Ubuntu 11.10 kurdum ve hayal kırıklığına uğradım.

Başlatan ceyhansuyu, 11 Kasım 2011 - 03:16:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ceyhansuyu

Uzun süredir Windows kullanıyorum ve arada bir herhangi bir Linux kurup deniyorum. Ubuntu'yu çok önceden birkaç kez kurmuştum, beğenmiştim de; ama oyunlar yüzünden Windows'a geri döndüm. Son olarak Ubuntu 11.10 kurdum ve gerçekten hayal kırıklığına uğradım. Çünkü önceki kurduğum Ubuntulardan çok farklı geldi. Biraz özelleştirme yapmaya çalıştım, sol taraftaki panelleri kaldırmaya, üstteki paneli alt tarafa almaya çalıştım sonuç hüsran. Program lazım oluyor arama kısmından ancak buluyorum.  İşin açığı gerçekten Ubuntu kullanmak istiyorum; ama zor görünüyor  :(

Tuxie

Diğer sürümlerden de kullanabilirsin.11.10 bana da hitap etmedi fakat bu kötü bir sürüm olduğunu göstermez. Eleştiri yaparken daha objektif ve genel eleştiriler yapmalıyız.Özele inip orasını burasını beğenmediğime gelirsek piyasada uygun dağıtım bulamayız.

Windows size bu kadar özelleştirme bile sunmuyor bir de bu açıdan bakın lütfen. Üstelik bir çökme ya da başka bir durum da yok.

syagdiran

Evet. Ubuntu'yu çok sevmeme rağmen bazı program hataları beni de hayal kırıklığına uğratıyor.
-LibreOffice Hesap Tablosu Önizlemeye geçtiğiniz an çöküyor.
-Alien Arena çalışmıyor.
     Ubuntu'nun diğer işletim sistemleriyle rekabet edebilmesi için program hatalarını sıfıra indirmesi gerekiyor.

özgürubuntu

LibreOffice hesap tablosunun neden çöktüğüne bakmamız için programı uçbirimden açın ve çökme anında terminalden çıkan kodları buraya yapıştırın veya libreoffice hata bildirim kanallarını kullanabilirsiniz ; http://wiki.documentfoundation.org/BugReport
Alıntı YapIf you're using Ubuntu 11.04, open a terminal window (under Applications > Accessories > Terminal) and type ubuntu-bug libreoffice[Enter], then follow the prompts to complete the report
Launchpad LibreOffice : https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/libreoffice

Alien Arena oynamıyorum ancak PlayDeb sitesinde Ubuntu 11.10 ile uyumlu olduğu söyleniyor : http://www.playdeb.net/updates/Ubuntu/11.10/?category=FPS buradan deneyebilir misiniz? Sisteminizde yüklü paketleri kaldırın buradan deneyin veya PlayDeb deposunu ekleyin, Synaptic veya Yazılım Merkezinden aratıp deneyin
Depo Ekleme Yöntemi : http://www.playdeb.net/updates/Ubuntu/11.10#how_to_install

experotux

Ben 11.10 üzerinde NFS Carbon bile oynuyorum hatta istanbul kıyamet vakti oynuyorum
Siz nasıl bir Alien Arena gibi linux uyumlu oyunu oynayamıyorsunuz şaşırdım doğrusu
Acaba donanım sorunu falan olmasın
İnsanlar ikiye ayrılır
Özgür olanlar ve özgür olmayanlar
Çok şükür Özgür olanlardanım :)

Rbbt

Alıntı yapılan: ceyhansuyu - 11 Kasım 2011 - 03:16:10
Ubuntu 11.10 kurdum ve gerçekten hayal kırıklığına uğradım. çünkü önceki kurduğum ubuntulardan çok farklı geldi.

