Steve Jobs Hayatını Kaybetti

Başlatan barış, 06 Ekim 2011 - 10:13:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

barış

1995 yılında dünyaya gelen, Apple'ın ünlü CEO'su ve aynı zamanda iMac, iPhone, iPad, iPod gibi Apple ürünlerinin mimarı olan, teknoloji dünyasının önemli isimlerinden Steve Jobs hayatını kaybetti.

2004 yılından beri pankreas kanseri ile boşuşan Jobs'a, 2009 yılında karaciğer nakli yapılmıştı. Jobs'ın yönetimindeki Apple, ABD'nin en değerli 2. firması olmuştu.

Firmanın resmi sitesine (http://www.apple.com) Jobs'ın resmi konulurken, kendisi hakkında görüş bildirmek isteyenlerin de rememberingsteve@apple.com adresine mail atabilecekleri açıklandı.

Kendi görüşüm: ne kadar Apple ürünlerinden haz etmesem de, Steve Jobs'ın hayatını kaybetmesine üzüldüm. Çünkü, ne olursa olsun teknoloji dünyasına yenilikler getirmiş bir insandı.

the kumpir

Ben de bir markanın insanları bu kadar etki altına almasına karşıyım, sırf bu yüzden hiç apple ürünüm olmadı, fakat bu markadan çok insanların suçu.
Ama şu var adam kesinlikle örnek alınması gereken bi şahsiyet, özellikle bir konuşması varki hangi üniversite unuttum ama diploma törenindeki  meşhur konuşması dinlenmesi gerek yani .

Ayrıca bir insanın kanser olmasına rağmen bu şevkle işine sarılması zaten başlı başına övgü hakedecek bir durumdur.
Dünya'nın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır. B. Russel

travego0403

Google anasayfasında da

Steve Jobs, 1955 - 2011

gibi bir bağlantı vermişler.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

kozmolog

ben severdim kendisini. üzüldüm..

ahmetturan

Alıntı yapılan: thekumpir - 06 Ekim 2011 - 10:46:37
Ben de bir markanın insanları bu kadar etki altına almasına karşıyım, sırf bu yüzden hiç apple ürünüm olmadı, fakat bu markadan çok insanların suçu.
Ama şu var adam kesinlikle örnek alınması gereken bi şahsiyet, özellikle bir konuşması varki hangi üniversite unuttum ama diploma törenindeki  meşhur konuşması dinlenmesi gerek yani .

stanford üniversitesi mezuniyetindeki konuşma. başlığı aç kal, budala kal (stay hungry, stay foolish) google'a yazarsanız vidyolarına ulaşırsınız.
boş zaman mahsûlleri
qtHesap
qtRehber

MURATSPLAT

Adam büyücü gibiydi. Parlak cihazlar üretirdi ve insanlara bu cihazların büyülü olduğuna inandırırdı.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

Tilki

Çok yerinde bir tespit MURATSPLAT. iPhone ve MacBook kullanıcısı olan yakın bir dostumla tartışırken bunu çok kuvvetli bir şekilde hissediyorum.

Ne varki Steve Jobs da gerçekten takdir edilesi bir insan. Her ne kadar, yazılım dünyasına ilişkin yaklaşımlarını tasvip etmiyor olsam da bir şeyleri gerçekten değiştirdiğine inanıyorum. Yaptıkları iyi veya kötü, bu her zaman tartışılır ama gerçek şu ki "dünyayı değiştireceğim" dedi ve dediğini de yaptı.

Ozgurluk

Apple ve ürünlerini ben sevmiyorum fakat. Dünyada ki ilk kişisel bilgisayarı üretmiş bir adam. Bilişim dünyasına gerçekten de yenilikler getirdi. Apple biligsayarları ise, Motorola işlemci kullandıklarıdan ötürü seviyordum. Intel'e gecince mac'e karşı soğuma hisettim. Steve Jobs'un zekasına değinmek gerekirse, bir dönemin en güçlü bilgisayar üreticileri, Commodore iflas etti, Atari ne yaptığı bilinmemekte. Ibm bugünkü PC konseptinin yaratıcısı olmasına rağmen masaüstü üretiminden çekildi. Lenovo adlı firmaya notebook üretim haklarını verdi. Steve Jobs ise apple'ı hep zirvede tuttu. Apple'ın Babasıydı diyebiliriz. Önemli olan başarıyı sürekli kalıcı olmak... Apple, eskiden rekabetin büyük olduğu, anlarda Steve Jobs ile sarsılmadı yıkılmadı. Hep güncel, atak kaldı. Bu bile Steve Jobs'un dehasını bizlere gösteriyor. Commodore, Atari, amiga bitti derken, Microsoft geldi. Apple yine atakta. Ölümüne üzüldüğüm bir bilişim insanı. Toprağı bol olsun. Apple severlerin başı sağolsun.

maydin95

Apple'ı yazılım konusundaki tavrı ile sevmiyor olsam da dünyaya bir çok yenilik kazandırdı. Tabii ki bunun başında Steve Jobs vardı. Apple batarken Microsoft yardım etti ve Apple başına Steve Jobs geçti. Şimdi ise MS'yi bile geçti şirket. Aç Kal Budala Kal'da anlattığı olaylar gerçekten kolay kolay kaldırılamayacak bir yük, ne ki kendi kurduğun şirketten atılıyorsun. Dünyaya birçok yenilik kazandıran Steve Jobs'un ölümüne gerçekten üzüldüm.

