Ubuntu ve WOW

Başlatan maxspacemax, 22 Haziran 2008 - 20:02:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maxspacemax

Bir arkadaşıma Ubuntu kurdum Asus anakart ve Ati grafik kartını ayrıca samsung yazıcıyı sorunsuz yükledi. Arkadaşım tam bir world of warcraft hastası. Windows'tan WoW'u kopyaladık. Wine ile windowstan üç kat hızlı açıldı. Sorun oyun oynarken windows performansı kadar performans göstermiyor. Hafifte olsa kare kare atlamalar var. Tek sorun bu ingilizcem iyi olmadığı için Google'de aramada yaptırmadım. Ati grafik kartında bu sorunu yaşayanlar varmı. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

DeFacto

Ben de arkadaşa yükledim fakat sorunsuz çalıştı. Kare kare ufak hatalar oluştu da sizin buraya yazmanızı gerektirecek kadar büyük hatalar değildi yani. Biraz da platform farkına bakıcaksınız. Zaten Wine'de kusursuz çalışan oyun pek yok öyle ufak hatalara eyvallah diyeceksiniz.

maxspacemax

Alıntı yapılan: JesusPenguin - 22 Haziran 2008 - 20:08:10
Ben de arkadaşa yükledim fakat sorunsuz çalıştı. Kare kare ufak hatalar oluştu da sizin buraya yazmanızı gerektirecek kadar büyük hatalar değildi yani. Biraz da platform farkına bakıcaksınız. Zaten Wine'de kusursuz çalışan oyun pek yok öyle ufak hatalara eyvallah diyeceksiniz.

Biraz zamanım olsun bu sorunu çözüp sizinle paylaşacağım. Sorun Open GL ayarları ile ilgili sanırım.

DeFacto

Arkadaşta Photoshop denedik o sorunsuz çalıştı şimdi tel'den aradım. Sorun biraz daha artmış. Sanırım render olayı yine ah directx yakıyorsun bizi :)

maxspacemax

Alıntı yapılan: JesusPenguin - 22 Haziran 2008 - 20:23:42
Arkadaşta Photoshop denedik o sorunsuz çalıştı şimdi tel'den aradım. Sorun biraz daha artmış. Sanırım render olayı yine ah directx yakıyorsun bizi :)

DirectX uygulamaları sanırım Wine ile çalışabiliyor.  WOW Open GL ile çalışabilir. Ayarlarını ona göre düzenliyorsun. Googlede aratırsan bulursun.

DeFacto

Yok çalıştığını biliyorum da çocuk yarın 10 gibi gel konfigürasyonları yap diyor ona canım sıkıldı :) Tatilin ortasında. Bu akşam bi pratikleştiriyim kendi makinemde bir an önce bitsin orada :)

maxspacemax

Alıntı yapılan: JesusPenguin - 22 Haziran 2008 - 20:31:32
Yok çalıştığını biliyorum da çocuk yarın 10 gibi gel konfigürasyonları yap diyor ona canım sıkıldı :) Tatilin ortasında. Bu akşam bi pratikleştiriyim kendi makinemde bir an önce bitsin orada :)

Biraz araştırma yap sonuca ulaşacaksın. Bilgisayarda en önemli donanımladan biri ekran kartıymış; Bunu anladım.
Nerede bendeki intel 945 arkadaştaki 256 Mb Ati.  Oradaki efektleri gördükçe içim cız etti. Yakın zamanda ekran kartı alacağım. Başarılar.

DeFacto

Cümlemize :D Benimki de 128 GeForce Fx 5200 de ben de agp 8x 512 bi kart arıyorum :S sanırım bulamıcam. Olsun bi 256 yapam

maxspacemax

Alıntı yapılan: JesusPenguin - 23 Haziran 2008 - 00:14:14
Cümlemize :D Benimki de 128 GeForce Fx 5200 de ben de agp 8x 512 bi kart arıyorum :S sanırım bulamıcam. Olsun bi 256 yapam

Oyunun ayar dosyası olan  Config.wtf 'de birkaç değişiklik yapıyorsun.

http://www.wowwiki.com/Linux/Wine

DeFacto

Evet aynı kaynak :) İşte bi 15-20 dk sonra gideceğim. Çocuk da WoW keyfine varsın :P

maxspacemax

Alıntı yapılan: JesusPenguin - 23 Haziran 2008 - 09:45:32
Evet aynı kaynak :) İşte bi 15-20 dk sonra gideceğim. Çocuk da WoW keyfine varsın :P

Yedek almayı unutma.

