Skype Tarzı Bir Program

Başlatan gomugomuno, 06 Eylül 2012 - 11:56:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gomugomuno

Merhaba skype a benzer ama bu kadar profosyonel olmak zorunda olmayan  bir yazılım geliştirmek istiyorum. Nasıl yapmalıyım hangi teknolojileri kullanmalıyım. Bu konu hakkında fikir verir misiniz

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Eylül 2012 - 11:57:53

Ses ve video önce bunlar için konuşalım. İki kişi için.

furkankalkan

Bu iş biraz zor gibi maalesef :( Çünkü üç yol var: 1. Jabber tabanlı bir istemci yazmak. (Google Talk misali kendi görüntülü görüşme istemcisi yazabilirsiniz. 2.API kullanmak (Google Hangout Apilerini basitleştirerek kullanabilirsiniz ama bu yöntem api nin yetenekleriyle sınırlıdır ve geliştirmeye çok müsait değildir.)
3.Kendi Protokolünüzü yazmak(kendi protokolünüzü yazmak en zor ve en uğraşlı çözümdür ama ileri doğru daha rahat geliştirebilme imkanı sağlar.) API yöntemi dışındakileri yapmanız için bant genişliği yüksek güçlü bir sunucunuzun olması lazım.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

Aequitas

@gomugomuno.... Rocketoooooooooooo... diyesim geldi birden. Rahatsızlık için özür dilerim :)

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

ekremsenturk

Bir yerde ( Kaynagini hatirlayamiyorum ) bir ise once Titanik'i Insaa ederek baslamamak gerekir diye bir uyari okumustum. Ise yanlis yerden baslamakta, hic baslamamaktan daha iyi bir baslangictir. Ancak bu isler odunc akil ile olmuyor. Ne'yi nasil yapacagini kendin bilmelisin.

gomugomuno

Diyelim kendi protokolümü yazacağım bununla ilgili neler bilmeliyim ve nasıl bir yol izlemeliyim. Neyi nasıl yapacağım vahi ile gelmiyor malesef öğrenmeye çalışıyoruz bu şekilde nasıl yapmamı gerektiğini @ekremsenturk. Yani benim aklıma şu geliyor. Konuşma için diyelim :
1-Microfon sürücüsüne erişeceğiz ve bunun çıktısını alıp şifreleyeceğiz. p2p bir haberleşme ile karşı tarafa iletip orda deşifreleyeceğiz.Deşifrelenmiş bilgiyi sese dönüştürüp hoparlöre yönlendireceğiz. Sanırım çok uçtum. Aklıma bunlar geliyor :(

travego0403

Soketleri araştırın, ilk olarak ufak dosyalar alıp gönderin.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

ekremsenturk

Aklına gelenler, bir olayın genel işleyişi. Şimdi sıra detaylara inmeye geldi. Önce en kolay olabileceğini düşündüğün bir işlemden başlamayı dene ve bir kaç deneme yap. Mesela bir Mikrofon sürücüsüne nasıl ulaşabileceğini, aklından geçirdiğin gibi dene. Aklından geçtiği gibi olmadıysa "Microfon sürücüsünün adı nedir, nereden ve nasıl ulaşılabilir, öyle bir sürücü varmıdır veya ilgili konular" hakkında araştır ve denemeye devam et. Bilişim ile ilgili en kapsamlı kaynak ( her zaman fazla detaylı olmasa bile ) Wikipedia Özgür Ansiklopedi'dir.

Bazı deneyimler anlatılamaz, yaşanır. Yaşadıklarını, okuduklarından daha iyi değerlendirebilirsin. Ama okuyarak çok daha fazla bilgiye ulaşabilirsin. Bir de okuduğun her şey doğru değildir. Bazen yorum olabilir, bazende hatalı bir tercüme olabilir. Kasıtlı bir yanıltma dahi olabilir. Özellikle sanal ortamda her isteyen, istediği konuda bir şeyler yazabilir. Bu nedenle, denemek ve kendi yolunu yada yöntemini bulmak, en sağlam ama aynı zamanda en zorlayıcı yöntemdir.

Yeterince deneyip araştırdığında, yeni ilham kaynaklarınada ulaşmış olursun. Kendine her zaman bir hedef seç ve bir çalışma programı hazırla. Gerekli bulduğunda revize edebilirsin. Planlar hiç bir zaman tutmaz ama teşvik edici olurlar.

monthy_python

skype'ın kaynak kodları ortalıkta dolaşıyor. indirip inceleyebilirsiniz. microsoft arka kapı koyacam diye yanlışlıkla yayımlamış kodları.
çok gülmüştüm duyduğumda, arka kapı koyacakmış; al sana arka kapı.
...

Not: İlgili URL kaldırılmıştır.

heartsmagic

@monthy_python, ilgili bağlantıyı kaldırdım. İçeriği, neden böyle olduğu falan ayrı bir meseledir ancak dağıtımı lisans dolayısıyla yasal olmayan bir uygulamanın (doğrudan olmasa da) burada kaynağını paylaşmak bana pek uygun gelmedi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

burk

@gomugomuno aslında böyle bir konu açtığınızda kendi programlama beceri ve yeteneklerinizi de belirtmeniz çok yerinde olurdu.

furkankalkan

@gomugomuno  bence bu konuda (kendi a/v protokolünüzü yazmak)çalışan bilgisayar mühendisi arkadaşlardan yardım almalısın. Çünkü onlar bu konuda gerek deneyim gerekse bilgi konusunda bizden kat kat üstünler.
Lover

gomugomuno

Daha önce socket programı yazmadım. Programlama becerim ise c++ da iyi olduğumu düşünüyorum. Ancak linux yapısını iyi bilmiyorum. Windowsta dll ler ile sürücülere erişebiliyorduk ama burda nasıl bir yapı var onu şimdilik araştırıyorum ve aynı zamanda öğrenmek amacıyla basit bir soket programıda yapmaya çalışıyorum. İngilizce seviyesi ise biraz sözlük karıştırarak okuduğumu anlayabiliyorum. Ama işin felsefesini kavramak adına yeterli değil tabi. Türkçe varsa okuduğunuz takip ettiğiniz önerirseniz çok mutlu olurum. Türkçe yoksa ingilizcede olabilir.

furkankalkan

Belgeler.org da bir ağ (socket)programlama kitabı vardı.O nispeten işini görür. Bir de mikrofondan ses alırken illa sürücülere erişmen gerekmez bence.Bir ses veya alsa kütüphanesiyle veya halledebilirsin olayı.
Lover

sem

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?