Localhost'ta Tanımlanmamış Fonksiyon Hatası

Başlatan SametAras, 31 Ekim 2009 - 12:56:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SametAras

Merhabalar,

Arkadaşlar bir süredir PHP çalışıyorum. MySQL'de birkaç komutta şu hatayı almaktayım:

Veritabanına bağlantı sağlandı.

Fatal error: Call to undefined function mysql_change_user() in /var/www/abc.php5 on line 22

mysql_change_user() diye bir fonksiyonun tanımlanmadığını söylüyor. PHP.net'e baktığıda böyle bir komutun olduğunu gördüm. Ayrıca mysql_create_db() isimli fonksiyonunda da aynı hatayı almaktayım. Arkadaşlar sizce sorun neden kaynaklanmaktadır ?

<?php
$host 
"localhost";
$vt_adi "okul";
$parola 123123;

$db = @mysql_connect($host,$kullanici,$parola) or die ("Veritabanı sunucusuna erişilemedi.");

if(
$db) {
    echo 
"Veritabanına bağlantı sağlandı.<br />";
}
if(
mysql_change_user("root1","321321","deneme_tablo",$db)){
echo "Oturum açmış kullanıcı değiştirirdi.";
    }
else {
echo 
"Hata var, değişiklik oluşmadı.";
    }

mysql_close($db);

?>

Saygılarımla;
Aras, Samet.

Amad

Bu fonksiyon php 3.0.13'den sonra kaldırırıldı. Sanırım sendeki php versiyonu 5.x...

Veritabanina bağlanmak için kısaca şunu kullansan yeterli :

<?PHP
mysql_connect($db_sunucu,$db_kullanici_adi,$db_sifre) or die("Sunucuya baglanilamadi. Hata :" . mysql_error());
mysql_select_db($db_adi) or die("Veritabani bulunamadi veya kullaniciya gerekli izinler verilmemis. Hata Kodu :" . mysql_error());
?>

yanlış yazmış olabilirim kafadan yazdım çünkü. Kolay gelsin
Hanım! Kahvemi getir!

SametAras

Merhabalar,

Teşekkür ederim. Ama ben MySQL'ye bağlanıyorum. mysql_change_user() komutu ile hesap bilgilerini değiştirmek istiyorum. Ayrıca mysql_create_db() fonksiyonunda da aynı hatayı almaktayım. PHP.net'teki yazıda PHP 4,5 sürümleri için olduğu dile getiriliyor.

Ayrıca mysql_change_user() fonksiyonunun kaldırıldığını yeni öğrendim. mysql_create_db() fonksiyonu neden hata veriyor, anlamış değilim.

Saygılarımla;
Aras, Samet.