XemreG

takılmasının nedeni directx den calısmaya calısmasıdır bazı ayarlar yapılması gerekiyor bende bunu arastırıp bulmustum ama site aklımda değil onedenle size kendi ayar dosyamı ve neyapacağınızı anlatayım benim x1400 ati ekran kartımla ctrl + r yaptığımda 40 - 45 arası değişiyor fps hızı oncelikle dediğim dosyanın yedeğini mutlaka alın bu vericeğim ayar sadece opengl desteğiyle açmasını sağlicak baskabişey yapmicak..

yol WoW/WTF klasoru bunun içinde Config.wtf goruceksiniz ubuntuysa 2 kere tıklayıp göster demeniz yeterli sonra ordakilerin tamamını silip verdiklerimi ekleyin sonra goruntulere oyun içindeyken ctrl + r yaparak bakın fps 30 ustundeyse takılmadan oyun oynayabilir arkadaşınız..

SET readTOS "1"
SET readEULA "1"
SET readScanning "-1"
SET readContest "-1"
SET readTerminationWithoutNotice "1"
SET locale "enGB"
SET coresDetected "2"
SET hwDetect "0"
SET gxColorBits "24"
SET gxDepthBits "24"
SET gxResolution "1024x768"
SET gxRefresh "60"
SET gxMultisampleQuality "0.000000"
SET gxFixLag "0"
SET videoOptionsVersion "1"
SET pixelShaders "1"
SET movie "0"
SET expansionMovie "0"
SET showToolsUI "1"
SET Sound_OutputDriverName "System Default"
SET realmList "logon.wowscape.net"
SET SmallCull "0.070000"
SET DistCull "500.000000"
SET farclip "177"
SET particleDensity "1.000000"
SET Sound_VoiceChatInputDriverName "System Default"
SET Sound_VoiceChatOutputDriverName "System Default"
SET gameTip "5"
SET minimapZoom "0"
SET minimapInsideZoom "0"
SET Gamma "1.200000"
SET Sound_MasterVolume "1"
SET Sound_SFXVolume "1"
SET Sound_MusicVolume "0.40000000596046"
SET Sound_AmbienceVolume "0.60000002384186"
SET uiScale "1"
SET cameraYawMoveSpeed "180"
SET cameraYawSmoothSpeed "180"
SET cameraDistanceMaxFactor "1"
SET Sound_EnableMusic "0"
SET lastCharacterIndex "1"
SET scriptErrors "1"
SET spellEffectLevel "0"
SET SlideBarConfig "anchor=right;position=210.04171487285"
SET patchlist "eu.version.worldofwarcraft.com"
SET cameraPitchMoveSpeed "90"
SET cameraPitchSmoothSpeed "45"
SET alwaysShowActionBars "1"
SET fctCombatState "1"
SET fctLowManaHealth "1"
SET fctHonorGains "1"
SET fctAuras "1"
SET showPartyDebuffs "0"
SET checkAddonVersion "0"
SET CombatHealing "0"
SET CombatLogRangeParty "50"
SET CombatLogRangePartyPet "50"
SET CombatLogRangeFriendlyPlayers "50"
SET CombatLogRangeFriendlyPlayersPets "50"
SET CombatLogRangeHostilePlayers "50"
SET CombatLogRangeHostilePlayersPets "50"
SET CombatLogRangeCreature "50"
SET groundEffectDist "70"
SET baseMip "1"
SET textureFilteringMode "0"
SET realmName "WoWlegion (Blizzlike)"
SET ffxGlow "0"
SET DesktopGamma "1"
SET weatherDensity "0"
SET ffxDeath "0"
SET shadowLOD "0"
SET gxApi "opengl"
SET M2UseShaders "0"
SET gxCursor "0"
SET gxMultisample "2"

erginemr

Wine ile hiç WOW kullanmayı denemedim ama Wine üzerine Directx 9 kurulabiliyor diye biliyorum. Google'da ararsanız belki ilgili kaynaklara ulaşabilirsiniz.

