışlı?

Başlatan cemoli, 18 Mart 2011 - 20:17:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sudusleri

OMG Ubuntu'da Mark'ın bir yazısında ileride Qt'ye doğru bir kayma olabileceği gibi bir şeyler okudum sanki? Başka bir yerde de olabilir. Var mı bilgisi olan?
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

eribol

http://ubuntu-news.org/2011/01/18/some-further-notes-on-qt-in-ubuntu/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:+ubuntu-news+(Ubuntu+News)

http://www.markshuttleworth.com/archives/568

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,25070.0.html

İlk adreste kendisine(şirkete) sorulan soru ve cevabı şu şekilde
Alıntı YapDoes this mean you are moving away from GNOME and GTK? – we will still continue to ship Unity and GNOME applications. The decision to support Qt in the default install is an additive decision. It is not intended to replace GTK+ or GNOME. Qt has proven itself as a high quality toolkit, popular with developers, and we want to be able to support this effectively in Ubuntu as well as Kubuntu.
İlgili diğer soruda da şöyle denmiş;
Alıntı YapAre you now therefore moving to KDE? – we have no plans to ship KDE as the default desktop in Ubuntu. We will of course continue to provide the KDE experience in Kubuntu.

sudusleri

Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

eribol

Unity için bir kaç not düşeyim istedim, Ubuntu açmış iken :)

Super tuşuna bir defa basınca unity paneli açılıyor, arama penceresiyle birlikte. 2. defa tıklandığında arama penceresi gidiyor. Basılı tutulduğunda paneldeki simgeler numaralanıyor ve o anda bir numaraya bastığımızda o numara hangi simgeye aitse o çalıştırılıyor(ama burada Numpad tuşları değil, dieğr sayısal tuşlar kullanılıyor sadece). Daha önce tilda pencerenin üst kısmına gizlenirken sorun veriyordu, sorun kalmamış. Alt+Tab gezinme aracını kullanırken Unity çöküyordu, düzelmiş.

Not1= Kde4 araçları bile global menü ile çok iyi anlaşıyor. Daha önce bu konuda firefox ve libreoffice sorun veriyordu ama artık onlar da çalışıyor(depodan gerekli paketleri kurmak gerekiyor ama).

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: eribol - 24 Mart 2011 - 21:08:42
(depodan gerekli paketleri kurmak gerekiyor ama).

Hangileri. . ? :->

eribol

Firefox-globalmenu ve lo-menubar. Bunları kişi, arama kutucuğuna yazıp rahatça bulabilir. İsimler zamanla değişir ama mantık değişmez :)

Sherlock Holmes

Ubuntu'nun sonraki sürümünde bağımlılıkların karşılanmış olarak gelecek olması beni şimdiden rahatlattı. .  :-)

cemoli

Bu yorumların ışığında denemeye değer diyebilirmiyiz ?
Linux'u Seviyoruuuuuuum ;D

Tilki

Firefox, Libre Office ve Kde uygulamalarının bile menü çubuklarını global menüye gönderebilmeleri işine çok sevindim. Gerçi Ubuntu altında pek fazla Kde uygulaması kullanmıyorum ama yine güzel olmuş. Baktılar olacak gibi değil. Global Menü sadece Gtk uygulamaları ile iyi anlaşıyor. Xbar sadece Kde uygulamalarını adamdan sayıyor. Unity ile sorunu bir elde çözmüşler.

Monarch

Alıntı yapılan: Tilki - 25 Mart 2011 - 10:03:51
Firefox, Libre Office ve Kde uygulamalarının bile menü çubuklarını global menüye gönderebilmeleri işine çok sevindim.

istediğiniz uygulamayı, menü çubuğuna ekleyebilirsiniz.

bir program çalıştığında sol menüde simgesi beliriyor. programın simgesine menüde sağ tıklayınca "başlatıcıda tut" opsiyonunu seçmeniz kafi.

sema

Alıntı yapılan: ramboberk - 25 Mart 2011 - 09:18:35
Bu yorumların ışığında denemeye değer diyebilir miyiz ?

Buna siz karar vereceksiniz. Başkası diyecek diye kurmayın bence. Ben değer derim, başkası başka der. Ne bana ne de başkasına bakın. Hem zaten bir sürü şey söylendi şimdiye kadar, karar vermiş olmalıydınız diye düşünüyorum.
susema

cemoli

Linux'u Seviyoruuuuuuum ;D

Caine

11.04'ün beta sürümünü denemek için mevcut sürümden yükseltmiştim. İlk etapta hiç açamadım, biraz kurcaladıktan sonra açabildim. Çok kasılıyordu, görsellik olarak beğendim ama pek kullanışlı gelmedi. Compiz'i bile kuramadım, bazı araçlara ulaşmak için epey uğraştım. Biraz kurcaladıktan sonra da sistem dayanamadı ve çöktü. :)

Dolayısıyla Unity'nin geliştirilmesi epey zaman alacak gibi gözüküyor, umarım 11.04'ün kararlı sürümünde bir nebze de olsa iyileştirme yapılmış olsun.

decent

@Caine,
Forumda açılmış farklı konularda diğer kullanıcıların yükseltme sonrası yaşadığı benzer sorunları gördükten sonra yükseltmeye başlamanızı önerirdim, tabi iş işten geçmiş.
Final sürüme kadar yükseltme yapmak yerine sıfır kurulumu öneriyorum.
Günlük yayınlanan CD ISO kalıplarını indirip Ubuntu 11.04 Beta 2 kurulumu yapabilirsiniz.

