HTML 5 gücü

Başlatan nazim, 06 Nisan 2010 - 20:38:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

canosayan

evet ciddi anlamda html5 web işini çok değiştirecek. ve ben öğrenmek zorunda kalacağım kodlardan dolayı korku içerisindeyim.
Chmod bizim işimiz.

raspacı

Flashın sonunun geldiği söyleniyor ki bu özgür yazılım dünyasına çok faydalı olur. Html5 flashın yaptığı hemen herşeyi yapıyor. Eksiklikler de kapanırsa Flash kullanımı azalacak . Bizim cpular da rahatlayacak. :)
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

eribol

Süpermiş. Flash'tan kurtulacak mıyız gerçekten? Animasyon mu yapacak, video mu oynatacak? Uçuyor muyum yoksa ben? Bu bir hayal olmasın?

canosayan

Alıntı yapılan: levi - 06 Nisan 2010 - 23:38:44
Flashın sonunun geldiği söyleniyor ki bu özgür yazılım dünyasına çok faydalı olur. Html5 flashın yaptığı hemen herşeyi yapıyor. Eksiklikler de kapanırsa Flash kullanımı azalacak . Bizim cpular da rahatlayacak. :)

Gerçi html5 için gelen eleştirilerde var. arama motoru yalakası olduğu düşünülüyor.
Chmod bizim işimiz.

eribol

Nasıl yalakalık yapıyor, kısaca özetler misin? Bizim zararımıza birşey var mı?

raspacı

Arama motoru konusunu duymadım ama bunun ne gibi zararı olur bilemedim. @eribol video için: http://people.opera.com/patrickl/articles/introduction-html5-video/multi-source/
Bir de içeriğini okumadım ama Adobe'nin html5 i sabote ettiğine dair yazılar redditte dönüyor: http://blogs.adobe.com/jnack/2010/02/adobe_is_sabotaging_html5.html
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

canosayan

Alıntı yapılan: eribol - 06 Nisan 2010 - 23:43:14
Nasıl yalakalık yapıyor, kısaca özetler misin? Bizim zararımıza * bir şey var mı?

aslında çok araştırmadım olguyu ama özetlerim sanırım.
şimdiki web sayfa yapısı html ve içindeki head ve body kısımlarından oluşuyor. html 5 ile bu bölümlerin sayısı artacak diye biliyorum. şöyle olacak.

<canvas>: Sayfada bir tuval alanı oluşturur. Tuvale çizim javascript ile yapılabilir.
<audio>: Sayfaya ses oynatıcı bir modül ekler.
<video> : Video oynatıcı bir modül ekler.
<progress> : İşlem süreci göstergesi ekler.
<caption> : Başlık olarak düşünülen metinleri düzenler.
<header> : Sitenin başlık ve açıklama içeriğini alır.
<nav> : Menüleri ve bir takım zaruri işlevleri içine alır.
<footer> : Sitelerin en alt kısmını içine alır.

bizim için bu yukarıdakilere benzer güzellikler gelecek. fakat aram motorlarının işi rahatlayacak. mesela biz şu an zaten video ve ses ekleyebiliyoruz. yada footerlar ve menüler zaten var. fakat örümcekler bizim kullanımlarımızı tam çözemiyor. mesela ben kendi tasarımlarında footer bilgisini kapanis id si ile veriyorum. tabi örümcek doğal olarak bilemiyor bunun kapanış sekmesi olduğunu. yada ben menu ile verdiğimde yada navigasyon dediğimde bunun bir menu olduğunu anlamıyor.

html5 ile gelen bu gruplamalar sayesinde örümceklerin anlayışı kolaylaşacak. ister türkçe ister fransızca istersen tarzanca stil isimleri ver o yinede bu ön etiketler ile daha kolay arşivleyecek sayfaları.

belki arama sonuçları daha kalibre olacak. orası doğru. ama html5 standardı oluşturulurken mutlaka arama motorları düşünülmüş.
Chmod bizim işimiz.

eribol

Cevaplar için çok teşekkür ederim. Bu defa adobe web ortamında bayrağı çeker. Tekel olması yetmiyormuş gibi bilgisayarı sömürmesi öfke duyulacak cinsten.

badhero

Açıkçası hayal bile edemezdim. Yeni bir hareketlilik bizi bekliyor..

canosayan

http://www.youtube.com/watch?v=siOHh0uzcuY ilginizi çekip bir şeyleri özetleyebilir. tabi 41 dakikanız ve hızlı bir internetiniz ve tabiki ingilizceniz varsa.
Chmod bizim işimiz.

badhero

Alıntı yapılan: canosayan - 07 Nisan 2010 - 00:01:16
http://www.youtube.com/watch?v=siOHh0uzcuY ilginizi çekip bir şeyleri özetleyebilir. tabi 41 dakikanız ve hızlı bir internetiniz ve * tabi ki ingilizceniz varsa.

