[Nasıl] Devilspie + Terminal Penceresini Masaüstüne Gömmek

Başlatan bytan, 08 Aralık 2008 - 22:39:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bytan

Sorunu çözmenize sevindim. İyi eğlenceler terminalinizle  ;)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

acemiyim91

terminalin konumunu nasıl ayarlayabilirim.Tam şu resimdeki yerde olmasını istiyorum;
[IMG]http://img73.imageshack.us/img73/3787/screenshotvm7.th.png[/img]
Rakamlarla oynadım ama bi türlü oynatamadım yerini :)

bytan

gnome-terminal --geometry=+150+100 --window-with-profile=DesktopConsole

Yukarıdaki komut, gnome-terminali belli bir profil ile ekranın belittiğimiz noktasına açmakta kullanılıyor. Ekranın istediğiniz yerini --geometry=+150+100 parametresindeki değerlerle oynayarak bulabilirsiniz. Bunu yaparken bir terminal açın ve o terminal içerisine düzenlediğiniz komutu istediğiniz ayarı tutturana kadar verebilirsiniz. En son olarak da session içerisindeki açılışa eklediğiniz kodu değiştirebilirsiniz.

Veya daha pratik bir yol olarak xwininfo kullanabilirsiniz. Terminalden yazın, sonra geometrik değerlerini öğrenmek istediğiniz pencereyi seçin fare ile, nihayetinde terminal ekranında istediğiniz değerleri göreceksiniz. Ekranda görülen değerlerin bir kısmı aşağıdaki gibi olacak.

Absolute upper-left X:  249
  Absolute upper-left Y:  62
  Relative upper-left X:  2
  Relative upper-left Y:  21
  Width: 577
  Height: 364
  Depth: 24
  Visual Class: TrueColor
  Border width: 0
  Class: InputOutput
  Colormap: 0x20 (installed)

Bunlar içerisinde sizi ilgilendiren ise şu iki satır:

Absolute upper-left X:  249
  Absolute upper-left Y:  62

--geometry= parametresinin çeşitli kullanım şekilleri var. Bunlar için X'e ait man sayfalarına bakabilirsiniz.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

acemiyim91

Özür dilerim ancak tekrar soru sorucam;
İstediğim kordinatları aldım ancak yerinden oynamıyor ve sürekli şu resimdeki yerde açılıyor.0+0 bile denedim resimde ki yerde çıkıyor  :'(
İstediğim kordinatlar;
gnome-terminal --geometry=+138+25 --window-with-profile=DesktopConsole
Hep burada çıkıyor;
[IMG]http://img444.imageshack.us/img444/1305/screenshotet3.th.png[/img]
Galiba benim Devilspie programında sorun var, pc reset attım bi kaç kerede oturum açıp kapattım ve terminal istediğim yerde çıkıyordu ancak gömülü olarak değil.

bytan

Estağfirullah, özür dilenecek ne var. Bir şekilde bilgi paylaşmaya ve yardımlaşmaya çalışıyoruz.

Neden 0.0 bile orada görünüyor anlayamadım. Bunun için ilk etapta bir önerim var. Bu parametreleri eksili şekilde vermeniz:

gnome-terminal --geometry=-50-40 --window-with-profile=DesktopConsole

Belki bu şekilde bir boyutlandırma işe yarayabilir ama kesin bir bilgim yok. En doğru bilgiyi daha önce belirttiğim X'e ait man sayfalarında aramak gerekiyor.

Düzenleme:
Devilspie, kısaca bir programı, belli bir masaüstünde, belli boyutlandırma ile açıyor verdiğimiz DesktopConsole.ds dosyası yolu ile.Gnome terminal için belirttiğimiz profil ise, gömülü gibi görünmesini sağlıyor. Gnome-terminal ile verdiğimiz  --geometry parametresi ise pencerenin ekranın neresinde açıldığını belirtiyor.

PF @ ST

acemiyim91

İngilizcem olmadığı için oraları anlamam :) Dediğim gibi pencere istediğim yerde açılıyor ancak devilspie gömülü olan alakasız yerde çıkıyor resimde ki gibi.Ayarlarada mı sorun var acaba?

bytan

Ne zaman istediğiniz yerde çıkıyor ne zaman alakasız yerde çıkıyor anlayamadım.
Daha önce de terminalin istediğiniz yerde ama gömülü olarak çıkmadığından bahsetmiştiniz.

