Salixos...

Başlatan hasansahin, 12 Nisan 2010 - 11:33:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasansahin

Evet, salixos diye bir dağıtım var. Aslında dağıtım demek biraz yanlışta olabilir, çünkü slackware ile tam tamına uyumlu ve slackware'i takip eden bir işletim sistemi...
Fakat son kullanıcı anlamında önemli gelişmeler kaydedebilmiş bir işletim sistemi. Mesela depolarındaki *.dep uzantılı dosyalar ile bağımlılık takibi yapabiliyorsunuz. Bunun anlamı gslapt ile (slapt-get'in grafiksel arayüzü) bir paket kurmaya çalıştığınızda bağımlılıklarını otomatik olarak çözüyor ve yüklüyor. Salixos geliştiricileri, bu sistemin slackware ile tam uyumlu olduğu söylüyor. Yani sistemde kurulu olan ve depodaki paketler slackware ile tamamen aynı. Ayrıca depoda birçok güncel sürüm ilave paket var. (vlc, smplayer, wine, virtualbox-ose vs vs vs...)

XFCE 4.6.1 ortamı tercih edilmiş ve güzel bir tema kullanılmış. Her iş için bir uygulama(one application per task) mantığı ile gidilerek, exaile, java,openoffice,totem,xfburn,wicd gibi uygulamalar sisteme dahil edilmiş. Ayrıca zenwalk'ta görmeye alıştığımız kullanıcı dostu grafiksel konfigürasyon araçları sisteme dahil edilmiş. Bunlar arasında dil ayarlama, yerel ayarlama, network ayarlama,tarih-saat, klavye-mouse araçları var. Kurulum esnasında Türkçe yerelini ve klavyesini seçebiliyorsunuz. Salixos depolarında openoffice ve firefox için Türkçe paketleri var, kurmanız gerekir.
Unutmadan söyleyelim, extra codec installer diye bir uygulaması var. Totem için ilave görüntü ve ses kodekleri yüklüyor.

Paket yönetimi için slackware'de varsayılan olarak gelmeyen ama yarı resmi olarak desteklenen slapt-get ve gslapt sisteme dahil edilmiş. Kullanıcı olarak sistem ayarlarını yapabilmek için gksu ayarlamaları yapılmış ve kurulum esnasında oluşturduğunuz standart kullanıcıya gerekli haklar ve izinler verilmiş. İlaveten uğraşmanıza gerek yok.

Üçüncü parti slackware paket destekleyici depolarını sisteminize kolayca ekleyebiliyorsunuz, sonuçta bu bir slackware :) Hani kullananlar bilirler; sidux nasılki debian SID'in ta kendisiyse, salixos'ta slackware'in ta kendisidir. Bu depolarda eklendiğinde gerçektende geniş bir paket kaynağına sahip oluyorsunuz. Slackware kullanıcıları da salixos depolarını ekleyebilir, hiçbir sorun olmuyor :)

Son olarak mail listesinden ve distrowatch sitesinden aldığım habere göre, LiveCD hazırladılar. Bu slackware dünyası için bir ilktir (bildiğim kadarıyla). Sadece livecd değil, grafiksel kurulum özelliğide var. Zenwalk veya frugalware daha önce yapmış olabilir(emin değilim) ama bu iki dağıtım için slackware'in ta kendisidir asla diyemezsiniz. Bunlar kendi başlarına buyruk olan ve slackware'den bir nebze uzaklaşmış dağıtımlardır.

Sonuç; slackware merakınız varsa, veya merakınız yok ama değişik ve hafif bir dağıtım arıyorsanız salixos size göre olabilir. Benim takibimde olan bir dağıtımdır ve iyice soğuduğum katı ve sert slackware dünyasına tekrardan ısınmamı sağladı. Slackware var oldukça, salixos'ta var olacaktır :)

www.salixos.org
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

heartsmagic

Eski dostumun hâlâ ilgi çekiyor olmasını mutlulukla izliyorum :)
Haber için teşekkürler @slayer.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Kenzi

Arch ı kurduk,sıra Gentoo ve Slackware de...
Boyumuzun ölçüsünü alalım..  :)