Sık kullanılmayan diğer masaüstleri

Başlatan ufuk_k, 09 Mayıs 2008 - 15:59:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ufuk_k

Arkadaşlar Gnome ve KDE dışında fluxbox, fvwm, enlightenment gibi denemeye değer bir çok masaüstü pakedi var. Ayrıca ubuntu depolarında hemen hemen hepsi mevcut (enlightenmen dr17 yerine dr16 olması dışında). Ben fluxboxı denedim ve uzunca bir süre de kullandım. İstediğim ayarları ve masaüstünü yakalamak uzun bir zamanımı aldı ama çok memnun kaldım. Siz de denediyseniz diğer masaüstleri hakkında fikirlerinizi paylaşırsanız merak edenler biraz bilgi sahibi olurlar.

munirekinci

Çok performans gerektiren işlerde fluxbox (bazen blackbox) kullanıyorum. Onun dışında, görünüş açısında pek janjanlı olmaması ve kullanımının biraz zahmetli olması sebebiyle pek yanaşmıyorum.
Enlightenment ise birkaç kez kullanmaya çalıştım ama, ne zaman açsam korkudan hemen kapatıyorum. İnsan bilmediği birşeyi kullanmaktan çekiniyor biraz.

ufuk_k

Aslında benim gördüğüm şu; fluxbox da epey janjanlı olabiliyor. Güzel bir masaüstü düzenlemesi ve panelin ayarlanması ile hem hızlı hem de şık görünüyor. FVWM de aynı şekilde. Enlightenment denedim az önce Ubuntu'da, çok kapsamlı bir şey. Nasıl arka planda kalıyor böyle çalışmalar anlamadım. İnanılmaz bir konfigurasyon çeşitliliği var. Modüller, sonradan eklenenler ile müthiş.

erginemr

Ben bir ara meraktan ve Gnome'a alternatif hızlı bir masaüstü olsun diye IceWM kullanmıştım. IceWM hakikaten çok hızlı açılıyor ve çalışıyor ancak fazlasıyla Windows'u andırıyor ve o da pek janjanlı değil:
http://www.icewm.org/

Bunu dışında XFCE'yi beğeniyorum ama dil Türkçe olunca onun menüsünde de problem çıkıyor. Fluxbox'u da nedense pek sevemedim.

atomkarinca

E17: Sanırım yapılabilecek en güzel masaüstü yöneticisi. Bling ve Ecomorph'u da kurarsanız bütün güzelliklerinden faydalanmış olursunuz. Bilhassa Ecomorph'la CF'nin çoğu özelliğini kullanabiliyorsunuz. Onun dışında hareketli masaüstü resimleri kullanabiliyorsunuz (Looking Glass'daki gibi). Eğer direk E17'yi değil de openGEU'yu yüklerseniz ayarları Gnome'un araçlarıyla yapabilirsiniz.

Fluxbox: Şu anda kullanıyorum ve gayet memnunum. açılışta sadece 70 mb ram kullanıyor ve henüz 300 mb'ı geçirebilmiş değilim. Tek eksiği fazla janjanın olmaması. xcompmgr ile pencereleri transparan yapıp geçiş efektleri koyabiliyorsunuz, skippy ile scale plugin'i efekti verebiliyorsunuz ve 3ddesktop ile küp özelliğini de kullanabiliyorsunuz ama bunlarla sınırlı. Onun dışında herşeyi istediğiniz şekilde değiştirebiliyorsunuz, menu, startup, keys gibi dosyaların nasıl değiştirildiğini bir kere öğrendikten sonra hiç de zor değil.

XFCE: Gnome'a her zaman tercih ederim. Daha hafif ve daha güzel. Tek eksiği CF yüklü gelmiyor, onun için de tek satır kod yeterli zaten. Dosya yöneticisi olarak PCManFM'i öneririm.

