Linus Torvalds, Apple M1’de Linux Desteği Konusunda Umutsuz

Başlatan OnLive, 06 Aralık 2020 - 20:09:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OnLive

Linux'un öncü ismi Torvalds, "Linux çalıştırırsa bir M1 dizüstü bilgisayara sahip olmayı kesinlikle çok isterim." diyor.

Linux'un kurucusu Linus Torvalds, bir teknoloji forumundaki yakın bir gönderide Apple M1 işlemciler, ARM mimarisi ve Linux işletim sistemi hakkında fikirlerini paylaştı.

Real World Technologies'den bir kullanıcı, Torvalds'a "Yeni Apple dizüstü bilgisayar hakkında ne düşünüyorsunuz?" şeklinde bir soru yöneltti. Torvalds ise "Eğer sadece Linux çalıştırırsa kesinlikle bir tane olmasını isterim. Uzun süredir Linux çalıştırabilen bir ARM dizüstü bilgisayar bekliyorum." diye yanıt verdi.

Linus Torvalds elbette ARM tabanlı ve Linux çalıştıran bir dizüstü bilgisayara sahip olabilir. Bu bağlamda Pinebook Pro ve Raspberry Pi gibi cihazların mevcut olduğunu biliyoruz. Ancak Torvalds'ın asıl isteği, bu düşük bütçeli cihazlardan ziyade son derece performanslı olan, ARM tabanlı bir dizüstü bilgisayar.

Apple M1, masaüstü ve mobil platformlara odaklı çok yönlü bir işlemci olacak. Hatta ilk performans verilerine göre hem CPU hem GPU tarafında gayet başarılı diyebiliriz. M1 destekli bir Macbook Air, Linux ve hatta Windows kullanıcıları için güzel bir seçenek olabilirdi. Öyle ki Apple'ın buna vermesi oldukça zor.

Linus, ZDNet ile yaptığı röportajda sorunu şöyle açıkladı:

"Benim için M1 ile ilgili temel sorun, GPU ve etrafındaki diğer bileşenler. Çünkü bunlar muhtemelen benim cihazı kullanmamı engelleyecek çünkü Apple kısıtlamaları kaldırmadıkça Linux desteğine sahip olmayacak. Bu olası görünmüyor, ancak her zaman umut edebilirsiniz."

Linux çekirdeğinin geliştiricisi, bu konuda Apple'ın M1 SoC hakkında yeterli ayrıntıyı sunmayacağı konusunda haklı. Zira Intel tabanlı Mac'leri göz önüne alırsak, bu bilgisayarlar Linux meraklıları için hiçbir zaman iyi bir seçenek olmadı. Windows işletim sistemi ise Parallels Desktop gibi sanal makine araçları sayesinde kullanılabiliyor.

Öte yandan Apple, yeni işlemcisiyle birlikte fiyat ve performans konusunda ARM'nin değerini de kanıtlamış oldu. Bu sebeple Snapdragon ve daha farklı işlemci platformlarının yüksek performanslı örnekleri için kapılar aralanmış oldu.

Bildiğiniz gibi M1 SoC toplam 8 çekirdeğe sahip. Yeni gelen sızıntılara bakarsak, önümüzdeki yıl 12 çekirdekli ARM tabanlı yongalar piyasaya çıkacak ve M1X adını taşıyabileceği söyleniyor.

Technopat
"People said I should accept the world. Bullshit! I don't accept the world." ― rms