Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex Kararlı Sürüm Yayınlandı

Başlatan eren, 30 Ekim 2008 - 16:42:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

Alıntı yapılan: erginemr - 31 Ekim 2008 - 16:49:16
@Eren,

Elinin altında pek çok makine olduğunu zaten biliyorum. Hatta test makinen bile var; pek çok dağıtımı test edip sonuçlarını bizimle paylaşmıştın. Bana şaşırtıcı gelen (ve bu nedenle büyü yapıldığını düşündüren :P) de zaten bu: Bütün donanımlarının (= kasalarının) Ubuntu ile uyumsuz ya da sorunlu olması.

Bunun büyü ile değil Ubuntu ile alakalı olduğunu düşünüyorum. :D

Alıntı YapÖteki konuda, yani Linux dağıtımlarının gittikçe daha sorunlu olması konusunda benim şöyle bir yorumum olacak, ne dersin?

Bence donanımlar da inanılmaz bir hızla gelişmeye ve çeşitlenmeye başladı. Az bir zaman önce hayal olan, Bluetooth fare/klavye, kablosuz ağ, GPRS, görüntülü konuşma, IPod vb. müzikçalarlar, SATA sabit diskler, 64 bit işlemciler, ATI, NVidia, vb. ekran kartlarının sürekli çıkan yeni modelleri ve daha bilimum teknolojik oyuncak başdöndürücü bir hızla hayatımıza girdi ve Linux çekirdek, X sunucu ve masaüstü ortamı geliştiricileri bu başdöndürücü hıza yetişemiyorlar.

Buna katılıyorum.

Alıntı YapKlasik bir bahane ve bilmem kaçıncı baskı olacak ama bu donanımların kendi üreticileri, Windows için sürücü yazıp donanımları ile birlikte dağıtarak maçı Windows lehine 1-0 olarak başlatıyorlar. Linux ise bu açıdan da üvey evlat olarak, teknolojiyi hep geriden takip etmek zorunda kalıyor. Ve Linux geliştiricileri, onu da destekleyelim, bunu da destekleyelim derken ipin ucunu kaçıp, halihazırda mevcut olan donanım desteği de kararsız hale gelebiliyor.

Buna aynen katılmakla birlikte test makinesinde kullandığım istisnasız bütün parçaların Linux için "üreticisi tarafından" hazırlanmış resmi sürücüleri var.

Her zaman donanım üreticilerini suçlamanın doğru olmadığını düşünüyorum. Örneğin Nvidia Linux sürücülerini yıllardır yayınlıyor, ya da Realtek uzun süredir kablosuz ağ kartlarına ait sürücüleri yayınlıyor. GNU/Linux için sürücü hazırlamayan firmalara kızabiliriz ama sürücü yayınlayan firmalarında donanımları düzgün çalışmıyorsa burada sorunlu kim ben karar veremiyorum.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

ozan

ben 8.04.1 de kullanamamıştım her şeyi denememe rağmen aynı sata2 diskin bir bölümüne bağlanırken diğer bölümüne bağlanamıyordu.uzun uğraşlar sonucunda ses alabilmiştim vesaire birkaç  bir şey daha vardı ve ben bu bilgisayarla ubuntu 5.10 dan beri sorunsuz takılıyordum arada pardusa arch a felan da göz kırpıyodum ama bi sorun yaşamamıştım onun üstüne tekrar 8.04 kurunca pırıl pırıl olmuştu yaklaşık iki aydır daha hiç hata vermedi diyebilirim.şimdi bu yorumları okuyunca gözüm korkdu ve sizlerinde dediği gibi nedeni hakkında yorum yapamayacağım ama bir gerileme var sanki.umarım tez zamanda gelen güncellemelerle sorun çözülür.(gerçi bazı arkadaşlar nete bağlanamadıktan sonra ne yapsın güncelemeyi) neyse ben şuan için güncelleme düşünmüyorum kararlı ve epey de kişiselleştirdim ubuntumu 1-2 ay daha bekleyip görmek lazım neler olacak

ironic

Alıntı yapılan: erginemr - 31 Ekim 2008 - 09:01:49
Alıntı yapılan: ironic - 30 Ekim 2008 - 23:26:41
...
kesinlikle doğru. Şu an eksik olan özellikler mevcut. Mesela qt4 settings i menülerde göremedim. Zaten tanıma amaçlı yükseltmiştim. Hafta sonu temiz kurulum yaparım.

"QT4 Settings", büyük ihtimalle QT4 kullanan SMPlayer ile birlikte kuruluyor. SMPlayer artık yüklü değilse kurulu olmayabilir. Ya da menüde gizlenmiş olabilir. Menüye sağ tıklayıp "düzenle"yi seçerek kontrol edebilirsiniz.

