[Nasıl] Kubuntu OpenDNS Ayarları

Başlatan özgürubuntu, 21 Temmuz 2009 - 21:26:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

OpenDNS ile yasaksız, hızlı ve güvenli internet kullanımını eminim bir çoğunuz işitmişsinizdir. http://www.opendns.com adresinden çok kolayca Ubuntumuza OpenDNS ayarlarını yapabiliyoruz, ancak Ubuntu'ya uyguladığımız yöntem Kubuntu'da maalesef olmuyor. Peki Kubuntu kullanıcıları OpenDNS kullanamayacak mı? :D Elbette hayır, kullanabilecekler, şöyle ki ;
Uç Birimi açıyoruz ;
sudo kate /etc/resolv.conf
açılan pencerede,
Alıntı Yap# Generated by NetworkManager
nameserver  XXXXXXXXXXXXXX
nameserver  XXXXXXXXXXXXXX
nameserver XXXXXXXXXXXXXX
göreceksiniz, buradaki 3 nameserver'ın başına "#" işareti koyuyoruz ve en alt satıra geçip
nameserver 208.67.222.222
nameserver 208.67.222.220

yazıyoruz. Sonra pencereyi kaydedip kapatıyoruz. Uç Birim açık oradan devam ;
sudo chattr +i /etc/resolv.conf
komutunu verip entera basıyoruz, Uç Birimden devam ediyoruz ;
sudo kate /etc/dhcp3/dhclient.conf
entera basıyoruz açılan pencerede ;
Alıntı Yap#prepend domain-name-servers
buluyoruz ve onun altına başında "#" olmadan ;
prepend domain-name-servers 208.67.222.222, 208.67.220.220;
yazıp kaydederek kapatıyoruz. Açık olan Uç Birimde son bir işimiz kaldı networkmanager'ı yeniden başlatmak bunun için;
sudo /etc/init.d/networking restart
komutunu veriyoruz,
Alıntı Yap* Reconfiguring network interfaces..
çıktısı alınca firefox'ta URL çubuğuna http://welcome.opendns.com deniyoruz. Eğer aşağıdaki benim ekran görüntümdeki gibi bir sayfayla karşılaşırsanız, başardık demektir (:

Güle güle kullanın :D

bytan

Biri "gedit" biri "kate". Başka biri de "nano" önerir. Bunun dışında tüm yöntem aynı.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Ayrıca eğer chattr yöntemi uygulanacaksa prepend kısmını yapmaya gerek kalmıyor olması lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

özgürubuntu

Alıntı yapılan: bytan - 21 Temmuz 2009 - 21:36:43
Biri "gedit" biri "kate". Başka biri de "nano" önerir. Bunun dışında tüm yöntem aynı.

Daha önce verilmiş miydi? Öyleyse bunu silebilirsiniz boşuna yer kaplamasın forumda..

bytan

Dikkat çekmeye çalıştığım nokta, "ubuntu'da çalışan yöntemin kubuntu'da işe yaramadığı" ifadesiydi. Ayrı olarak @heartsmagic'in değindiği nokta da var.

Genel olarak 2 ayrı dosya üzerinde değişiklik yaparak dns ayarlayabiliyoruz. Bunlardan biri resolv.conf diğeri ise dhclient dosyası. Bu ikisini belirgin şekilde ayırabilirseniz birbirinden, anlatım daha güzel olur.

Bu arada benim hatırladığım forumda, bu iki yöntemin derli toplu şekilde tek bir başlıkta anlatımının olmadığı.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

özgürubuntu

Ha anladım benim demek istediğim OpenDNS sitesinde gösterilen Uç Birime girilmeden Network Manager programı üzerinde yapılan ayarlardı. Aynı yöntem Kubuntu network manager programında çalışmıyor..Ubuntu'ya ben hiç uç birime düşmeden entegre etmiştim OpenDNS'i Kubuntu'da konsoldan çalışmak gerek, o sebeple böyle dedim (: