ATI Radeon HD 5xxx Serisi Kurulum Sorunu

Başlatan frtxyz, 10 Ocak 2011 - 16:30:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

digilion

hp lerde sanırım yok bu bios taki seçenekler hpg62 var bende aynı sorunlar devam etti ben de yeniden kurdum ama bu sefer intel grafik ile devam ediyorum ati yi etkinleştirmedim... de bi çözümüm mutlaka olmalı...
Çok işte çırak değil bir işte usta ol...

Erdem

Acaba ekran kartını kurarken nasıl kuruyorsunuz. ATI'nin kendi sitesindeki sürücülerden mi yoksa paket olarak mı?
Eğer elle kuruyorsanız tekrar sürücü kurarken tam olarak kaldırmaya dikkat edin:

$ sudo sh /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
$ sudo apt-get remove --purge fglrx fglrx_* fglrx-amdcccle* fglrx-dev* xorg-driver-fglrx

Bir de elle kurulumda /usr/share/ati/fglrxinstal.log gibi bir dosya olması lazım. Kurulumdan sonra bu dosyada herhangi bir hata olup olmadığını kontrol edin:

Paket olarak da basitçe sürücüyü kaldırmak yeterli.

Paketi kurdunuz ama X sunucusu açılmadı siyah ekran çıktı. O zaman güvenli kip ile açıp /var/log/Xorg.0.log ve /etc/X11/xorg.conf çıktılarını almak sorunun çözümü için çok işe yarayabilir. Daha sonra yukarda bahsedildiği gibi sürücüyü ve eğer ATI sürücüsü bir xorg dosyası oluşturmuşsa rm /etc/X11/xorg.conf diyerek bilgisayarı tekrar başlattığınızda Ubuntu normal olarak açılacaktır.

Eğer Arch Linux tabanlı bir dağıtıma geçmek isterseniz Arcolinux D sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Elektronik

heartsmagic

@Erdem, @digilion sanırım çift ekran kartlı bir makineye sahip. Ne yazık ki şu an bu makinelerin bazılarında sahipli sürücülerle sorun yaşanıyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bytan

Alıntı yapılan: digilion - 26 Mart 2011 - 23:08:21
hp lerde sanırım yok bu bios taki seçenekler hpg62 var bende aynı sorunlar devam etti ben de yeniden kurdum ama bu sefer intel grafik ile devam ediyorum ati yi etkinleştirmedim... de bi çözümüm mutlaka olmalı...

Konuyu ve çözüm çalışmalarını takip edip geri bildirim yaparak katkı sağlayabilirsin:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,25402.msg304395.html#msg304395
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

MrPerFormance

Windows üzerinde ati sürücüsü yüklenirken bir profil yükleniyor ekran kartları arasında geçişi sağlayan. Fakat linux sürücüleri üzerinde buna yer vermemiş. Ubuntu tr sorumluların acaba amd ye bu konu hakkında ulaşabilme bilgi alabilme ihtimali varmıdır. :-\

Yiğit Ateş

@bytan, gerekli bağlantıları vermiş zaten. AMD'den de önce X geliştiricilerinin desteği eklemeleri gerekiyor. X'i kapatıp açmadan geçiş yapamıyorsunuz örneğin.

cyberlife

bende ubuntu kullanmaya yeni başladım. bilgisayarım hp g62-bo8et ve ekran kartım da ati 5470 hd, ve aynı sorunlar bende de mevcut. ekran kartımı tanıtıp yeniden başlattığım da direk olarka komut satırlarıyla açıyor bilgisayarı.

umarım buna bir an önce çözüm gelir ve ekran kartlarımızı rahatlıkla kullanmaya başlarız.

digilion

hpg62 : aynı maineye ben de sahibim 1 yıldır uğraşıyorum ama hala başarılı olamadım...v e bu canımı sıkmaya başladı!

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Haziran 2012 - 10:52:26

Alıntı yapılan: fffather001 - 24 Şubat 2011 - 23:54:12
Arkadaşlar bende de aynı sorun var.
HP g62 b01ET *dizüstü bilgisayar kullanıyorum.
ATI HD5470 ekran kartı var ama bide  ıntel grafik kartı var nasıl oluyorsa artık. win 7 den biliyorum onuda.
ek sürücülerden yükledikten sonra siyah bi ekran çıkıyor
login:
password:

giriyorum şifreyi. sda3 temiz block 654654/54617987

yukarıdakine benzer bişey çıkıyordu xorg mdur nedir onu recoveri modunda düzenledim galiba(fglrx midir nedir onu sildim metnini...)

artık o ekranda çıkmıyor recoveri moduna da giremiyorum o da siyah ekran. kafayı yiyecegim arkadaşlar.
Tekrar ubuntuyu kursam ne farkedecek ki??? Yine aynı sorun ekran kartı.

Lütfen bi yardım edin arkadaşlar :S :S

bakın dediğim gibi aynı makine bende de var, hpg62 b01et:
1 yıldır uğraşıyorum bunu için ancak şunu söyleyim kurulumdan sonra siyah ekrana düşerse yeniden formatlamayın hiç gerek yok. aşağıda ki kodu uygulayın daha da birşey yapmayın sistemi tekrar başlatın ve kurmuş olduğunuz ati ve fglrx sürücü dosyalarının forumda mevcut kaldırma yöntemleri var onları uygulayın.

sudo rm -rf /etc/X11/xorg.conf

sistemi yeniten başlatmak için:
reboot

eğer canınızı sıkarsa mesa sürücülerini kullanın en azından idare etmek için...
Çok işte çırak değil bir işte usta ol...

heartsmagic

@digilion, forumdaki çoklu kartlar içeren başlıklara bakmış mıydın?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.