GNOME 3.8'i GNOME 3.10'a yükseltme klavuzu

Başlatan nikbinliknet, 17 Kasım 2013 - 14:14:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

GhosTon

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Ocak 2014 - 23:59:33
Böyle durumlar için yeniden kuruluma normalde gerek yoktur. Fakat anormal durum ise Gnome gibi neredeyse dağıtımın masaüstünün temelini oluşturan bir şeyi yükseltme işlemidir. Belki Gnome'a ait tüm paketler kazınıp yeniden kurulum yapmadan olay kurtarılabilirmiş. Tabi bunu yapmak için biraz tecrübe veya yardım şart.

Sorunun neden kaynaklandığını bilmiyorum, ancak Gnome, KDE, Unity gibi masaüstü tecrübesini tümden değiştirebilecek bir yüseltme yapmadan önce bütün kullanıcıların bir B planı olmalıdır.

Bence günümüz şartlarına en uygun unity dir. Unity nin en kötü yanı arama ekranında çok felaket bir şekilde kasmasırdır. Bunun neden olduğunu hala anlayamadım. KDE ve Gnome hala modernize olamadı çok kalas gibi... Son versiyon Gnome bir nebze olsada gelişme var. Linux un güvenliği kuvetli olduğu için son 2 yıldır denemediğim linux sürümü kalmadı diye bilirim. Linux un dosya sistemi mantığı olsun konsol mantığı olsun hala çözebilmiş değilim. Hani linux da kurulan proğramlar nereye kurulur. Ayar dosyaları nerdedir. Sistem dosyaları nerdedir algılamış değilim. Sonuç olarak ubuntu nun gerçekten linux a bakış açısı kazandıran bir marka olduğunu düşünüyorum. En son Windows çöküsünde bir daha windows kullanmayaçağıma tövbe ettim :D şuanda bu eksikliği ubuntu kapatıyor.

Linux kullanan herkesin B planı bence Slax olmalı en azından içerdeki dosyaları kurtarmak için...

heartsmagic

B planı basitçe kurtarma kipinden girmek veya masastüne gerek kalmadan uçbirimden işlem yapabilmek bile olabilir. Mesele o şekilde bir sorun yaşadığında kullanıcının bir şeyler yapabilecek tecrübeye sahip olmasıdır. Sahip değilse dağıtımın kendi depolarından dağıtmadığı üst sürümlere ait masaüstlerini yükseltmek çok makul değil.

Unity kimine göre uygundur, kiminde göre değildir. Her masaüstünde olduğu gibi kendisi üzerinde de tartışmalar mevcut, seveni ve sevmeyeni var. Arama kısmı bende fena iş görmüyor, çok kastığını söyleyemem. Bulanıklığı kullanmıyorum belirtmiş olayım. Gerçi ne arandığına da bağlı, çevrimiçi arama falan kullandığım yok benim, o konuda yanlış yönlendirmek istemem kimseyi.

Linux'un yapısını öğrenmek çok değil aslında @GhosTon, biraz zamanla olacak bir şey bu. Uygulamaların nereye kurulduğu, yapılandırmalarının falan nerede olduğu esasında Windows'tan (bana göre) daha açık ve basit. Neyin nerede olduğunu öğrendikten sonra (kabaca) aradığını bulmak işten bile değil. Forumda ve internette bol bol kaynak vardır bu konuda.

Forumdan: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=12956.0

Yapılandırma dizinleri ise genelde ev dizini altındaki gizli dizinlerde olur. Sistem geneli farklı bir olay ama. Bu konuyu çok fazla dağıtmamak için şimdilik burada kalsın bence konu. Eğer cidden araştırmalarından sonra aklına takılan bir şey olursa farklı bir başlıkta konuşabiliriz o konuyu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

plazma

hocam bendeki surum 3.8 degil daha dusuk : Version: 3.4.1-0ubuntu2 cikiyor direkt 3.4 ten 3.10 yukselirmi yoksa kademeli olarakmi yukselticez ?

