[Çözüldü] build-essential kurulumu

Başlatan ArdentAnarchY, 12 Aralık 2008 - 21:55:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ArdentAnarchY

Merhaba arkadaşlar.
Linux'la tanışmam bir haftadan daha kısa bir süreyi kapsıyor ve tam anlamıyla linux'a göre cahil bir insanım. Sanırım 3.1'den bu zamana kadar windows kullandığım için yeni bir sisteme alışmam zor olacak.
Konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum. Eğer yanlış yere açmışsam yöneticilerimizden özür diliyorum.
Forumda uzun bir süre arama yapmama rağmen konu ile ilgili bir bilgi bulamadım.
Bu build-essential paketini nasıl kurabilirim arkadaşlar?
İnternetim wireless ve athlon var ethernet. Bu sebeple ubuntu kurulu olan bilgisayarımla internete giremiyorum. Fakat elimde flash diskim var. Yüklenmesi gereken bütün dosyaları flash disk ile aktarabilirim.
Forumda her yerde
sudo apt-get install build-essential denilmiş fakat sanırım dosya bilgisayarımda olmadığı için sürekli
E: build-essential paketi bulunamadı hatası alıyorum.
Google aracılığıyla bir yanıt aramaya çalıştım. Resmi ingilizce sitesinde "eğer internetiniz yoksa, kurulum cd'sini takın ve
sudo apt-cdrom add
sudo aptitude update
sudo aptitude install build-essential
gcc -v

yapın demiş. Yükleme paketinden kasıt Ubuntu DVD'sini varsayarak; onuda denedim fakat birinci adımda (cdrom add) takıldım.
skipping non-exisiting file /cdrom/...
türünde hatalar almaktayım.
Evimde herhangi bir kablolu ethernet'de olmadığı için bu işi internete direkt bağlı olmadan yapmak zorundayım. Bir haftadır bilgisayar ile yapabildiğim tek şey keşif.
Konu ile ilgili yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

ironic

Paketler sunuculardan çekildiğinden inmesi için internet gerek.

packages.ubuntu.com adresinden gerekli olan paketleri indirip sisteminize yükleyin.

umutubuntu

Son günlerde depolarda bağlantı sıkıntısı yaşanmakta ancak birde Synaptic üzerinden deneyebilirsiniz.
Alt+F2 yapıp synaptic yazarsanız açılan programın arama kısmına build essential yazdığınızda gelen sonucun yanında bulunan kutucuğu çift tıklayıp üstte bulunan uygula'ya tıkladığınızda program yüklenecektir.
Bu arada yüklediğiniz Ubuntu versiyonu hakkında biraz daha bilgi verebilirseniz daha iyi olur.

acemiyim91

sudo apt-get update yapıp ardından tekrar build-essential yüklemeyi dener misiniz?Belki bir sonuç verebilir.

ArdentAnarchY

Sistemim Ubuntu Studio 8.10 i386
Synaptic ile arama yaptım fakat; sanırım internet bağlantısına ihtiyaç duyduğu için build essential aramasına cevap vermiyor umut.
ironic, kısacası bir kablolu ethernet bağlantısı bulana kadar yapabileceğim herhanbi birşey yok mudur sence?
acemiyim91; sanırım bahsettiğin update komutu internet bağlantım olduğu zaman geçerli. Fakat ubuntu kurulu olan makinamda internet bağlantım yok (kablosuz ve driver sorunu nedeniyle). Bu yüzden build-essential'i internet bağlantım olmadan yükleyebilir miyim onu öğrenmeye çalışıyorum.

acemiyim91

Sanırım siz dual boot kullanıyorsunuz.O zaman şurdan indirip
http://packages.ubuntu.com/
İndirdikten sonra ubuntu dan kurulum yapabilirsiniz.