Benim VLC'de yaşadığım sorunda bununla ilgili. Sorun intrepid ile hallolmuş diyorladı. Şu an için bende değişen bir şey yok.

Gördüğüm bir sorunda ,yükseltme yaparken intrepid pidgin'i silmiş ve yüklememişti. Depodan yükledim fakat pidgin penceresi ekranda asılı kalıyor. Sizde bu durum mevcut mu?

maxspacemax

Alıntı yapılan: ironic - 31 Ekim 2008 - 20:23:49
Alıntı yapılan: erginemr - 31 Ekim 2008 - 09:01:49
Alıntı yapılan: ironic - 30 Ekim 2008 - 23:26:41
...
kesinlikle doğru. Şu an eksik olan özellikler mevcut. Mesela qt4 settings i menülerde göremedim. Zaten tanıma amaçlı yükseltmiştim. Hafta sonu temiz kurulum yaparım.

"QT4 Settings", büyük ihtimalle QT4 kullanan SMPlayer ile birlikte kuruluyor. SMPlayer artık yüklü değilse kurulu olmayabilir. Ya da menüde gizlenmiş olabilir. Menüye sağ tıklayıp "düzenle"yi seçerek kontrol edebilirsiniz.

Benim VLC'de yaşadığım sorunda bununla ilgili. Sorun intrepid ile hallolmuş diyorladı. Şu an için bende değişen bir şey yok.

Gördüğüm bir sorunda ,yükseltme yaparken intrepid pidgin'i silmiş ve yüklememişti. Depodan yükledim fakat pidgin penceresi ekranda asılı kalıyor. Sizde bu durum mevcut mu?

Bende sorunsuz çalışıyor.

sudoktoru

bende 8.04 e göre 8.10 da sadece webcam tanıma problemi çıktı. yazılanları okuyunca sorunsuz geçiş gibi görünüyor. bu arada vlc playerda yaşanan problem bende de vardı ama yeni sürümde çözülmüş görünüyor.

hasanyılmaz

Yükseltme yaptığım için emin değilim ama Türkçeleşmesine katkıda bulunduğumuz programların dil dosyaları eklenmiş gibi.

Mesela Brasero, Tracker, Pidgin'deki birkaç yeni özellik ve Transmission gibi programlar tamamen Türkçe mi kuruluyor?

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

hasanyılmaz

Alıntı yapılan: Eren - 31 Ekim 2008 - 23:52:43
Pidgin tamamen Türkçe
Brasero tamamen Türkçe

Eklenmiş o zaman. Aslında bir de Türçeleştirme Tayfası olsa 9.04'te ilk on dil içine sokarız Türkçeyi. : )

Göktürk

Alıntı yapılan: zulfikar - 30 Ekim 2008 - 23:10:18
Alıntı yapılan: by_reis - 30 Ekim 2008 - 23:03:32
Alıntı yapılan: zulfikar - 30 Ekim 2008 - 22:29:21
Sifirdan kurulum yaptim. Ilk beta surumunde sorun yoktu arkasindan gelen cekirdek guncellemeleri ile tekrar eski haline dondu ve hala devam ediyor. Sanirim ubuntu ekibinin de yapacagi fazla bir sey yok is cekirdekte bitiyor.
peki cekirdekte bitiyorda bu cekirdeği düzeltmenin * ya da onarmanın bir yolu yokmu ?

Vardir elbette ama bizim yapacagimiz is degil, ubuntu ekibininde yapacagi is degil. Bunu yapsa yapasa Linus abinin tayfasi yapar.
ins yapardır nedielim gelçi bana bile söz düsmez adam koca üstat linux dünyası için birilerinin sesini duyurması lazım ona
anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

eren

Alıntı yapılan: hasanyılmaz - 01 Kasım 2008 - 00:05:22
Alıntı yapılan: Eren - 31 Ekim 2008 - 23:52:43
Pidgin tamamen Türkçe
Brasero tamamen Türkçe

Eklenmiş o zaman. Aslında bir de Türçeleştirme Tayfası olsa 9.04'te ilk on dil içine sokarız Türkçeyi. : )

Olabilir.