guopx

@plazma
Ubuntu 12.04 kullanıyorsanız bunu tavsiye etmem, tüm paketleriniz bozulacaktır. Eğer gnome 3.10 istiyorsanız http://ubuntugnome.org/download/ Direkt ubuntu gnome remix kurun.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

plazma

Alıntı yapılan: guopx - 17 Şubat 2014 - 23:57:23
@plazma
Ubuntu 12.04 kullanıyorsanız bunu tavsiye etmem, tüm paketleriniz bozulacaktır. Eğer gnome 3.10 istiyorsanız http://ubuntugnome.org/download/ Direkt ubuntu gnome remix kurun.

anladim hocam tesekkurler ama lts yuzunden bunu sectim artik diger lts surumu cikana kadar kullanirim bunu.

tlg

Acaba 3.10'a yükselttikten sonra 3.8'i kaldırmanın bir yolu var mıdır?

meda

Alıntı yapılan: tlg - 11 Mart 2014 - 21:57:25

3.10'la birlikte yeni paketler yükleniyor bazı paketler de 3.8 sürümünde kalıyor.Hal böyle olunca büyük ihtimalle sistem bozulması,hata vermesi muhtemel.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

matrax_41

Alıntı yapılan: tlg - 11 Mart 2014 - 21:57:25

3.10'a güncellediğinde zaten 3.8 sürümüne ait olan paketler 3.10 sürümüne güncellenir. Yani silmen gereken bir paket yok.

tlg

apt-cache show gnome-shell | grep -i version

Version: 3.10.2.1-0ubuntu1~saucy1
by the GNOME Panel and by the window manager in previous versions of
Version: 3.8.4-0ubuntu5
by the GNOME Panel and by the window manager in previous versions of

matrax_41

Listelenenler yüklü paketler değil. Depolarda var olan sistemindeki depolarda var olup yükleyebileceğin paketler. Yani biri ppa'daki diğeri de resmi depodaki sürüm oluyor.

heartsmagic

Kurulu olanları görmek için:

dpkg -l | grep gnome-shell

exordll

Merhabalar,

Az önce adımları takip ederek kurulumu gerçekleştirdim hiçbir hata ile karşılaşmadım yeniden başlattıktan sonra Giriş ekranını Gnome 3.10 ile görünce çok sevindim giriş yaptım masaüstüm oldukça geç açıldı ne göriyim Unity duruyor sanki hiç işlem yapmamışım gibi sadece Fare imlecim kayıp tamamen fareyi hayali kullanıyorum Fedora indiriyorum onda 3.10 olduğu için umarım sorunla karşılaşmam

Ubuntu için yapılanları geri almak için ne yapmam gerekiyor veya geri aldıktan sonra kararlılıktan bir şey kaybedermiyim? döküman için teşekkür ederim.

heartsmagic

Girişte Unity yerine Gnome Shell seçildi mi peki?
Geri almak için eklenen PPA'nın kaldırılması ve eski paketlerin geri kurulması gerekiyor.

exordll

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Mart 2014 - 12:17:06
Girişte Unity yerine Gnome Shell seçildi mi peki?
Geri almak için eklenen PPA'nın kaldırılması ve eski paketlerin geri kurulması gerekiyor.

Affiniza siginarak giris ekraninda arayuz secme secenegimi mevcut? Varsa da hic dikkat etmedim acikcasi :/

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Mart 2014 - 13:37:47

Tekrardan merhabalar,

Unity arayüzünden yeni bir kullanıcı açtım yönetici olarak o kullancıdan girdim sisteme Gnome 3.10 olarak açıldı çıkış yapıp eski hesaba girdim orası halen unity olarak durmaktadır.

Eski hesabımı kullanamayacakmıyım? onu sileyimmi?

Gnome 3.10'a bayıldım diyebilirim görsel olarak takılmalar yaşıyorum sistemde grafik kartım Intel HD4000 sürücü olarak Intel'den en günceli kurulu

heartsmagic

Eski kullanıcından neden giremiyorsun? Giriş yöneticisinde oturum seçme bölümü olmalı elbette. Ubuntu, Gnome Shell gibi seçenekler sunuyor olmalı sana.

exordll

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Mart 2014 - 15:42:16
Eski kullanıcından neden giremiyorsun? Giriş yöneticisinde oturum seçme bölümü olmalı elbette. Ubuntu, Gnome Shell gibi seçenekler sunuyor olmalı sana.