Caine

@decent

Kararlı sürümünü bekliyorum, yoğurt üfleme olayına döndü iş. :) Dediğim gibi aldığım izlenime göre değiştirme konusunda pek özgür değilsin gibi lakin önce bir final sürümü çıksın ondan sonra daha detaylı konuşuruz. :)

decent

@Caine,
Doğru bir karar vermişsin.
Çünkü  o kadar yükseltme paketini indirip yükseltme yapıncaya kadar geçen zaman heba olup gidiyor, kayıplar yetmezmiş gibi en başa dönüyoruz.
Şu ana kadar yükseltme yaptım sorunsuz kullanıyorum diyeni (varsa da) hatırlamıyorum.

karizmaxi

bugün 11.04 beta2 yükleyip denedim ilk yüklediğimden bu yana olağan üstü bir gelişim kaydetmiş tam kıvamına gelmiş gibi ama daha geliştirilmeli ubuntunun farkını ortaya koymalı sırf unity için insanlar ubuntu kullanmalı sadece panele sağ tıkladığımda gnome paneldeki panel menüsü gelmiyor onuda koysalar ve paneli şeffaflaştırabilsek güzel olur
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

sema

Yazmıştım uzun uzun ama en iyisi resimle anlatayım, hepsi mümkün:

ccsm

Şu Panel Opacity denilen şeffaflık, altındaki de yan kenar çubuk boyutu, Uygulamar'a sağ tık yapınca da panel menüsü.. Panel altı resimde çok siyah çıkmış ama normalde göründüğü değil.

[eklenti yönetici tarafından silindi]
susema

karizmaxi

Alıntı yapılan: susema - 19 Nisan 2011 - 00:00:41
Yazmıştım uzun uzun ama en iyisi resimle anlatayım, hepsi mümkün:

ccsm

Şu Panel Opacity denilen şeffaflık, altındaki de yan kenar çubuk boyutu, Uygulamar'a sağ tık yapınca da panel menüsü.. Panel altı resimde çok siyah çıkmış ama normalde göründüğü değil.
bu çok iyi oldu teşekkürler :)
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

drkloji

ben Unity'i hiç kullanışlı bulmadım. o yüzden ubuntu classic'e geçtim. kullanışlı bulmamamın sebebi ise şu. classic'de o anda açık olan pencereler altta görev çubuğunda dizilidir. Unity'de ise sol tarafta hangi pencere açık anlamak güç oluyor. Pencereler arasında dolaşmak için her defasında sol menüye gel, açılmasını bekle. can sıkıcı. ve eğer çalıştığınız bir program 3-4 tane pencere halinde açıksa bu pencereler arasında dolaşmak çok daha güç. kullanışsız bulduğum daha başka şeylerde sayabilirim ama detaylarda boğulmaya gerek yok. bu bile başlı başına insanı soğutmak için basit ama önemli bir sebep.
ben gnome3 diyorum. başka birşey demiyorum.

decent

@drkloji,
Final sürüm (son 5 gün) çıktıktan sonra bu tür yorumlar, eleştiriler daha önemli ve yerinde olacaktır.
Tercihtir saygı duyulması gerek.

Ben herhangi bir kararlı  dağıtım tarafından sunulmadığı sürece Gnome 3 kullanmak istemiyorum mesela.
Yüklerim, denerim orası ayrı tabii.

DoGuKaN

Benim Unity'ye inancım tam. Belki 11.04'de olmasa da 11.10'da klasik masaüstünü aratmayacak hale geleceğine inanıyorum.

krwlng

@drkloji +1, ayrıca gördüğüm şey, unity'nin bu haliyle pratiklikten çok insanı zorlayan bir yapısı olduğu. Fakat Gnome3 şuan çok eksik, bir çok eksiklik var, pencere düğmeleri mesela.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

kalkan1973

Alıntı yapılan: drkloji - 23 Nisan 2011 - 02:28:41
ben Unity'i hiç kullanışlı bulmadım. o yüzden ubuntu classic'e geçtim. kullanışlı bulmamamın sebebi ise şu. classic'de o anda açık olan pencereler altta görev çubuğunda dizilidir. Unity'de ise sol tarafta hangi pencere açık anlamak güç oluyor. Pencereler arasında dolaşmak için her defasında sol menüye gel, açılmasını bekle. can sıkıcı. ve eğer çalıştığınız bir program 3-4 tane pencere halinde açıksa bu pencereler arasında dolaşmak çok daha güç. kullanışsız bulduğum daha başka şeylerde sayabilirim ama detaylarda boğulmaya gerek yok. bu bile başlı başına insanı soğutmak için basit ama önemli bir sebep.
ben gnome3 diyorum. başka * bir şey demiyorum.

%90 benzer sebeplerden ötürü UBUNTU dan bi anda vazgeçtim. GNOME masaüstünü çok rahat kullanan biri olarak UNİTY kullanım açısından zor ve ters geldi bana... Alışılabilir zamanla ama GNOME kadar bende heves ve merak uyanmadı UNİTY için...Bun benim tercih ve düşüncem...
Evde İşte her yerde Linux

MURATSPLAT

Unity, zamanın çoğunu Web'de geçirenler için tasarlanmış. Yani benim için :)
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250