Ubuntu 10.10 Ati video yırtılmalarına çözüm 3x 4x serisinde denendi.(resimli)

Başlatan Bear, 13 Ekim 2010 - 08:16:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bear

Dikkat bu yöntem eski olup artık güncelleğini yitirmiştir. Yeni driver ile beraber yırtılmaların önüne geçilmiştir. Hepimize hayırlı olsun. :)

Önce depodaki fglrx sürücüsünü kuruyoruz. System>Administration>Synaptic  flgrx aratıp yada direk aynı yerde bulunan Additional Drivers ile kurabilirsiniz. (dikkat güncel ati sitesindeki driver denenmedi)
Sürücü yüklendikten sonra sistemi yeniden başlatıyoruz. Her ihtimale karşı terminal açıp sudo aticonfig --initial komutunu verip bi restart daha yapıyoruz. Yine terminalden sürücünün düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol ediyoruz.glxinfo | grep render çıktı direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 4800 Series
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color,
gibi olmalı.

Tekrar synaptic açıp mplayer ve smplayer'i kuruyoruz smplayer'i kurmaniz lazim. Geri kalanı resimlerde.

Bunu yaptıktan sonra bi login logout yapin.

alt+f2  "gstreamer-properties" yazarak ulaşabilirsiniz bu ayara.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Ekim 2010 - 08:29:40

Pardon arkadaşlar 3x 4x yazıcağıma başlığa 4x 5x serisi yazmışım kusura bakmayın :) düzelttim.

bashfulfish

Yiğit Ateş

bashfulfish

ufuk_k

Teşekkürler. Bu çözümü ben de yazacaktım (aklımdaydı), çok iyi bir iş olmuş. Yalnız şu sıkıntıyı belirtmekte fayda var arkadaşlar. Bu çözüm videolar için işe yarıyor, ancak 3D oyun ya da diğer uygulamaları kullanmadan önce, bu ayarı eski haline getirmek daha uygun olacaktır. Çünkü Vertical Sync bu ayar yapılmış haliyle oyunlarda ve bazen masaüstü efektlerinde performans kaybı gibi sonuçlara neden olabilir. Kısacası video oynatmadan önce ayarı bu şekilde değiştirmek daha mantıklı gibi. Ama tam olarak test etmedim, test edecek arkadaşlar, ayar bu halindeyken oyunlar nasıl performans veriyor, efektlerde bir sorun oluyor mu bakabilirler.
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

Bear

Alıntı yapılan: ufuk_k - 13 Ekim 2010 - 13:31:44
Teşekkürler. Bu çözümü ben de yazacaktım (aklımdaydı), çok iyi bir iş olmuş. Yalnız şu sıkıntıyı belirtmekte fayda var arkadaşlar. Bu çözüm videolar için işe yarıyor, ancak 3D oyun ya da diğer uygulamaları kullanmadan önce, bu ayarı eski haline getirmek daha uygun olacaktır. Çünkü Vertical Sync bu ayar yapılmış haliyle oyunlarda ve bazen masaüstü efektlerinde performans kaybı gibi sonuçlara neden olabilir. Kısacası video oynatmadan önce ayarı bu şekilde değiştirmek daha mantıklı gibi. Ama tam olarak test etmedim, test edecek arkadaşlar, ayar bu halindeyken oyunlar nasıl performans veriyor, efektlerde bir sorun oluyor mu bakabilirler.

Selam compizle ilgili en ufak bi sorun yaşamadım eğer ccsm falan kullanıyorsanız fazla kurcalamaktan performans düşüyor olabilir. Ben ubuntu ile beraber gelen compiz ayarlarını kullanıyorum herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Oyunlara gelince eğer takılma falan yapıyorsa oyunlara girmeden önce kapatabilrsiniz ben urban terrorde denedim az takılma yapıyor ama çok rahatsız edici degil. Gerci Urt'nin quake 3 motoru oldugunu dusunursek bu gayet normal quake3 windows altındada vsync açınca donma yapıyor. Başka oyunlarla deneme  yapıp sonuçları yazarım.

