[ÇÖZÜLDÜ] jQuery ile input türündeki elementlerin değerlerini değiştirme

Başlatan Timur, 03 Haziran 2012 - 13:29:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Timur

Mesela bir combobox'ın ve radiobutton'un üzerine tıkladıktan sonra yazılar textbox'a dönüşsün, kullanıcı yazıyı istediği gibi değiştirsin. sonra da başka bir yere tıkladığında combobox eski görünümüne dönsün ama kullanıcının girdiği yazı kalsın istiyorum. bunun için bir tür jquery api'si veya bir tür eklenti var mı?

alquirel

Bunu da en kolay yine birini gizleme diğerini gösterme yoluyla yapabilirsin.
Yani, ister her "combobox" veya "radio"nun olduğu yerde bir adet hazırda metin kutusu bulundurursun, ya da sadece düzenleme yapılacağı zaman geçici bir metin kutusu oluşturur, düzenlemeden sonra da o metin kutusunu ortadan kaldırırsın.

"Değerlerinin değiştirilmesi" konusunu biraz açman gerekiyor. Çünkü "radio" elemanında metinsel bir değer yoktur, (genelde) "radio"nun yanına yerleştirilen yazı "radio"dan bağımsız bir HTML elemanıdır. "select" için de içindeki "option" elemanlarının "selected" özelliği kullanılır.

"Başka bir yere tıklama" konusu biraz çetrefilli olabilir. Bence onunla uğraşmak yerine metin kutusunun yanına bir adet düğme yerleştir, tıklandığında ilgili değişiklik yapılsın.

Bu sorun için bence en güzel örnek WordPress'te kullanılan "inlineedit.js" betiği. Dosyanın içeriğine şuradan ulaşabilirsin ancak karışık gelecektir. Belki Google'da "inline edit jquery" gibisinden arama yaparsan başka sonuçlara da ulaşabilirsin.

Timur

checkbox yazacaktım güya combobox yazmışım. :s

inline edit olayını bir araştırıyım fakat çok çetrefilli olacaksa bence de en iyisi gizlenmiş bir element kullanmak

gokhanyildiz

ersinkandemir

Eğer son cevap veren arkadaşımızın dediği gibiyse sizin aradığınızın zaten checkbox ve(ya) radiobutton ile ilgisi yok. Çünkü @alquirel'in de dediği gibi, bu elementlerin yanındaki yazılar ona bağlı olmuyor. Sanırım HTML5 ile şöyle bi' bağlantı yapılıyor. (Emin değilim HTML5 ile mi geldiğine.) Örneğin:
<input type="checkbox " name= "kutu" id="kutu1" /><label for="kutu1">Yazımız</label>
Where there's a shell, there's a way.

alquirel

Alıntı yapılan: Ersin Kandemir - 03 Haziran 2012 - 20:51:28
(Emin değilim HTML5 ile mi geldiğine.)

O özellik HTML 4'de de var.
Ancak bir "checkbox"un yanına yazı koymak için "label" kullanmak zorunda olmadığımızdan belirtme ihtiyacı hissetmemiştim ;)

ersinkandemir

Evet haklısınız, bi' özellik taşıdığını ben de sanmıyorum. :)
Where there's a shell, there's a way.

Timur

Alıntı yapılan: MaTh1ens - 03 Haziran 2012 - 20:32:11
aradığınız şöyle * bir şey galiba. http://www.mudaimemo.com/p/quickedit/

Evet hocam, tamda aradığım şey bu. Çok teşekkürler  :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Haziran 2012 - 13:57:12

Alıntı yapılan: alquirel - 03 Haziran 2012 - 21:06:41
Alıntı yapılan: Ersin Kandemir - 03 Haziran 2012 - 20:51:28
(Emin değilim HTML5 ile mi geldiğine.)

O özellik HTML 4'de de var.
Ancak bir "checkbox"un yanına yazı koymak için "label" kullanmak zorunda olmadığımızdan belirtme ihtiyacı hissetmemiştim ;)

Eklentinin web sayfasındaki demo uygulamayı inceledim. Orada da label kullanımamış. Ama ikinize de çok teşekkür ederim.  :)  :)