KDE: En azından benim sık kullanmadığım bi yönetici. Sebebi hem çok çirkin hem de çok hantal olması. 3.5 çirkindi, 4.0'da iyileşme var ama yine de Vista'ya benzemeye çalışıyorlar galiba (ya da Vista buna benzemeye çalışıyor). Bundan daha hantal bi dosya yöneticisi varsa o da lg3d'dir heralde (Java olmasından belli zaten).

LXDE: Hafif ve anlaşılır bir yönetici isteyenler için bence birebir. Fluxbox kadar ayarlamaya gerek yok ve yalın hali göze daha hoş görünüyor. Compiz Fusion da kurabiliyorsunuz. Halen daha çok yoğun bir şekilde geliştiriliyor, o yüzden hemen hergün bir yenilik görebilirsiniz.

IceWM: Bir kere kullandım ve hiç hoşuma gitmedi. Win95'e benzemeye başladı zaten yavaş yavaş. Sevenleri çok ama sırf bu özentiliği yüzünden (benim gibi) nefret edenleri de çok. Hafif ama olması gerektiği kadar değil. Gereksiz birçok özellik yüklü geliyor. Openbox ya da Fluxbox ayarına çekebilmeniz için uğraşmanız gerekiyor.

MeBuNtU

atomkarinca

Eğer hafif bir pencere yöneticisi arayan varsa Openbox'ı şiddetle tavsiye ederim. obmenu ve obconf yardımcı programlarıyla ayarları değiştirmek çok kolay.

sudo apt-get install openbox obconf obmenu

DeFacto

Blackbox ile Openbox'ı slack saolsun kullandım :) Blackbox'dan her ne kadar korksam da çok hızlı geldi bana. OpenBox da keza benim makinemde GNOME'dan her ikisi de gayet performans olarak engin bir seviyedeler. Ama gerçekten zorlar.

atomkarinca

Alıntı yapılan: DeSPeRaDo - 03 Temmuz 2008 - 22:21:01
Blackbox ile Openbox'ı slack saolsun kullandım :) Blackbox'dan her ne kadar korksam da çok hızlı geldi bana. OpenBox da keza benim makinemde GNOME'dan her ikisi de gayet performans olarak engin bir seviyedeler. Ama gerçekten zorlar.

Eğer güzel bir panelle kullanırsan (pypanel gibi mesela) ve de idesk'le masaüstünü de ayarlarsan gnome'dan pek bir farkı kalmıyor kullanışlılık olarak.

munirekinci

@atomkarinca
Pypanel'i bir türlü istediğim gibi özelleşremedim, siz pypanel'mi kullanıyorsunuz? Kullanıyorsanız ayar dosyasını verebilir misiniz?

DeFacto

Evet şu pypanel ile ilgili ayar dosyalarınız bizimle paylaşırsanız bana da yardımınız dokunacaktır.

ufuk_k

Openboxı çok kurcalamadım ama, fluxbox ile daha iyisini yaparsın (idesk ile).

munirekinci

ufuk_k

idesk masaüstüne simge koymaya yarayan bir program. Bunu wm'nin (fluxobx,openbox) açılış dosyasına eklersin. Ve ev dizininde .ideskrc isimli dosyayı düzenlersin. Bir de .idesktop dizinine uygulama ve icon eklersin, istediğin icon, istediğin konumda masaüstüne yerleşir.

munirekinci

atomkarinca

pypanel'ı özelleştirmek için ~/.pypanelrc dosyasında değişiklikler yapmanız gerekiyor. İlk bölüm "Icon Size Options: Measured in pixels" diye başlayan olabilir. Buradan panelin kalınlığını, simgelerin büyüklüklerini ayarlayabiliyorsunuz. Diğeri "Application Launch List" diye başlayan bölüm olabilir. Buraya eklediğiniz kısayollar panelin üzerinde kısayol oluyor. Şu şekilde yapabilirsiniz:

("program_adi", "/simge/dosyasinin/bulundugu/klasor/simge.png"),

Son olarak da "Panel Layout" kısmından panelin üzerindekilerin sırasını değiştirebilirsiniz. Masaüstünde simge bulundurmadığım için idesk'i kullanmadım ama detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

MeBuNtU

Eğer Hem hız Hem kolaylık Hemde göresellik istiyorsanız WindowMaker.Dabi LX diye birşeyvar ama onu pek sevemedim.Neyse şimdi windowmaker ıma şekil veriyorum sizinle biraz paylaşmak isterdim.
[IMG]http://img378.imageshack.us/img378/3448/snapshot1pw7.th.png[/img]

munirekinci

Evet büyük grafikleri ufak olarak ekleyince daha şık duruyor.