Göktürk

codecler oto yuklu gelio yaa ustatlar şimdi youtube video yada internetten müzik çalarla fm radyo video dinleyip izleyebilicekmiyim?
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

Python

bu sistemi 3. kuruşum oldu sizler nasıl 8.10 u çalıştırdınız anlamıyorum bende bir türlü olmadı geri 8.04 e döndüm
Bilginin Efendisi Olmak için, Çalışmanın Esiri Olmak Gerekir - Linux For Humans

Göktürk

ben 8.04 bi üste hiç geçiş yapmadım zaten valla yorumlara bakılırsa tırstım bile cok mu kötü 8.10 yaw yoksa daha yeni olmadı mı  ;)

xwes

Az once bu kez ubuntu 8.10 kurdum (sabah kubuntu kurmuştum) yine hiç sorun çikmadi. Donanimlara gore çok farklilik gosteriyor gorunuşe gore.... hadi hayirlisi...

kernel

evet sonunda 64 bit 8.10 kurup,sorunsuzca foruma cevap yazdım,ati ekran kartını program ekle-kaldırdan çözdüm,ses ve diğerlerinde sorun çıkmadı şimdilik.hatta en güzeli wireless'ı tanıdı buna çok sevindim. :D şimdi tek eksik virtualbox gibi programların birkaç gün içinde 8.10 için güncelleme yapmasında o da sorun değil. 8)
Dünyada herkese yeticek kadar kaynak var. Ama açgözlüleri doyurucak kadar kaynak yok..

Python

valla dedigim gibi bende hep sorun yaptı bü yüzden biraz bekleyecegim.
Bilginin Efendisi Olmak için, Çalışmanın Esiri Olmak Gerekir - Linux For Humans

ironic

Meşhur "2 güncelleme var " uyarısını almış bulunmaktayım. :D  Bir temiz kurulum yapsaydım bizde neler değişti.

localhost

Arkadaslar 7 sayfalik bir konu islenmis bulunmakta ama hic birinizde sanirim Burayi okumadiniz? Ubuntu 8.10 ile birlikte bir cok yerde bug sorunu var.  Suanki durum ile ubuntu bence kullanilmaz. Olusan buglarin ne zaman cozulecegide asikar. 8.10.1 ile belki daha stabil olur. Wlan ile ilgili bir arkadasin sorunu var. Onunkide bu bug denilen seylerin icinde :)
Linux LPIC1 - MCSA

eren

Alıntı yapılan: Kirmizi - 01 Kasım 2008 - 03:01:53
Arkadaslar 7 sayfalik bir konu islenmis bulunmakta ama hic birinizde sanirim Burayi okumadiniz? Ubuntu 8.10 ile birlikte bir cok yerde bug sorunu var.  Suanki durum ile ubuntu bence kullanilmaz. Olusan buglarin ne zaman cozulecegide asikar. 8.10.1 ile belki daha stabil olur. Wlan ile ilgili bir arkadasin sorunu var. Onunkide bu bug denilen seylerin icinde :)

Ben bakmamıştım. Maşallah 8.10 berbat durumdaymış.

ceylandag

Güncelleme yöneticisinden upgrade seçeneği ile sitemi 8.10'a yükselttim.
evcut tüm flash sorunları çözülmüş.Herhangi bir problem göremedim.
Eskisinden sanki biraz daha hızlı çalışıyor.
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

Felâsife

Ubuntu'yu 8.10 a alternate CD den yükseltim, fazla bir zayiat yok gibi (ekran kartını aktif etmek için bekleyecekmişiz) :D
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

metineylul

Arkadaşlar exeler oyunlar çalışıyormu dedim hala cevap veren yok.ona göre yükleyelim veya xpye geri dönelim

Felâsife

Alıntı yapılan: mono - 01 Kasım 2008 - 11:11:20
Ubuntu'yu 8.10 a alternate CD den yükseltim, fazla bir zayiat yok gibi (ekran kartını aktif etmek için bekleyecekmişiz) :D
Düzeltme:

Meğer benim depo adreslerin de CD-ROM işaretliymiş, tik'ini kaldırınca sorunum kalmadı şimdilik.
Ekran kartı 3D, ekstra efekler falan filan tamam, flashlar, vs de sırayla yüklüyorum, çok işim var çok :D
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

WarGasm

Alıntı yapılan: metineylul - 01 Kasım 2008 - 13:30:45
Arkadaşlar exeler oyunlar çalışıyormu dedim hala cevap veren yok.ona göre yükleyelim veya xpye geri dönelim
Arastirmadan soru soruyorsun. Exeler wine araciligi ile calisiyor. Wine konusunu ara bu konu ile ilgili bir cok soruna cevap bulabilirsin. Ve son olarak;
Aramaya inanin.

metineylul

Araştırdım hala da araştırıyorum ancak daha önceden söylediğim gibi kurulmuyor bu oyunlar.Elimde onlarca oyun cdsi var yok yok yok olmuyor işte.Fifa PES sims hiçbiri yüklenmiyor.yüklensede açılmıyor.Ama xpde problem yok.Bazı arkadaşlar ekran kartımın yetersiz olduğunu söylemişlerdi.o yüzden hatırlatayım dedim.