Ubuntu 10.4 kurulumu, Windows 7'yi görmüyor !

Başlatan freebard, 28 Haziran 2010 - 13:52:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

freebard

Merhaba arkadaşlar, Linux'ta kendimi geliştirmek istiyorum bu yüzden Ubuntu 10.4 dağıtımını kurmayı denedim, ancak bi kaç sorunum var , umarım yardımcı olursunuz. Kullandığım işletim sistemi Win7x64 Ultimate, Ubuntu 32 bit kurulumunu bir flaş diske attım ve ardından demo olarak çalıştırdım. Dahili harddiskim 320 gb ve 3 kısımdan oluşuyordu ; C: 50 gb, D: 100 gb, E: 150 gb. Demo halindeyken kurmayı denediğimde win7 işletim sistemini görüyordu. Daha sonra window'a dönüp harddsiki bölümlendirmek istedim. D: sürücüsünü 20 gb kadar küçültüp ubuntuyu bu bölüme yükleyecektim . Ancak küçültme işlemini yaparken sistem mavi ekran verdi ve yeniden başladı , D sürücüsü bilgisayarımda görünmüyordu , ancak yönet'ten girdiğimizde D: sürücüsü 20 gb'lık ham ve 80 gb'lık  kalan kısım olmak üzere ikiye parçaya ayrılmıştı. Ancak hiç bi müdehalede bulunamıyordum. En sonunda D nin geri kalan ancak kullanamadığım kısmını biçimlendirdim, ancak ondan sonra ham kısımı da biçimlendirebildim. Şimdi bu hatanın sebebini de öğrenmek isterim, ne yapsam kurtarırdım sistemi ancak asıl sorun şu : şu anda ubuntuyu yüklemek istediğimde , harddsikin bölümlerini görmüyor ve bu harddisk'te işletim sitemi yok diyor,  320 gb'lık harddiski biçimlendirip yükle seçeneği var. Win7'yi görmesi için ne yapmam gerekiyor? dual boot kullanmak istiyorum . yardımcı olursanız sevinirim, umarım anlaşılmıştır sorunum :)

sema

Windows'ta küçültülerek oluşturulan yeni bölümler biçimlendirilmeden kullanılamazlar. Yalnız anladığım kadarıya siz büyük kısmı da biçimlendirmişsiniz. Sanırım bu mavi ekrandan kaynaklanıyordur. Win'i tekrar açıp yönet kısmından o görmediği bölümleri sağ tıklayıp bölümü sil deseniz ve yeniden oluşturmaya çalışsanız işe yarayabilir, her iki bölüm için de? Nasılsa ikisi de biçimlendirilmiş, kaybedecek bir şeyiniz yok..
susema

freebard

Yo ben zaten biçimlendirdim, sorun biraz karışık olduğu için anlatamamışım. Biçimlendirmeyi yaptım şu anda 20 gb lik bir harddisk bölümüm var, ubuntuyu kurmak için , ancak Ubuntuyu boot'tan başlatıp kurmak istediğimde harddsikin bölümlerini görmüyor. Ayrıca windows 7 yi de görmüyo, bu harddskte işletim sistemi yok diyo ve 320 gblık harddiskin tümüne kurmak istiyo. Ben bunun için neyapabilrim onu soruyorum .

edit: ayrıca kurmaktan vazgeçip, usb flashdan çalıştırmaya devam edince masaüstünde harddsik bölümleri de görünmüyo ,ancak dosyalara girdiğimde harddsik bölümleri orada görünüyo ve üzerinde tıkladığımda masaüstünde de görünmeye başlıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Haziran 2010 - 20:02:37

Arkadaşlar bu soruna ççözüm önerebilecek kimse yok mu ? Bakın win7yi formatladım tekrar kurdum ancak ubuntuyu kurmaya çalıştığımda yine windows 7 yi görmüyor ? lütfen birisi yardım etsin acilen kurmam lazım ubuntuyu.

heartsmagic

Sorun Ubuntu sorunu olmasa gerek diye düşünüyorum. Disk bölümü yapılandırmasında Windows ne hata verdi bilemiyorum buradan fakat olan şey belli gibi. Bir şekilde disk bölüm tablosu zarar görmüş gibi geliyor bana. Çare Ubuntu tarafında aranmamalı doğrudan, önce o bozulan diskle ilgili her neyse bunu düzeltmen lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.