PF @ ST

acemiyim91

Gömülü olmayan istediğim kordinatta çıkıyor, gömülü olan ise;
[IMG]http://img444.imageshack.us/img444/1305/screenshotet3.th.png[/img]
ve yeri değişmiyor sanırım devilspie ile ilgili.

bytan

Gömülü dediğiniz ve gömülü değil dediğiniz şey nedir ben hiç anlamadım. Gömülü gibi görünmesini biz terminale bir profil ekleyerek hallediyoruz. Yani devilspie ile alakası yok bu gömülü yada gömülü olmama durumu. Eğer istiyorsanız devilspie içerisindeki geometry parametreleri ile oynayabilirsiniz.

PF @ ST

acemiyim91

Her bilgisayar açılışında kararlı açılmıyor.Bazen gömülü olarak açılıyor bazen gömülü olmayarak açılıyor. Eğer kodu uygularsam gömülü açılıyor ve yerinden hiç bir şekilde oynamıyor.

bytan

Bir açıp bir açmaması nedendir bilemiyorum. Bu konuda fikri olan arkadaşlar yazacaklardır birşeyler.

PF @ ST

Xenophobia

Bende de aynısı olmuştu ve dediğim gibi sanırım compiz pencere yöneticisi seçili olduğundan oluyordu.Compiz Fusion Icon ile kontrol ettiğimde onu fark etmiştim ama programı da silmiştim. Şayet sende de böyle bir durum olabilir, kontrol et istersen.

Ayrıca bende de, conky çalışıyor arka planda. Bir de, conky eklentisini pasifleştirip dene istersen.

garafatma

Alıntı yapılan: bytan - 08 Aralık 2008 - 22:39:56
Terminal Ekranını Masaüstü'ne Gömmek
Şİmdi, gnome-terminal programını açıyoruz.Nasıl açıldığından emin değilseniz, ALT+F2 ye basıp küçük pencereye, gnome-terminal yazmanız yeterlidir.

Gnome-terminal içerisinde "DesktopConsole" adında yeni bir profil belirliyoruz.BU profilin ayarlarını ise aşağıdaki şekilde yapıyoruz:

bunu yapınca terminal açıyor, profil ekleme nasıl yapılıyor?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Exodus

Tilda ile ayarlardan basitce daha fazlasini yapabilirsiniz. Guzel bir terminal oldugunu da eklemeden gecemeyecegim..
Arch Linux FTW!

bytan

Alıntı yapılan: keiser_soze - 02 Ocak 2009 - 21:46:48
......

bunu yapınca terminal açıyor, profil ekleme nasıl yapılıyor?

Düzenle-> Profiller ile açılan pencerede Yeni butonuna tıklayarak yapabilirsiniz.

Alıntı yapılan: Exodus - 02 Ocak 2009 - 22:06:54
Tilda ile ayarlardan basitce daha fazlasini yapabilirsiniz. Guzel bir terminal oldugunu da eklemeden gecemeyecegim..

Çok güzel bir terminal emülatörü. Bizim devilspie ve geometry parametresi ile yaptığımız bütün işi kendi arayüzü ile yapabiriyor. Bu durumda devilspie içerisinde sadece hangi masaüstünde çalışacağını belirlememiz yeterli olur. Öneri için teşekkürler @Exodus

PF @ ST

Malik

[IMG]http://img129.imageshack.us/img129/7660/malikte5.th.png[/img]

aslında bunların hiç birine gerek yok. ekle\kaldırdan screenlets' i indirip kurun.  http://www.gnome-look.org/content/show.php/Terminal+Screenlet?content=74844  adresinden terminal screenlets i indirip kurun. genel screenlets ayarlarını yapıp arka planı da saydam yaptıktan sonra masaüstüne gömülü olur. daha kolay olduğu için bunu önerdim :)

[IMG]http://img262.imageshack.us/img262/6076/malikkyi3.th.png[/img]
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

Linuxman.

Teşekkürler çok güzelmiş.@Heartsmagic'in dediği gibi Linux esnekliği. :)
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

mbt28

Openbox, icewm fluxbox gibi pencere yöneticileri ile bunu çok daha kolay bir biçimde yapabilirsiniz. Bildiğiniz gibi uygulamar için tanımlamalar yapabiliyoruz. xterm veya rxvt-unicode uygulamalarına icewm altından winoptions dosyasına eklemeler yaparak bu şekilde masaüstüne gömülü olarak çalıştırabilirsiniz.