ironic

Dizüstü kullanmıyorum. O bölüme hiç işim düşmedi açıkcası :)

komutta install'den ötesi size lazım olan pakettir. Verdiğim adrese girip aratın. Gerekli olan tüm paketleri indirdikten sonra (zaten hepsi .deb'tir ve tıkla-yükle biçiminde çalışır) flaşınıza atıp, anlatımda şunu yükleyin dediği noktada sizdeki paketi yükleyin. Bu şekilde olabilir. Kolay gelsin.  :)

ironic

Alıntı yapılan: acemiyim91 - 12 Aralık 2008 - 22:16:01
Sanırım siz dual boot kullanıyorsunuz.O zaman şurdan indirip
http://packages.ubuntu.com/dapper/build-essential
İndirdikten sonra ubuntu dan kurulum yapabilirsiniz.

Verdiğiniz adres 6.06 Ubuntu sürümüyle ilgili.

umutubuntu

İnternet bağlantınızı yaptıktan sonra terminalden sudo apt-get install build-essential girerseniz yüklenir.

acemiyim91

Özür dilerim pek dikkat etmemişim, build-essential yazıp karşıma ilk o çıktı dapper olduğunu fark etmedim.
Doğrusu http://packages.ubuntu.com/ alt tarafta search bölümünden sisteminize ve işlemci mimarinize uygun olanı bulup yükleyin.
@ironic doğru söylüyor usb nize atın ve sisteminize girip kurun.
NTFS ile ilgili yamalarıda indirirseniz usb ye gerek kalmaz windows dosyalarınızda yönetebilirsiniz.

teneke

belirtilen linkte sağ üst çubuktada dağıtımlarıda ğösteriyor oradan kullanacagı dağıtımı tıklayıp seçebilir.

ArdentAnarchY

Tamam arkadaşlar teşekkür ederim. .deb dosyasını bulabildim.
Fakat kurulumda
Error: Dependency is not satisfiable: g++
gibi bir hata alıyorum ve kuruluma devam edemiyorum.
Ne önerirsiniz?

acemiyim91

Sanırım gcc eski sürüm.Aynı siteden gcc araştırıp indiriniz.Yarım yamalak ingilizcemle bunu anladım.
http://packages.ubuntu.com/intrepid/g++ eski olan bu sanırım.

ironic

Linux'da paketler, gerekli kütüphaneleri içermediğinden ayrı olarak yüklenmesi gerekir. Alınan hata da bu paketin yüklenebilmesi için g++ 'ya gereksinim duyduğunu söylüyor.

heartsmagic

İnternet olmadan o iş zulüm olur. Elle tüm bağımlılıkları kendin çekmen ve kurman lazım. Sanırım elinde DVD var. Eğer o DVD içinde paket varsa:

sudo apt-cdrom add ile DVD'yi ekleyebilirsin. Böylece Synaptic depo gibi DVD'den kuracaktır paketleri. Eğer DVD'de yoksa ya elle kuracaksın teker teker ya da kablo bulup deneyeceksin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ArdentAnarchY

Anlıyorum.
Şimdi bilgisayarı iş yerime getirdim kablolu bağlantıyla halledebilmek için.
Kablolu ile bağlanabilirsem sorun çözülecek sanırım.
Biraz uğraşayım. Kendim çözmeye çalışıyım. Eğer kendim halledemezsem karşıma çıkan sorunları tekrar size danışırım.

Hepinize çok teşekkürler sorunumla ilgilendiğiniz için.

ArdentAnarchY

Arkadaşlar tamamdır.
Teşekkürler hepinize. Yine bu site aracılığıyla kablolu bağlantı ayarlarımı yaptım ve kurulumu internet yoluyla hallettim.
İnternetsiz halledecek olsaydım sanırım 12 farklı paketi tek tek taşımam gerekecekti.

Tekrar teşekkürler hepinize sorunumla ilgilendiğiniz için.

heartsmagic

Rica ederiz. Böylece başlığı etiketleyip, kapatalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.