DeFacto

Direk denediğimi söliyim hiç de olumlu sonuçlar almadım. Kesinlikle yüklemeyin. Garbıç :) Arkadaşım OpenGL önerisi hiç de fena değil.

maxspacemax

Yarın deneyip sonucu foruma yazacağım.

XemreG

Yerinizde olsam directx hiç denemem evet doğrudur directx kuruluyor ama verimli calısmıyor zaten kurulu olmasa oyunu hiç açmicak. OpenGL destekli bi goruntu kartınız varsa directx de aldığınız 15 - 16 fps yi 30 - 40 fps ye yukseltmek olası, arkadaşım siteyi vermiş ben direk ayar dosyasını koydum 2 sinden birini yapmakta fayda var. Gerçekten cok farkediyo :) bence kasmayın OpenGL de cok daha iyi oynanıyor..

DeFacto

Keşke Call of Duty 4 ve Lord Of The Rings Battle For Middle Earth'de de olsa  :-[ Olsun şu OpenGL gelişimi sürsün o da olur :)

maxspacemax

Alıntı yapılan: XemreG - 23 Haziran 2008 - 17:21:53
takılmasının nedeni directx den calısmaya calısmasıdır bazı ayarlar yapılması gerekiyor bende bunu arastırıp bulmustum ama site aklımda değil onedenle size kendi ayar dosyamı ve neyapacağınızı anlatayım benim x1400 ati ekran kartımla ctrl + r yaptığımda 40 - 45 arası değişiyor fps hızı oncelikle dediğim dosyanın yedeğini mutlaka alın bu vericeğim ayar sadece opengl desteğiyle açmasını sağlicak baskabişey yapmicak..

yol WoW/WTF klasoru bunun içinde Config.wtf goruceksiniz ubuntuysa 2 kere tıklayıp göster demeniz yeterli sonra ordakilerin tamamını silip verdiklerimi ekleyin sonra goruntulere oyun içindeyken ctrl + r yaparak bakın fps 30 ustundeyse takılmadan oyun oynayabilir arkadaşınız..

SET readTOS "1"
SET readEULA "1"
SET readScanning "-1"
SET readContest "-1"
SET readTerminationWithoutNotice "1"
SET locale "enGB"
SET coresDetected "2"
SET hwDetect "0"
SET gxColorBits "24"
SET gxDepthBits "24"
SET gxResolution "1024x768"
SET gxRefresh "60"
SET gxMultisampleQuality "0.000000"
SET gxFixLag "0"
SET videoOptionsVersion "1"
SET pixelShaders "1"
SET movie "0"
SET expansionMovie "0"
SET showToolsUI "1"
SET Sound_OutputDriverName "System Default"
SET realmList "logon.wowscape.net"-------------> Değiştirin
SET SmallCull "0.070000"
SET DistCull "500.000000"
SET farclip "177"
SET particleDensity "1.000000"
SET Sound_VoiceChatInputDriverName "System Default"
SET Sound_VoiceChatOutputDriverName "System Default"
SET gameTip "5"
SET minimapZoom "0"
SET minimapInsideZoom "0"
SET Gamma "1.200000"
SET Sound_MasterVolume "1"
SET Sound_SFXVolume "1"
SET Sound_MusicVolume "0.40000000596046"
SET Sound_AmbienceVolume "0.60000002384186"
SET uiScale "1"
SET cameraYawMoveSpeed "180"
SET cameraYawSmoothSpeed "180"
SET cameraDistanceMaxFactor "1"
SET Sound_EnableMusic "0"
SET lastCharacterIndex "1"
SET scriptErrors "1"
SET spellEffectLevel "0"
SET SlideBarConfig "anchor=right;position=210.04171487285"
SET patchlist "eu.version.worldofwarcraft.com" -------------> Değiştirin
SET cameraPitchMoveSpeed "90"
SET cameraPitchSmoothSpeed "45"
SET alwaysShowActionBars "1"
SET fctCombatState "1"
SET fctLowManaHealth "1"
SET fctHonorGains "1"
SET fctAuras "1"
SET showPartyDebuffs "0"
SET checkAddonVersion "0"
SET CombatHealing "0"
SET CombatLogRangeParty "50"
SET CombatLogRangePartyPet "50"
SET CombatLogRangeFriendlyPlayers "50"
SET CombatLogRangeFriendlyPlayersPets "50"
SET CombatLogRangeHostilePlayers "50"
SET CombatLogRangeHostilePlayersPets "50"
SET CombatLogRangeCreature "50"
SET groundEffectDist "70"
SET baseMip "1"
SET textureFilteringMode "0"
SET realmName "WoWlegion (Blizzlike)"-------------> Değiştirin
SET ffxGlow "0"
SET DesktopGamma "1"
SET weatherDensity "0"
SET ffxDeath "0"
SET shadowLOD "0"
SET gxApi "opengl"
SET M2UseShaders "0"
SET gxCursor "0"
SET gxMultisample "2"