Gilthanas

İlginçtir uzun zamandır ben şu problemi yaşıyorum buradaki yazanları yapmış olmama rağmen düzelmedi.. video yu izlerken ekran yatay olarak şeffaf gibi çizgiler oluyor... sanki ekran yenileme yada video yenileme hızı yetmiyor gibi...özellikle de hızlı sahnelerde  yatay yenileme hızında problem var gibi... toshiba notebook ve ati 3650 vga kartım var...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ekim 2010 - 23:21:27

Kendim bir çözüm buldum arkadaşlar... bu problemi internette yaşayan çokmuş ortak bir birleşim yaparak bir çözüm buldum öncelikle buradaki yazanları yapın...

Sonrasında Compiz Gelişmiş Ayarları yükleyin ve soldaki Genel tabından Genel Seçenekleri açın. Display Settings tabından Tazeleme Oranın buldaki tiki kaldırın. Tazeleme oranınıda ekranın tazeleme oranına getirin benim 60hz.. 60 a getirdim.

Compiz Fusion Icon kurulduktan sonra çalıştırıp ikonu kullanarak Select Window Manager dan Metacity e geçiş yapın.

ve SMPlayer daki ayarlardan sonra sorunsuz oluyor fakat videolar yavaş oynatıyor ve takılmalar olabiliyor. ve en büyük handikap Altyazı yı karater setini ayarlamaya çalıştığımda X kapanıyor ve login ekranına dönüyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ekim 2010 - 23:27:38

SM Player için çözüm....

~/.config/smplayer altında smplayer.ini dosyasını editör ile açıp 61 satırı bulup
subcp=ISO-8859-1 sondaki 1 i, 9 yapın

sedat1661

Alıntı yapılan: Gilthanas - 19 Ekim 2010 - 22:38:42
İlginçtir uzun zamandır ben şu problemi yaşıyorum buradaki yazanları yapmış olmama rağmen düzelmedi.. video yu izlerken ekran yatay olarak şeffaf gibi çizgiler oluyor... sanki ekran yenileme yada video yenileme hızı yetmiyor gibi...özellikle de hızlı sahnelerde  yatay yenileme hızında problem var gibi... toshiba notebook ve ati 3650 vga kartım var...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ekim 2010 - 23:21:27

Kendim bir çözüm buldum arkadaşlar... bu problemi internette yaşayan çokmuş ortak bir birleşim yaparak bir çözüm buldum öncelikle buradaki yazanları yapın...

Sonrasında Compiz Gelişmiş Ayarları yükleyin ve soldaki Genel tabından Genel Seçenekleri açın. Display Settings tabından Tazeleme Oranın buldaki tiki kaldırın. Tazeleme oranınıda ekranın tazeleme oranına getirin benim 60hz.. 60 a getirdim.

Compiz Fusion Icon kurulduktan sonra çalıştırıp ikonu kullanarak Select Window Manager dan Metacity e geçiş yapın.

ve SMPlayer daki ayarlardan sonra sorunsuz oluyor fakat videolar yavaş oynatıyor ve takılmalar olabiliyor. ve en büyük handikap Altyazı yı karater setini ayarlamaya çalıştığımda X kapanıyor ve login ekranına dönüyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Ekim 2010 - 23:27:38

SM Player için çözüm....

~/.config/smplayer altında smplayer.ini dosyasını editör ile açıp 61 satırı bulup
subcp=ISO-8859-1 sondaki 1 i, 9 yapın

kardeşim aynı  dertten bende de var.. aynen senin dediğin gibi yukarıdaki arkadaşın anlattıklarını aynen uyguladım ve hala video izlerken yatay çizgiler oluyor..  2 gündür uğraşıyorıumm sinir etti beni iyice..   
bana bi çözüm yolunu anlaturmısın..  sizin kadar bilgim yok bu konularda sadece şurayı aç, şuraya şunu yaz unu aç şunu diyerek bir anlatım yaparsan hem bana hem ubuntuya hemde benim gibi bu sorunu yaşayan ve yaşayacaklara büyük iyilik etmiş olacaksın..
şimdiden teşekkür ediyorumm..
*Kıyamet günü nereye gitmek istiyorsanız, hazırlığınızı ona göre yapınız.* Ömer bin Abdülazîz (Radıyallahi anh)

mehmetux

Bende buna benzer bir şeyler denemiştim ama becerememiştim, şimdi yırtılma yok teşekkürler.
Soru sormadam önce empati kurmak lazım.