Önceki sürümlerden farklı olması hayal kırıklığı nasıl yaratır insanda merak ettim şimdi. O zaman siz hiçbir yenilliğe ayak uyduramıyorsunuz.
What happens when I become main source of a pain!!!

heartsmagic

Başlık yine alıp başını gidecek. Konuyu açan arkadaşın yorumuna bir şey demiyorum, beğenmiştir beğenmemiştir. Fakat ardı ardına birilerinin gelip bazı sorunları burada iletmesini de görmek beni sıkıyor açıkçası. @syagdiran, yanlış anlama ama Libreoffice ile AlienArena oyununun Ubuntu ile doğrudan alakası yok. Tutup bunları da Ubuntu'ya bağlamak en yumuşak ifadesiyle saçmalık oluyor. Eğer uygulamada sorun varsa şikayet edilebilir, ettikten sonra da mümkün mertebe hata bildirimi yapılmaya çalışılır.

@ceyhansuyu, eğer yeni masaüstü sana zor görünüyorsa farklı masaüstlerini deneyebilirsin. Seçim yapmak yine senin elinde. Ayrıca forumda sence bu konu konuşulmamış mıdır? Yeni çıkan bir sürümden sonra senin gibilerin de olacağını düşünerek başlıkları biraz gezinebilir, mümkünse fikirlerini orada beyan edebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ceyhansuyu

verdiğiniz cevaplar ve öneriler için çok teşekkür ederim.

syagdiran

@heartsmagic, Urban Terror Linux uyumlu bir oyun. Yanılıyor muyuyum? Hele ki Libre Office tamamen Linux için düşünülmüş bir ofis programı. Sorunun Ubuntu'yla alakası olup olmaması programların çalışmadığı gerçeğini değiştirmez. Özellikle Windows kullanmaya alışmış insanlar olduğunu düşünürsek. Amacım polemik çıkarmak değil ama program hataları Linux dünyasının en büyük sorunu bence.

özgürubuntu

@syagdiran, Urban Terror Ubuntu'da çalışıyor, http://www.playdeb.net/updates/ubuntu/11.10/?q=urban+terror
Ayrıca ben de sözünü ettiğiniz LibreOffice hatası da yok, acaba sizin bilgisayarınızda bir sorun olabilir mi? Çünkü bazen donanımlar, yazılım çakışmaları veya başka bir sebepten ötürü bireysel hata alabiliyoruz

syagdiran

Ben Playdep deposu ekledim ama çalıştırmayı başaramadım. Libre Office in benim bilgisayara has bir hatası niçin olsun? Bilgisayarım eski bir bilgisayar değil. Donanım özellikleri de iyi.

eribol

Ayrıca programın kendi kusuru genel olarak bir özgür yazılım eksikliği olsa da yine de bu başlıkta serzeniş Ubuntu'ya edilmiş. Gerçekten sorun Ubuntu kaynaklı olsaydı o zaman bu başlıkta bir nebze de olsa şikayetinizin bir gerekçesi olabilirdi. Ancak bu durumda değil.

grayloop

Bazen acele ediyor ve tahammülsüz oluyoruz Linux konusunda. Zamanla sorunlar düzeliyor, beklemek lazım, düzelmediği yerde (varsa) bilgisayarınızdaki ikinci işletim sisteminde işinizi yapabilirsiniz (-ki ben de çözemediğim yazıcı problemi nedeniyle hala ikinci işletim sistemini kullanıyorum). Windows oyunları Linux'da sorun olabiliyor, Linux oyunları Windows'da oynanabiliyor mu diye de merak ettim şimdi.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

eribol

@syagdiran; bu oyunlar için playdeb gerekli mi? Emin misiniz bundan? Bildiğim kadarıyla alien-arena ve urban-terror için wine gerekli değil.

alquirel

Alıntı yapılan: syagdiran - 11 Kasım 2011 - 09:57:29
     Ubuntu'nun diğer işletim sistemleriyle rekabet edebilmesi için program hatalarını sıfıra indirmesi gerekiyor.

Ubuntu'nun rekabet ettiği diğer işletim sistemlerinin hangisinde sıfır hata (veya minimum hata) varmış merak ettim.
Sanki Ubuntu bu haliyle rekabetin çok gerisindeymiş gibi bir cümle olmuş. Hani rekabet potasına girebilmesi için önce hatadan arınması lazımmış ya...