Alıntı yapılan: Ozgurluk - 06 Ekim 2011 - 18:36:57
... Allah rahmet eylesin.

Ayrıca Müslüman olmayan kimseler için "Allah rahmet eylesin" kullanılmaz, "Toprağı bol olsun kullanabilirsiniz". Söyleyeyim dedim. "Rahmetli Jobs" yerine de "Müteveffa Jobs" daha hoş olur.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

gufabe

Alıntı yapılan: maydin95 - 06 Ekim 2011 - 20:57:56

Ayrıca Müslüman olmayan kimseler için "Allah rahmet eylesin" kullanılmaz, "Toprağı bol olsun kullanabilirsiniz". Söyleyeyim dedim. "Rahmetli Jobs" yerine de "Müteveffa Jobs" daha hoş olur.

Bu kısım da kerameti kendinden menkul söylemlere güzel bir örnektir.

Ozgurluk

@maydin 95 inanç konularında uyardığın için sağol düzelttim.

hesin

ben kendsini severdim..ve öldügünü duyunca da üzüldüm...toprağı bol olsun...bana göre o bir teknoloji devrimcisiydi..hippi kültüründe gelmekteydi ve belki de yaratıcılığını buradan almaktaydı...apple ürünlerini beğenir beğenmezsiniz o sizin görüşünüz .ama  bir gerçek var o da apple kendi alanında 1 numara olmasıdır. hem yaratıcılığı hem kalitesiyle bunu dünyaya göstermiştir de.

hesin

@gufabe arkadaşa katılmakla birlikte kapitalist sistemindaha fazla kar anlayışı kervanının öcülerinden olan apple' ın bu anlamda savunulacak hiç bir tarafı yoktur.bununla birlikte global şirketlerin büyük çoğunluğu bu anlayışı benimsemiş ve bu anlayış onları birer şirket politikası olmuştur.Ve bizler de istesek de istemesek de bu devasa çarkın birer parçasıyız.Bu anlamda Steve Jobs'un bir ikon haline getirip methiyeleri onun bu anlayışına getirmedim. Sadece adamın yaratıcı ve farklı düşünme sitilini beğeniyorum...
Evet Linux ve GNU felsefesinin birer savunucusuyum ve destekleyicisiyim...Ama bu benim hoşuma gidecek beni hayran bırakacak bazı kişileri ve durumları takdir etmeme anlamına gelmiyor...Umarım ki ne anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir....

heartsmagic

Alıntı yapılan: hesin - 07 Ekim 2011 - 15:02:34
Evet Linux ve GNU felsefesinin birer savunucusuyum ve destekleyicisiyim...Ama bu benim hoşuma gidecek beni hayran bırakacak bazı kişileri ve durumları takdir etmeme anlamına gelmiyor...Umarım ki ne anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir....

Katılıyor ve eklemek istiyorum. Evet, Steve Jobs bir "ikondur", bir başarı ikonudur. Çevrem beni son zamanlarda Appla düşmanı olarak görmeye başlamıştı, ancak benim böyle olmam Steve Jobs'un başarılı bir örnek olduğunu kabul etmeme engel değil. Hitler de örneğin bir başarı örneğidir, başarısı bir yere kadar gitmiştir o ayrı bir mesele. Bu insanların başarı örneği olmaları her yaptıklarının doğru olacağı, olması gerektiği anlamına gelmez. Kaldı ki hangimizin her yaptığı doğrudur?

Bu saydığım nedenlerimden ötürü Steve Jobs'u kendi alanındaki başarılarından dolayı takdir ediyor ve beğeniyor olmamızın, bizim Gnu/Linux felsefesine mesafemizle alakalı bir sonuç çıkartması gerektiğine inanmıyorum. Gerçi kendi adıma bu felsefenin ne kadar savunucusuyum bu da ayrı bir tarışma konusudur. Ben işin çok felsefe boyutunda değilim, ancak felsefe boyutunda olanları da yargılamayı düşünmezdim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

KemalALKIN

Adama üzüldüm neden derseniz adam doğar doğmaz evlatlık verilen bir insan bu yönden manevi olarak eksikiği var (dini sayamayız onlar öyle alışmış)
Bende pc üzerindende olsa mac os x kullanıyorum çoğunlukla. Ama şunu biliyorum mac os x sistemi BSD işletim sisteminin kerneli üzerine kurulu bir sistem ancak o kadar süper geliştirme ve kurnaz kapatımlar ile kapalı kaynak süper bir sistem olmuştur bunu söylemem lazım. Linux düşmanıda değilim (son pardus konusunda baya yüklendiniz bana) benim için linux güncelliği sürekli yayınlanan düzeltmeleri kısacası herşeyi ifade eder o yüzden güncel dağıtım isterim her zaman. Steve jobs yaptıkların için teşekkürler sana taş atanlar çok oldu kimisi gerçek kimisi yalandı bilinmez/bilinir ancak iyi biriydin genede . Senden sonra Bill gates amcamızda ölürse üzülürüm neden derseniz kızmayın ama adam her sene en az mal varlığının yarısını çocuklar için harcamakta ve küresel olarak.