Malesef öyle bir seçenek  bulamadım yeni kullanıcı ile kullanıma devam etmekteyim şu anda

heartsmagic

Hangi giriş yöneticisini kullanıyorsun? Lightdm mi GDM mi? İki türlü de olması lazım, eğer yoksa Unity'yi kaldırmış olabilirsin.

exordll

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Mart 2014 - 17:15:12
Hangi giriş yöneticisini kullanıyorsun? Lightdm mi GDM mi? İki türlü de olması lazım, eğer yoksa Unity'yi kaldırmış olabilirsin.

GDM Kullanmaktayım

morg_

Dostum linux kde kullanıyorum..Dediğin şekilde  kurdum yükseltme yapmadan ama açıldıgında sadece duvar kağıdı tek var başka bişey çıkmıyor

heartsmagic

Alıntı yapılan: exordll - 27 Mart 2014 - 17:55:02
Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Mart 2014 - 17:15:12

GDM Kullanmaktayım

Sonuçta GDM'de de o seçeneğin olması lazım.
http://www.omgubuntu.co.uk/wp-content/uploads/2013/04/logsk.jpg

Sağdaki siyah ekran GDM, altta oturum seçenekleri var gördüğün üzere.

@morg_, KDE üzerine tümden Gnome kurdun mu? Gnome-shell kurmaya çalıştığında tetikleyip Gnome bileşenlerini de kurmalı gerçi. Ne kadar paket kuruldu hatırlıyor musun? Şu çıktıyı geçersen anlarız ama:

dpkg -l | grep gnome

morg_

bir iki sefer gnomeyi kaldırıp kurdum ama aynı şey oluyordu.şuan yüklü değil galiba

ii  gir1.2-gnomebluetooth-1.0                     3.9.3really3.8.1-2ubuntu2                         i386         Introspection data for GnomeBluetooth
ii  gir1.2-gnomedesktop-3.0                       3.10.1-0ubuntu1~saucy1                            i386         Introspection data for GnomeDesktop
ii  gnome-bluetooth                               3.9.3really3.8.1-2ubuntu2                         i386         GNOME Bluetooth tools
ii  gnome-color-manager                           3.8.3-1                                           i386         Color management integration for the GNOME desktop environment
ii  gnome-desktop3-data                           3.10.1-0ubuntu1~saucy1                            all          Common files for GNOME desktop apps
ii  gnome-icon-theme                              3.10.0-0ubuntu1~saucy1                            all          GNOME Desktop icon theme (small subset)
ii  gnome-icon-theme-full                         3.10.0-0ubuntu1~saucy1                            all          GNOME Desktop icon theme
ii  gnome-icon-theme-symbolic                     3.10.1-1~saucy1                                   all          GNOME desktop icon theme (symbolic icons)
ii  gnome-mplayer                                 1.0.8-2                                           i386         GTK+ interface for MPlayer
ii  gnome-session-bin                             3.10.1-0ubuntu1~saucy1                            i386         GNOME Session Manager - Minimal runtime
ii  gnome-settings-daemon                         3.10.2-0ubuntu1~saucy1                            i386         daemon handling the GNOME session settings
ii  gnome-shell-common                            3.10.2.1-0ubuntu1~saucy1                          all          common files for the GNOME graphical shell
ii  gnome-terminal                                3.6.2+petra                                       i386         GNOME terminal emulator application
ii  gnome-terminal-data                           3.6.2+petra                                       all          Data files for the GNOME terminal emulator
ii  gnome-themes-standard:i386                    3.10.0-0ubuntu1~saucy1                            i386         Standard GNOME themes
ii  gnome-themes-standard-data                    3.10.0-0ubuntu1~saucy1                            all          Data files for GNOME standard themes
ii  libgmlib1:i386                                1.0.8-3                                           i386         gnome-mplayer library (shared library)
ii  libgmtk1:i386                                 1.0.8-3                                           i386         gnome-mplayer toolkit (shared library)
ii  libgmtk1-data                                 1.0.8-3                                           all          gnome-mplayer toolkit (common files)
ii  libgnome-bluetooth11                          3.9.3really3.8.1-2ubuntu2                         i386         GNOME Bluetooth tools - support library
rc  libgnome-desktop-3-7                          3.8.4-0ubuntu1.1                                  i386         Utility library for loading .desktop files - runtime files
ii  libgnome-desktop-3-8                          3.10.1-0ubuntu1~saucy1                            i386         Utility library for loading .desktop files - runtime files
ii  libgnome-keyring-common                       3.8.0-2                                           all          GNOME keyring services library - data files
ii  libgnome-keyring0:i386                        3.8.0-2                                           i386         GNOME keyring services library
ii  libgnome-keyring1.0-cil                       1.0.0-4                                           i386         CLI library to access the GNOME Keyring daemon
ii  libgnome-menu-3-0                             3.8.0-1ubuntu6~saucy1                             i386         GNOME implementation of the freedesktop menu specification
ii  libgnomecanvas2-0:i386                        2.30.3-1ubuntu2                                   i386         powerful object-oriented display engine - runtime files
ii  libgnomecanvas2-common                        2.30.3-1ubuntu2                                   all          powerful object-oriented display engine - common files
ii  libgnomekbd-common                            3.6.0-0ubuntu2                                    all          GNOME library to manage keyboard configuration - common files
ii  libgnomekbd8                                  3.6.0-0ubuntu2                                    i386         GNOME library to manage keyboard configuration - shared library
ii  libsoup-gnome2.4-1:i386                       2.44.2-1~saucy1                                   i386         HTTP library implementation in C -- GNOME support library
ii  policykit-1-gnome                             0.105-1ubuntu4                                    i386         GNOME authentication agent for PolicyKit-1