Teşşekürler oyun güzel çalışıyor.
Öncelikle dosyanızın bir yedeğini alın. Buradaki server adreslerini değiştirmeniz gerekiyor. Nerelerin değişeceğini yukarıda  belirttim. Orjinal dosyadakileri bunlarla değiştirin. Şimdi oyununuz hazır. Open GL ile çok performanslı 30 fps'yi buluyor. Kolay Gelsin. :D

DeFacto

Eh oyun da hoş olunca bir ayrı oluyor. Fakat her oyunda bu oynamayı yapınca aynı randımanı alamayabilirsiniz dikkat. Ben CoD4'ü denedim, çok da güzel olmadı. DirectX'i yüklemesine ve kullanmasına izin verin. En azından CoD 4 için.

XemreG

Selamlar,

Kesinlikle arkadaşına bide bunu yap cok memnun kalıcaktır. :) Şahsım adına fps 80 lerde geziyor..

Regedit açmak için sunu yaz
  ~/.wine/drive_c/windows/regedit.exe

1. HKEY_CURRENT_USER\Software\Wine anahtarını bulun.
   2. Wine anahtarının yanındaki tiki kullanarak bu anahtara girin.
   3. WINE klasörüne sağ tıklayın, Yeni > Anahtar deyin.
   4. "Yeni Anahtar #1″ ismini "OpenGL" olarak değiştirin.
   5. Yeni klasörümüze sağ tıklayın, YENİ deyin ve bir REG_SZ ekleyin. (String Value)
   6. Yeni değerin ismini, DisabledExtensions yapın[büyük küçük harf duyarlı!]
   7. Satıra çift tıklayın, değer olarak GL_ARB_vertex_buffer_object verin.

maxspacemax

Alıntı yapılan: XemreG - 30 Haziran 2008 - 11:58:51
Selamlar,

Kesinlikle arkadaşına bide bunu yap cok memnun kalıcaktır. :) Şahsım adına fps 80 lerde geziyor..

5. Yeni klasörümüze sağ tıklayın, YENİ deyin ve bir REG_SZ ekleyin. (String Value)

Bunu görmüüştüm. Ama  o kadar çok araştırıyorum ki bazen bazı yerleri atlıyorum. Teşekürler.

mbt28

yaklaşık 1.5 yıl önce wine ile WoW oynuyordum, winehq daki ayarları yaptıktan sonra windowstan daha iyi çalışıyordu diyebilirdim. Oynadığım süre boyunca herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Sanırım billizard'ın oyunları macosx üzerinde de çalışması için opengl kullanmasından ve sabit kütüphane dosyaları kullanmasından kaynaklı. Genelde kopya koruması gibi sorunlar dışında billizard oyunları linuxda pek sorun vermez ama billizard inatla oyunlarının linux sürümlerini çıkartmıyor.

Sürümünüza göre seçin kurulum ve kullanım bilgileri var:
http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&iId=1922

maxspacemax

Alıntı yapılan: XemreG - 30 Haziran 2008 - 11:58:51
Selamlar,

İşte bu :D
Ubuntu wine ile bir harika denilenleri yaptım.  Gerçektende FPS 80 lerde bunun olabileceğini hiç tahmin etmemiştim.
Artık arkadaşım hep Ubuntu kullanacak :D Kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir ayar. WOW Ubuntu Linux'te performans açısından mükemmel. :D

DeFacto

Bunu yaptım ses gitti işte :S nasıl oldu bu :/

eren

Cedega ile %99 sorunsuz çalışıyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.