Lütfen konuyu ona hakaret veya başka yöne çekmeyelim sonuçta ölünün arkasından konuşulmaz.
www.tckemal.ist

heartsmagic

@KemalALKIN, iletindeki bir ifadeyi sildim, sen hangisini olduğunu okuyunca anlarsın. Farklı yargıları taşımayalım lütfen buralara.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eribol

Alıntı YapLütfen konuyu ona hakaret veya başka yöne çekmeyelim sonuçta ölünün arkasından konuşulmaz.
Kör ölür badem gözlü olur. Şu anda ölünün arkasından konuşuyoruz, farkındaysanız.

KemalALKIN

hear
iletindeki bir ifadeyi sildim, sen hangisini olduğunu okuyunca anlarsın. Farklı yargıları taşımayalım lütfen buralara.

neresi olduğunu farkedemedim malesef neymiş söyleyin bana acaba ne yaptık

Alıntı yapılan: eribol - 08 Ekim 2011 - 02:12:12
Alıntı YapLütfen konuyu ona hakaret veya başka yöne çekmeyelim sonuçta ölünün arkasından konuşulmaz.
Kör ölür badem gözlü olur. Şu anda ölünün arkasından konuşuyoruz, farkındaysanız.
arkasından konuşmak derken neyi söylediğimi çok iyi biliyorsunuz.
www.tckemal.ist

eribol

Tabii ki biliyorum o yüzden böyle yazıyorum. Ölü hakkında ne düşünüyorsam onu sonrasında da söylerim. Kötü dahi olsa birinin ölmesi eğer bizi etkiliyorsa, bu ölümün ne kadar etkileyici olduğu ve "ona ulaşmışsa bana da ulaşır" düşüncesinin benliğe işlenmesidir. Bu düşüncedir bizim kötünün arkasından konuşmamıza engel. Asıl olarak arkasından konuşulmasını istediğimiz ölü değil bizatihi kendimiziz zira o yoldan geçeceğimiz gerçeğini yakînen hissediyoruz o anda. Bu söylediklerimin doğruluğuna çok eski zamanlarda ölmüş kötü insanların arkasından çok rahatça konuşmamız kanıttır bana göre. Zira onların ölümleri bize basit ve sıradan görünür ve benliğimize ölüm hissini aşılamaz bu nedenle arkasından konuşmakta pek tabii ki kişiyi rahatsız etmez. Kısacası iyi niyet göstergesi "ölünün arkasından konuşulmaz" sözü, esasında bencillikten(genel anlamıyla söylüyorum üstünüze alınmayın) ileri gelmektedir, bana göre.

Ölen her kişinin son anında vicdanıyla hesap veremediği hiçbir şey olmamasını dilerim. Başarıları için ezdiği vicdanlara kendi vicdanıyla cevap verebiliyorsa ne âlâ. Ortada bir başarı varsa ve bu başarı vicdanın göz ardı edilmesiyle elde edilmişse, başarıdan çok vicdansızlık gözüme gelir. Başarısının pekala karşılığını bulmuştur peki ya vicdansızlığının?

krwlng

Adam sırf hayat hikayesi ile bir çoklarına örnek olabilecek kapasitede biriydi, yaptıklarından çok o yapılanların kullanım alanları ve açısı ile eleştirildi, şunu yaptı kötü oldu denebilecek bir konumda değildi.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

hitokiri

Alıntı YapOrtada bir başarı varsa ve bu başarı vicdanın göz ardı edilmesiyle elde edilmişse, başarıdan çok vicdansızlık gözüme gelir. Başarısının pekala karşılığını bulmuştur peki ya vicdansızlığının?
Dinin maddi bir şey olması gibi bir şey bu,olsa zaten din olmaz.

eribol

Neden? Senin şu anki python başarılarının altında vicdansızlık falan mı var :)

hitokiri

Yok ama ben ölsem kimsenin umrunda da olmaz :D

BayboraKaan

Alıntı yapılan: hitokiri - 08 Ekim 2011 - 16:57:17
Yok ama ben ölsem kimsenin umrunda da olmaz :D

Allah korusun biz forum olarak cok üzülürüz. Senin gibi degerli bir kardesimizi kaybetigmiz icin. ;)