[Çözüldü] Wine kurulumu hakkında bilgi alabilir miyim?

Başlatan arkara, 14 Haziran 2015 - 14:10:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

arkara

Arkadaşlar linuxa yeni geçiş yapmış biri olarak bir çok konuda aramalar yapıyorum fakat tam bir cevap oluşturamadım. Eğer bir kaç sorumu cevaplarsanız çok sevinirim.

1) Wine kurulumu gerçekleştirdiğimizi varsayalım. x32 yada x64 gerçekleştirdiğimiz nerden öğreniyoruz ?

2) Bir çok kişi sorunsuz kurulumu gerçekleştirsede windows için temel şeyleri kuramıyoruz. Bunlar;
-iexplorer
-NET.frame
-Directx
-Visual C++ 2005-2008-2011 paketleri
-Adobe flash, air
Toplu paket gibi yada bu adresten bulabilirsin tarzında bir öneriniz var mı ?
Yada doğru şekilde kurduğumuzdan emin olabilecemiz detaylar neler?

3) İçini dolduracağımız yukarıda sıraladığım kurulumları, x32 yada x64 kurulumlarını nasıl bulup kurabiliriz?

4) Oyunlarda verim alabilmek için x64 kursak herhangi bir kazancımız olur mu ?

5) 1 tane wine kurup onun içine bir çok oyun, programla doldurduğumuzda her hangi bir sorun olur mu ?
LinuxonPlay'ın yaptığı her program için ayrı birşeymi yoksa yine 1 kurulum üstündenmi ayırıyor ?

Reverser

1-) x64 bit Wine kuruluma gerek yok. (şahsi görüşüm)
2-) a-) Linux üzerinde fosilleşmiş Internet Explorer kullanma fantezisi neden ?
      b-) .Net framework, DirectX,Visual C++ redistrub paketleri winetricks ile tek tıkla kurulabiliyor.
      c-) Wine konusu için hep söylüyorum tekrar söyleyeceğim, Sudo E-dergisinin şu anki güncel sürümünde her şey anlatılıyor.
3-) İlk başta WineHQ üzerinden yüklenecek oyun/uygulama uyumluluk sorunu var mı diye kontrol edilir arından yüklenir.
4-) Uyumluk katmanını x64 kullanarak hiç test etmediğim için yorum yok.
5-) Hayır, herhangi bir sorun olmaz.

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

arkara

Alıntı yapılan: Reverser - 14 Haziran 2015 - 14:46:03
1-) x64 bit Wine kuruluma gerek yok. (şahsi görüşüm)
2-) a-) Linux üzerinde fosilleşmiş Internet Explorer kullanma fantezisi neden ?
      b-) .Net framework, DirectX,Visual C++ redistrub paketleri winetricks ile tek tıkla kurulabiliyor.
      c-) Wine konusu için hep söylüyorum tekrar söyleyeceğim, Sudo E-dergisinin şu anki güncel sürümünde her şey anlatılıyor.
3-) İlk başta WineHQ üzerinden yüklenecek oyun/uygulama uyumluluk sorunu var mı diye kontrol edilir arından yüklenir.
4-) Uyumluk katmanını x64 kullanarak hiç test etmediğim için yorum yok.
5-) Hayır, herhangi bir sorun olmaz.

Cevaplariniz icin tesekkurler, iexplorer fantazisi diye bir sey yok oncelikle kendimi akliyim :) bazi oyunlarda istiyor neden istedigini anlamadim.

Yani bilgisayarimiza wine diye bir windows kuruyoruz icini doldurduktan sonra hersey stabil mi yani wine kurdugumuz normal xp yerini gercekten tutuyor mu ?

WineHQ diye birseyden bahsetmisiniz o wine icinde paket olarak mi yukleniyor ayrimi yukluyoruz ?

Sadwce wine yukle dedikten sonra yanina destek olarak hangi uygulamalar yukleyelim ki stabile bir sistem olusabilsin ?

Reverser

sisteme Windows kurmuyorsunuz. Wine, bir uyumluluk katmanı ve çoğu zaman pek kararlı olduğu söylenemez. WineHQ dan kastım WineHQ web sitesi.

XFCE ROCKS !