sedat1661

Alıntı yapılan: mehmetfun - 13 Aralık 2010 - 01:31:49
Bende buna benzer bir şeyler denemiştim ama becerememiştim, şimdi yırtılma yok teşekkürler.

kendiliğinden mi halloldu kardeş.. nasıl halletin . yeniden mi kurdun ubuntuyu ?
*Kıyamet günü nereye gitmek istiyorsanız, hazırlığınızı ona göre yapınız.* Ömer bin Abdülazîz (Radıyallahi anh)

mehmetux

Alıntı yapılan: sedat1661 - 13 Aralık 2010 - 11:06:30
Alıntı yapılan: mehmetfun - 13 Aralık 2010 - 01:31:49

kendiliğinden mi halloldu kardeş.. nasıl halletin . yeniden mi kurdun ubuntuyu ?
Ati driverini yeniden kurmadım, onun dışında resimlerde anlatılanları aynen uyguladım.

sedat1661

bende uyguladim ama cok degismedi. Sadece cizgiler smplayrda eskisi kadar olmuyor fakat videolar artik daha yavaş oynuyor.

Gilthanas

Ubuntu da çok az olsa da yapıyordu sonra bir de tamamen yapmaya başladı...Sonrasında...

Ben bu problemi Debian Squeeze de Ati ayarlarına dokunmadan sadece gstreamer ayarları ve smplayer ayarları ile çözdüm. Ama * tabi ki Compiz i compiz-fusion-icon ile iptal etmeniz gerekiyor. Squeeze de sürümler eski fakat kararlı olmaları yüzünden kaynaklanıyor olabilir

mehmetux

Sorunum çözüldü yazmıştım ama kırılmalar hala var. Çözüm olarak Mesa driver denedim ve full hd videolarda bile kırılma olmadı ama ekran kartı çok ısınıyor.

sedat1661

Alıntı yapılan: mehmetfun - 17 Aralık 2010 - 17:28:49
Sorunum çözüldü yazmıştım ama kırılmalar hala var. Çözüm olarak Mesa driver denedim ve full hd videolarda bile kırılma olmadı ama ekran kartı çok ısınıyor.
hocam nasıl yükledin bu mesa driverlarını . bende çok istiyorum bu sorunu bir şekilde halletmeyi. alıştım ubuntuya windowsa dönmek istemiyorum artık  8)

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mehmetux

Alıntı yapılan: sedat1661 - 17 Aralık 2010 - 23:15:36
Alıntı yapılan: mehmetfun - 17 Aralık 2010 - 17:28:49
hocam nasıl yükledin bu mesa driverlarını . bende çok istiyorum bu sorunu bir şekilde halletmeyi. alıştım ubuntuya windowsa dönmek istemiyorum artık  8)
Mesa için link vermiş üstat, dediğim gibi kart çok fazla ısınıyor dikkat et cuz olmasın kart.

MURATSPLAT

Bir çözüm buldum diyecem ama açıkcası bu yırtılmaların çözümünün tek bir yolu ve nedeni yok. Çok karmaşık sorun.

ATI HD3650 kart kullanırken "ünlü yırtılma" sorunum vardı. Geçenlerde Nvidia GT430 aldım. Yeni ubuntu kurulumu yaptım. İlk zamanlarda her şey iyidi. Ama sonra videolardaki yırtılmalar ortaya çıktı. Yani bu sorun, Nvidia veya ATI tanımıyor. İki kart sorunlu. Aslında kartlarda bu sorun yok. Bence sorun tamemen Xorg temelli(özellikle compiz). Şu çözümü denedim. Ve sorun ortadan tamemen kalktı.

gconf-editor'u terminalde çalıştırın.