Hiç biri yok. =) Ama ilgilenen olacaktır.

heartsmagic

HTML5 cidden çok güzel ilerliyor. Buradan da öğrenmiş olduk ki, kendisi sadece video alanında değişiklik getirmeyecek bizlere. 3B tetrisi bir süre zevkle oynadım mesela :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Yiğit Ateş

Şu flashtan kurtarsın da bizi geri kalan özellikler çok da önemli değil :)

krwlng

Youtube kullanıcı ayarlarınızdan html5 sürümünü deneyebilirsiniz. Ben de geçen günlerde birkaç müzik çalar ve video oynatıcı örneği yapmıştım. Basit mantıkta düşününde o kadar kolay ki bunları yapmak. Php ile iç içe kullanıldığı zaman neler olabileceğini düşünmek bile istemiyorum, harika bir ikili olur.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

vampire

Ya Herşeyim Ya Hiçim !!!

sem

Teşekkürler @vampire, HTML 5 mi=) Çok gerilerdeymişim bu konuda =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

neneki

bende tam ubuntuda flash benzeri program var mı diye araştırırken html5 ilaç gibi geldi. hemen denemek için kolları sıvadım teşekkürler arkadaşlar :)

Conqueror

Alıntı yapılan: raspacı - 06 Nisan 2010 - 23:38:44
Flash'ın sonunun gelip gelmediğini bilemiyorum da CPU'lar hiç rahatlamayacak gibi, 3B Tetris deneyimimde Core 0 ve Core 1 73 dereceyi gördüler :) şuan 54 derece de seyrediyorlar...

MURATSPLAT

HTML5 ile  birlikte Web üzerinden(web uygulamaları bulut hesaplama sistemi (cloud computing)) çalışan işletim sistemleri tavan yapacak. Umarım türkiye Cloud Computing anlar ve avantajlarıy kendini daha çok geliştirir. Bilgisayar Mühendisi öğrencisi bir kaç kişiyle konuşmuştum. cloud computing bırakın ne olduğunu duymamışlar bile. Üniversitelerimiz her zamanki gibi sadece geçmişe bakıyorlar gelecek onları pek ilgilendirmiyor.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

Linuxman.

HTML5 Linux'çuları sevindirmeli.Ben flash'tan dolayı Windows kullandığımı söyleyebilirim.Çünkü gerçekten Linux'ta Youtube gibi video paylaşım sitelerinde gezinmek işkence oluyor.Diğer yandan,terminalde kod yazmak doss'tan çok daha iyi benim için :)
HTML5 konusunda bildiğiniz Türkçe kaynaklar varsa,paylaşırsanız sevinirim.HTML5'in özellikle mobille uyum sağlayacağı kanaatindeyim.
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

Conqueror

Youtube'da gezinmenin neyi işkence oluyor?

Linuxman.

Ubuntu'nun son 2 surumunu denemedim,bu yuzden bu sorunlarin hala devam edip-etmedigini bilmiyorum.Ama son kullandigimda,
(ekran kartinin 64 mb olmasindan kaynaklanabilir) Adblock,Noscript gibi eklentileri kurmadigimda reklami bol olan sitelerde Firefox donuyordu.
ornek : http://forum.donanimhaber.com
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

barış

Alıntı yapılan: eribol - 06 Nisan 2010 - 23:41:53
Süpermiş. Flash'tan kurtulacak mıyız gerçekten? Animasyon mu yapacak, video mu oynatacak? Uçuyor muyum yoksa ben? Bu bir hayal olmasın?
birlikte uçuyoruz :D

canosayan

ayrıca html5 biz yazarlara da kolaylıklar getiriyor. bir çok şeyi harici dil kullanmadan gerçekleştirebileceğiz. kaynak açısından http://www.w3schools.com/html5/default.asp yararlı olacaktır.
Chmod bizim işimiz.