sudo apt-get install gdm

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Bazı paketler kurulamadı. Bu durum, olanaksız bir durum istemiş
olduğunuzu ya da kararsız (unstable) dağıtımı kullandığınızı ve
bazı paketlerin henüz oluşturulamamış  ya da oluşturulmakta
olduğunu gösterir.
Aşağıdaki bilgiler durumu çözmenize yardımcı olabilir:

Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:
gdm : Bağımlılıklar: gnome-shell ama kurulmayacak
E: Sorunlar giderilemedi, tutulan bozuk paketleriniz var.

heartsmagic

Bozuk paket var sistemde, ya eklediğin bir depo nedeniyle ya da bağımlılıklar karışmış.

sudo apt-get -f install

ne diyor? Gnome Shell kurulu değil örneğin şu an ve bozuk paket muhtemelen kendisi.

morg_

Bağımlılıklar karışmış gibi geliyor..çok kurcaladım :)
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Aşağıdaki paketler otomatik olarak kurulmuş ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
  brasero-common gir1.2-dbusmenu-glib-0.4 gir1.2-dee-1.0 gir1.2-gudev-1.0 gir1.2-unity-5.0 libbrasero-media3-1 libburn4
  libdee-1.0-4 libgee2 libifp4 libisofs6 libjte1 liblrdf0 liboggz2 libraptor1 libunique-1.0-0 libunity-protocol-private0
  libunity-scopes-json-def-desktop libunity9 python-wicd python3-chardet python3-debian python3-six usb-creator-common
  wicd-daemon
Use 'apt-get autoremove' to remove them.
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.

heartsmagic

Son çıktıda görünmüyor bozuk paketler, sadece gereksizler görünmekte. Sen kurulumu buraya bakarak mı yaptın? Daha önce kurulu muydu Gnome Shell falan?

morg_

yok kurulu değildi buraya bakarak yaptım...iki  sefer  kurup kaldırdım sonuç aynı:( gnome ile giriş yaptığımda sadece duvar kağıdı tek çıkıyordu )