[Kubuntu 9.04] ata7 SRST failed (errno -16) hatası

Başlatan mechulkalan, 30 Nisan 2009 - 22:58:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mechulkalan

Arkadaşlar dili seçip Kubuntuyu kur seçeneğine tıklayınca böyle hatalar alıyorum..

[14.688028 ata7 SRST failed (errno -16)
[24.700028 ata7 SRST failed (errno -16)

1 haftadır kuramıyorum Kubuntuyu.  :'(

heartsmagic

Diskin eğer değilse "primary master" olarak ayarlayıp kurmayı dene.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

localhost

AHCI modülü filan kullaniyorsan SATA ya ceviripte deneme yapabilirsin. BIOS güncellemesi yapabilirsin. BIOSU default yaparakta deneyebilirsin.
Linux LPIC1 - MCSA

mechulkalan

Kırmızı biosu geçen gün arkadaşıma güncellettim. Biosdan fazla anlamam :) Default olarak ayarlamaktan kastın ??
heartsmagic primary master olarak görünüyor eğer doğru yere baktıysam :D

Bu arada harddiskim ide

localhost

Himm Harddiskin IDE olduguna göre benim söylediklerimi unutabilirsin.
Linux LPIC1 - MCSA

mechulkalan

Arkadaşlar internette şu çözümü buldum ama tam olarak anlayamadım. Çevirebilecek birisi var mı ?

Alıntı Yap

As promised it's me again and... IT'S FIXED FOR ME! :-)

With 2.6.22 (Gutsy 7.10) and with Windows 2000 it worked for years. But kernel 2.6.28 seems to have a more strict timing for IDE. There was an 80pin cable with a DVD drive jumpered as slave at the _LONGER_ end, a harddrive jumpered as master in the middle and the _SHORTER_ end plugged into the mainboard. When I swapped both ends of this cable, the LiveCD of Jaunty 9.04 alpha 3 finally booted!

I even managed to boot Jaunty with the short end of the 80pin cable plugged into the mainboard, but both drives jumpered as "cable select". But then "hdparm -t" showed only 30.2MB/s - instead of 57.4MB/s with correct cabling! Older kernels or Windows do not complain about this. So I think newer kernels indeed should _NOT HANDLE_ such bad cabling, but they should display a more helpful error message than "SRST failed (errno=-16)".

After some reading about "cable select" and some benchmarking I suggest:

1. With 80pin-cables plug the _LONGER_ end into the mainboard! And set jumpers of both drives to "C S" (= "cable select"). Then the drive at the shorter end becomes master, the middle one becomes slave.

2. With 40pin-cables jumper one drive to "M A" (= "master), the other drive to "S L" (= "slave"). Ordering of connectors is not so critical, but doing it like with 80pin cables seems reasonable.

3. With only 2 drives let both become master using 2 cables. With more than 2 drives the fastest two should share one cable. And on each cable the faster drive should become master, the slower slave.

Sorry not to mention SATA - the stubborn, old system here is PATA only.
If you have further results with SATA, please add it here!

heartsmagic

1. 80 pinli kablo için uzun tarafı ana karta bağla. Jumper ayarını her iki sürücü için de "C S" (cable-select) yap. Böylece kısa taraf master, orta taraf slave olacaktır.

2. 40 pinli kablo için bir sürücüyü "M A" (master), diğer sürücüyü "S L" (slave) yap. Bağlayıcı sırası pek önemli değil ancak 80 pinlideki yapmak makul.

3. (Bu kısımda kafam karışsa da) Sadece iki sürücü için her iksi de iki kablo ile master yapılsın. İki sürücüden fazla olduğunda en hızlı iki tanesi bir kablo paylaşsın. Her kabloda hızlı olan master, yavaş olan slave olsun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mechulkalan

Teşekkürler. Bunları ben yapamam :D Yapabilecek birini bulmam lazım :D