Ekran parlaklığı problemi

Başlatan bruce mclaren, 30 Eylül 2009 - 01:57:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bruce mclaren

Arkadaşlar merhaba,

Asus M51V serisi dizüstü bilgisayarımda ilginç bir sorun yaşıyorum. HD 3470'in sürücülerini sorunsuzca kurdum. Efektler, performans vb. sorunsuz ancak sistemi başlatırken ekran parlaklığı normal ancak Ubuntu logolu yükleme ekranında ekran parlaklığı gözle görülür derecede açılıyor.

Ayrıca bazen garip bir şekilde FN + F1 ile bilgisayarı uyku konumuna alıp, tekrar çalışmaya başladığında parlaklık sorunu ortadan kalkıyor. Yeni başlattığımda yine sorun devam ediyor.

aticonfig –-set-dispattrib=lvds,brightness:5

komutuyla parlaklığı değiştirebiliyorum ama yine de görüntü istediğim gibi kaliteli olmuyor.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

bijehr

1,2 gün önce benzer bir problemi ben yaşıyordum. Klavyedeki ekran parlaklığı tuşlarını kullan demişlerdi ve düzelmişti. Benim denemek aklıma gelmemişti. Denemediysen eğer bir denemeni öneririm.

bruce mclaren

Teşekkürler @bijehr ancak klavyedeki tuşları çalıştırmayı başaramadım bir türlü. İlk mesajımdaki komut ile halledebiliyorum gerektiğinde ama o da çözüm olmuyor.

Bu arada, biraz önce Xubuntu 9.04 LiveCD ile denedim. Yine dil seçimi vb. bölümlerinde sorun yokken, masaüstü yüklenmeden 1-2 saniye önce ekranın parlaklığı azaldı. Sanıyorum ki donanım ve/veya sorunum devam ediyor.

heartsmagic

Sistem-Tercihler-Güç Yönetiminde bir parlaklık bölümü var. Oradan düzeliyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bruce mclaren

@heartsmagic, "fiş takılıyken" sekmesindeki ekran parlaklığı değerini 100 olarak ayarlamıştım. Maalesef işe yaramamıştı. Teşekkürler.

heartsmagic

Bir de Gnome panele eklenebilen bir parlaklık uygulamacığı var, ona da bakılabilir. Tabii, aynı yerden almıyorsa değerleri.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.