Burada görütülenen /apps/metacity/general/'dır.

Bu ayarları deneyin. Bilgisayarınızı yeniden başlatmaya gerek yok. En çok kayan videonuz varsa onu oynadın durumu test edin. Umarım bu çözüm yolu sizin işinize yarar.

Not: Tüm efektler kapıyken ve bu gconf ayarı ile sorunu çözdüm.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

ahmtk

aynshtein

Ekran kartım ATI Radeon 5870. ATI sitesindeki sürücülerden kurulum yapmadığım için ATI Catalyst Control Center üzerinden ayar yapamadım. Ekran kartımın sürücülerini x-org-edgers ve ubuntu-x-swat-x depolarından kurdum. Ancak yine de Smplayer üzerinden bahsettiğiniz ayarı yapınca yırtılma sorunu çözüldü. Yani ATI Radeon 5xxx serisi kartlarda da ortaya çıkan videolardaki yırtılma sorunu bahsettiğiniz yöntemle çözülmüş diyebilirim :)
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

bLaCkSouL

Bugün ATI 11.2 sürücüsünü kurdum ve hoş bir sürprizle karşılaştım. Yırtılma sorununu gidermek için ayar koymuşlar. Ayarı aktifleştirdiğimde yırtılma problemi falan kalmadı. İlk defa linux sürücüsü konusunda takdir ettim AMD'yi.

takyon

Alıntı YapBugün ATI 11.2 sürücüsünü kurdum ve hoş bir sürprizle karşılaştım. Yırtılma sorununu gidermek için ayar koymuşlar. Ayarı aktifleştirdiğimde yırtılma problemi falan kalmadı. İlk defa linux sürücüsü konusunda takdir ettim AMD'yi.

Samsung r522 bilgisaya ubuntu 10.10 sürümünü kurdum ve konunun en başındaki çözümü uyguladım fakat yırtılmalar çözülmedi.
Bugün ATI 11.2 sürücüsünü kurdugumuzda yırtılmalar ortadan kalkıyo demişsin acaba 11.2 yi nasıl kurucagız.

Ekran kartı Atı HD 4650

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Mart 2011 - 03:04:38

Alıntı YapSamsung r522 bilgisaya ubuntu 10.10 sürümünü kurdum ve konunun en başındaki çözümü uyguladım fakat yırtılmalar çözülmedi.
Bugün ATI 11.2 sürücüsünü kurdugumuzda yırtılmalar ortadan kalkıyo demişsin acaba 11.2 yi nasıl kurucagız.

Ekran kartı Atı HD 4650

Ben ati nin sitesinden indirdiğim 11.2 sürümünü kurmayı şu adresten:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,23112.0.html

faydalanarak kurdum ve gerçektende yırtılmalar ortadan kalktı.

bLaCkSouL adlı arkadaşa teşekkür ederim. Videolarda yırtılma sorunu yaşayan arkadaşlar atinin sitesindeki 11.2 sürümünü indirip deneyin çözüm olabilir.

Ek olarak : Video izlerken bilgisayar aşırı ısınıyor. Onu bi türlü çözemedim.Forumdaki başlıklardan bazılarını uyguladım fakat banamısın demiyor video izlerken sıcaklık 70 ' e kadar çıkabiliyor. Bu konu hakkında çözüme ulaşan bi arkadaş var mı acaba?
Bayrakları Bayrak Yapan Üstündeki Kandır Toprak Eğer Uğrunda Ölen Varsa Vatandır

hayspat

Natty üzerine fglrx yükleyenler takılmalar/yavaş efektler/video performansı gibi sorunları "CompizConfig Settings Manager -> OpenGl -> Sync to Vblank" seçeneğini deaktif ederek çözebilir.