FUBU

Teşekkürler, ellerine sağlık
-pardon çözdüm-

ihtiyar said

Alıntı Yap-Effect sekmesinde, transparent background kısmını tercihimize göre belirliyoruz..

Bende effect sekmesi yok. :( :S

bytan

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 21 Ocak 2009 - 16:23:43
Alıntı Yap-Effect sekmesinde, transparent background kısmını tercihimize göre belirliyoruz..

8.10 kullanıyorsanız, Arkaplan sekmesinde bu ayar. Yazıyı 8.04 ile ve sistem dili ingilizce iken hazırlamıştım. Belki versiyon farklılığı belki çeviri farklılığı.. Ama bahsedilen ayar dediğim gibi Arkaplan sekmesinde.  ;)

PF @ ST

ihtiyar said

Alıntı yapılan: bytan - 21 Ocak 2009 - 16:50:01
Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 21 Ocak 2009 - 16:23:43

8.10 kullanıyorsanız, Arkaplan sekmesinde bu ayar. Yazıyı 8.04 ile ve sistem dili ingilizce iken hazırlamıştım. Belki versiyon farklılığı belki çeviri farklılığı.. Ama bahsedilen ayar dediğim gibi Arkaplan sekmesinde.  ;)

Arkaplan sekmesinden saydam yaptım ama "background" ya da Türkçe'si yok.

bytan

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 21 Ocak 2009 - 17:19:28
....

Yapılması gerekenler o kısımda. Arkaplan, arkaplan resmi vs o kısımda bulunuyor. Saydam artalan ayarı ile de arkaplan üzerindeki saydamlığı yüzdelik dilimler halinde değiştirebiliyorsunuz. Bu sayede, terminal, arkaplan resminin bir parçasıymış gibi görünüyor ekranda.

PF @ ST

ihtiyar said

Alıntı yapılan: bytan - 21 Ocak 2009 - 18:08:59
Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 21 Ocak 2009 - 17:19:28
....

Yapılması gerekenler o kısımda. Arkaplan, arkaplan resmi vs o kısımda bulunuyor. Saydam artalan ayarı ile de arkaplan üzerindeki saydamlığı yüzdelik dilimler halinde değiştirebiliyorsunuz. Bu sayede, terminal, arkaplan resminin bir parçasıymış gibi görünüyor ekranda.

Terminali ben zaten saydam olarak kullanıyorum lakin masaüstüne gömme durumu olmuyor bir türlü.

bytan

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 22 Ocak 2009 - 17:46:01
...

Terminali ben zaten saydam olarak kullanıyorum lakin masaüstüne gömme durumu olmuyor bir türlü.

Tamam şimdi anlaşıldı durum. Gömülmüş gibi bir izlenim yaratabilmek için 3 ayar yapıyoruz:

1-Şeffaf görünümü seçiyoruz --Bunu siz yapmışsınız.

2-Üst kısımdaki Menüleri kapatıyoruz. --Oluşturduğumuz yeni profil ayarlarına girerek Genel sekmesinde olan "Menü çubuğunu yeni uçbirimlerde öntanımlı olarak göster" seçeneğinin işaretini kaldırıyoruz.

3-Terminalin sağında bulunan kaydırma çubuğunu kapatıyoruz. --Yine aynı profile ait ayarlar içerisinde Kaydırma sekmesinde Kaydırma çubuğu ile ilgili olan aşağı çekilir menüde, Disabled'ı seçiyoruz.

Şimdi yukarıdaki bu 3 işlemi yaptıktan sonra, terminali o profil ile açarsanız görünümün istediğimiz gibi olduğunu farkedeceksiniz. Eğer buraya kadar işlemler tamamsa ve gömülü görüntüyü elde etmişseniz profil ile ilgili ayarları doğru yapmışsınız demektir. Buna rağmen sistemi başlattığınızda bu görüntüyü alamıyorsanız, o zamanda sistem başlangıcı için yazdığımız gnome-terminal girdisinde, profil parametresi hatalı yazılmış olabilir.

PF @ ST