Kol ağrıyınca devleti suçlamak gibi her uygulama hatasında (ki bizde o hata da yok) Ubuntu'ya serzenişte bulunmanın sonu polemikten başka bir şey olamıyor malesef...

syagdiran

@eribol, bu oyunlar için Wine gerekli demedim ki. Bunu da nerden çıkardınız. Bu oyunların Wine ile alakası yok. Urban Terror ü Playdep ten kuruyordum ben (11.04'te) Fakat Alien Arena play dep olmadan da çalışıyordu.

eribol

Playdeb wine ile çalışan araçları uyumlu bir şekilde özelleştirmeleriyle beraber kurmak için geliştirilen bir uygulama olduğu için söyledim. Eğer wine gerekli değilse Playdeb ile kurmak gereksiz olur.

Düzeltme; PlayOnlinux ile PlayDeb'i karıştırmışım. Gerçi yine de son önermem geçerli ama düzeltmekte fayda var. Özür.

iceboy

Unity'nin gelmesi ve gnome3'un çıkması ile büyük bir görsel değişim içerisinde şu anda linux camiası.

Sizin gibi bu yeni görünümü beğenmeyen/özelleştiremediğinden yakınan büyük bir kesim var bende onların içerisindeyim.Özelleştirilemiyor değil aslında ama yeni olduğu için kaynak biraz daha az ve biraz daha bilgi gerektiriyor unity ile uğraşmak.

Size tavsiyem ubuntu 10.10 veya 10.04 kurmanızdır..Ama yok ben öğrenmek istiyorum,zorlayacağım derseniz siz bilirsiniz.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

Tuxie

Aslında bakarsanız Karmic sürümünden itibaren Ubuntu'yu özelleştirmek giderek zorlaşıyor gibime geliyor.Eski sürümlerde giriş yöneticisi tema kurulumu vs. birçok şey rahatça yapılıyordu.

Şimdide var fakat ne biliyim biraz sınırlı gibi geliyor bana.O yüzden yeni sürümlerini 10.10 dan beri takip etmiyorum.Lucid kullanıyorum. Ne varsa eskilerde var :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: syagdiran - 12 Kasım 2011 - 00:04:34
@heartsmagic, Urban Terror Linux uyumlu bir oyun. Yanılıyor muyuyum? Hele ki Libre Office tamamen Linux için düşünülmüş bir ofis programı. Sorunun Ubuntu'yla alakası olup olmaması programların çalışmadığı gerçeğini değiştirmez. Özellikle Windows kullanmaya alışmış insanlar olduğunu düşünürsek. Amacım polemik çıkarmak değil ama program hataları Linux dünyasının en büyük sorunu bence.

Yanılmıyorsun Linux uyumlu bir oyun. Fakat hâlâ sözlerimin arkasındayım.

Linux = Çekirdek
Ubuntu = Dağıtım
UT = Linux dağıtımları üzerinde çalışan bir oyun.

Şimdi, UT'de sorun yaşıyorsun suç neden hemen Ubuntu'nun oluyor? Ben bu peşin yargının derdindeyim. UT sorunlu, varsın orsun sorunlu kalsın demedim, demem. Bunu demek de saçmalık. Sorun varsa eğer araştırılır, çözülemezse ilgili dağıtımla ilgili yerde hata kaydı açılır. Eğer mesele dağıtıma özel değilse zaten sana söylenecek şey "Bu uygulamanın hata bildirim sitesine bildirim yapmak" olacaktır.

Windows kullanmaya alışan insanlar meselesine de girmeyelim bence. Her sistemin kendine göre derdi var. Daha dün bir dostum başka birisi gelip kendisine lisanslı bir AV satın almasını söylediğinde bana "Garip, unutmuşum ben AV olaylarını falan, uzunca bir süredir Windows'u da açmadığımı hatırladım şimdi" dedi. Bu dostum benden çok ama çok sonra Linux tarafına geçen birisi. Görüldüğü üzere bu başlık yine alıp başını gidiyor, olay yine Linux-Windows karşılaştırmasına, bilmem ne yarışına dönüyor.

