Javascript mi kullanmalıyım, yoksa HTML5 mi kullanmalıyım?

Başlatan dert36, 03 Kasım 2013 - 15:19:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dert36

Bir web sitesi tasarlamak istiyorum. PHP bilgim var. Ama sitede her işlem yapıldığında sayfanın yenilenmesini istemiyorum. Bunun için javascript mi öğrenmeliyim yoksa HTML5 mi öğrenmeliyim? javascript kodları standart mı? yani tüm kodlar her tarayıcıda aynı şekilde mi çalışıyor? Eğer aynı şekilde çalışmıyorsa facebook gibi siteler tüm tarayıcılarda aynı şekilde çalışmayı nasıl başarıyor? ajax ve jquery bir javascript kütüphanesi mi ? Beni bu konularda aydınlatır mısınız lütfen

furkankalkan

Ajax,NodeJS ve Jquery birer JS kütüphaneleridir. HTML5 denilen şey de bunlarla uyumlu yeni tagler ve özellikler içeren bir HTML sürümüdür. Amacınıza uygun olarak Ajax ve Jquery kullanabilirsiniz. Daha üstün işlemler için ise NodeJS idealdir.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

dert36

canosayan

Biraz daha açmak lazım olayı.

HTML5 daha çok bir kavramdı. Javascript olmadan HTML5 zaten olmaz. Javascript HTML dökümanlara daha işlevlik katar.
Kodlar her zaman aynı şekilde çalışmayabilir. En basitinden Ajax nesnesi bile standart değil. Scriptinizi bu durumları göze alarak yazacaksınız.
Jquery eve bir kütüphanedir, ama ajax bir kavramdır. Ajax doğrudan xmlhttprequest dediğimiz bir javascript öğesidir.

Fakat aydınlanmak için çok doğru bir noktada değilsiniz. Soru sorup kolaya kaçmak yerine biraz daha okumalısınız.
Chmod bizim işimiz.

dert36

Alıntı yapılan: canosayan - 04 Kasım 2013 - 08:58:39
Biraz daha açmak lazım olayı.

HTML5 daha çok bir kavramdı. Javascript olmadan HTML5 zaten olmaz. Javascript HTML dökümanlara daha işlevlik katar.
Kodlar her zaman aynı şekilde çalışmayabilir. En basitinden Ajax nesnesi bile standart değil. Scriptinizi bu durumları göze alarak yazacaksınız.
Jquery eve bir kütüphanedir, ama ajax bir kavramdır. Ajax doğrudan xmlhttprequest dediğimiz bir javascript öğesidir.

Fakat aydınlanmak için çok doğru bir noktada değilsiniz. Soru sorup kolaya kaçmak yerine biraz daha okumalısınız.

Haklısınız. Teşekkür ederim