MeBuNtU

Sanırım haklısın bidahaki sefere öyle yaparım.

DeFacto

Alıntı YapE17: Sanırım yapılabilecek en güzel masaüstü yöneticisi. Bling ve Ecomorph'u da kurarsanız bütün güzelliklerinden faydalanmış olursunuz. Bilhassa Ecomorph'la CF'nin çoğu özelliğini kullanabiliyorsunuz. Onun dışında hareketli masaüstü resimleri kullanabiliyorsunuz (Looking Glass'daki gibi). Eğer direk E17'yi değil de openGEU'yu yüklerseniz ayarları Gnome'un araçlarıyla yapabilirsiniz.

@atomkarınca E17 masaüstü paketleri depolarda mevcut mu ? Yani direk apt-get ile yükleyebilir miyim ?

atomkarinca

Eğer sadece E17 istiyorsan iki seçeneğin var: sade E17 ya da OzOS. OzOS, CafeLinux tarafından desteklenen bir E17 versiyonu. E17'den farkı destekleyicileri Ubuntu kullanan insanlar ve genelde bu yönde daha fazla gelişim oluyor.

OzOS için:

sudo sh -c "echo 'deb http://cafelinux.org/Downloads/oz-os tinwoodman main' >> /etc/apt/sources.list"
sudo sh -c "echo 'deb http://cafelinux.org/Downloads/oz-os hungrytiger main' >> /etc/apt/sources.list"
wget -q http://cafelinux.org/Downloads/oz-os/key.asc -O- | sudo apt-key add -
sudo apt-get update
sudo apt-get install e17-cvs
sudo aptitude install oz-desktop

Yapman yeterli olacaktır. Eğer sade E17 istiyorsan sondaki oz-desktop satırını es geçebilirsin.

Diğer bir alternatifin de E17 + Gnome yüklemek. Bu şekilde hem Enlightenment'ın güzelliğini ve hafifliğini korursun hem de Gnome'un araçlarını kullanabilirsin. Mesela E17'de "system tray" yoktur o yüzden bazı programların ikonlarını görebilmen için stalonetray gibi ayrı programlar yüklemen gerekir. OpenGEU ise bunların hepsini bir arada barındırır (G=Gnome, E=Enlightenment, U=Ubuntu). OpenGEU'yu yüklemek için de şunları yapman yeterli olacak:

sudo sh -c "echo 'deb http://e17.dunnewind.net/ubuntu hardy e17' >> /etc/apt/sources.list"
sudo sh -c "echo 'deb http://download.tuxfamily.org/geubuntu/ hardy/' >> /etc/apt/sources.list"
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install opengeu-desktop

DeFacto

Bu masaüstünü yüklediğimde de yine fluxbox gibi oturumlar kısmından gdm ekranında seçimi yapacağım değil mi ?

DeFacto

Bu hatayı aldım. Hayra alamettir inşallah :(

desperado@desperado-desktop:~$ sudo apt-get install opengeu-desktop
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
Bazı paketler kurulamadı. Bu, olanaksız bir durum istemiş ya da
gerekli bazı paketlerin henüz oluşturulmadığı kararsız bir dağıtım
kullanıyor olabileceğiniz anlamına gelebilir.

Basit bir işlem istemenize rağmen bu paket kurulabilir değil
ve bir hata raporu bu paketin doldurulması gerektiği yönünde.
Aşağıdaki bilgi durumu çözmenize yardımcı olabilir:

Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:
  opengeu-desktop: Depends: epplets ama kurulmayacak
                   Depends: e17-etk-ewl-utils ama kurulmayacak
E: Bozuk paketler