Kendimi daha net ifade edeyim. Bizim tarafta da çokça sorunlar var. Dağıtıma ait, uygulamalara ait onlarca sorunla boğuşuyoruz her gün. Lütfen, doğrudan dağıtıma ait olmayan sorunları Ubuntu'ya mal etmeyelim.

@Tuxie, evet özelleştirmeler daha azaldı son sürümlerde fakat bu olmayacak anlamına gelmiyor. Gerek Unity gerek Gnome Shell kanadında her gün daha güzel gelişmeler, özelleştirmeler görmekteyiz. Ayrıca ne yazık ki ne varsa eskilerde var demek de yangına körükle gitmek oluyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Tuxie

Hayır Hayır bu tamamen benim açımdan böyle.Dikkat ederseniz sadece özelleştirmelerden bahsettim.Yoksa Ubuntu'nun yeni sürümleri kötüdür hiç beğenmedim falan demedim.

Zaten kullanmadığım bir sürüm hakkında yorum yapmam şöyle böyle demem büyük bir önyargı olur.Ama birkaç günlük denemelerimde en azından özelleştirmeler hakkında az çok fikir sahibi olabiliyorum.

Dediğinize katılıyorum  @heartsmagic  yeni sürümler içinde oluyordur elbette fakat doğruyu söylemek gerekirse insan alıştığı birşeyden sonra yeni bir duruma adapte olması uyumlanması zor olabiliyor.

Unity'e alışamadığımı şahsi fikrim olarak hep söylüyorum.Gnome bana hep daha kullanışlı gelmiştir.Fakat tekrar söylemek isterim bu kötü olduğu anlamına gelmez.

aurora

11.10 kurdum, beğenmedim, sildim. Mint 11 yükledim. Zorin kurarım, Arch kullanırım, Pardus var. Bir sürü dağıtım var. Ubuntu isterse masaüstü yöneticisini kaldırsın, salt komut ekranı ile gelsin, beğenirsem kullanırım, beğenmezsem kullanmam. Başka dağıtıma geçerim. Windows 7 alırım, Mac alırım. Hayat benim seçim benim. :) Neden illa ''Ben Ubuntu kullanacağım ama illa Gnome 2 ile gelsin'' diyeyim ki, böyle bir hakkım yok bir kere.
Unity'den hoşlanmıyorum. Gnome 2.xx bana daha kullanışlı geliyor. LibreOffice ile ilgili hata bende yok (Mint 11). Sürümle ilgili olabilir. Sahip olduğum sürüm;
Alıntı YapLibreOffice 3.4.3
OOO340m1 (Build:302)
Konuyla ilgili yapabileceğim yorum ancak bu olur heralde. :)

canosayan

bende geçenlerde yeni iş yerimde windows 7 kullandım. çok hayal kırıklığına uğradım. bende sandım ki yedi geldi bir şey oldu.

xp ile benzer zamanlarda çıkan ubuntulara bakın. bir de 7 ile aynı zamanda çıkan ubuntulara bakın. ubuntu gelişiminin hızını zaten anlarsınız. 
Chmod bizim işimiz.

lnx

Biraz zaman geçirip derim ben. Daha sonra yine sevmezseniz sevmiyosunuzdur. Yapacak bir şey yok :) http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=27436.0 bura ile bazı kişiselleştirmeler yapabilirsiniz.
Paneli alta alabilirsiniz http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30056.0

hasan4983

beklentilerini yüksek tutanlar bazı durumlarda hayal kırıklığına uğrayabilirler. burdaki durumda böyle olmuş sanırım. daha önce pardus kullanıcısı olan biri olarak ubuntu 11.10 beklentilerime göre mükemmel diyebilirim ve kesinlikle hayal kırıklığına uğramayanlardanım. windows tan bıkalı çok oldu. sadece asp.net merakım için kullanıyorum. ubuntuda visual studio ya alternatif bir uygulama mevcutsa ondan vazgeçmeye bile hazırım. insanların microsoft windowsu linuxe alternatif olarak görecekleri günü sabırsızlıkla bekliyorum :)))