[Çözüldü] Dağıtımların Simgeleri ve İsimlerinin Telif Hakları Hakkında

Başlatan bigbang, 04 Mayıs 2012 - 20:51:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bigbang

Arkadaşlar flash ile bir websitesi hazırlamayı düşünüyorum ve ufak ufak başladım çalışmalara. Linux dağıtımları ve bu dağıtımlarla ilgili detaylı bilgilerin olacağı bir site hazırlayacağım. Sorum şu; sitede tanıtımlarda kullanacağım dağıtımların simgelerini yada isimlerini kullandığımda bana telif hakları ile ilgili bir sorun çıkar mı? Ben sadece tanıtım yapacağım ve indirme bağlantılarını vereceğim.
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.
Bilinmeyen kelimeler listemin en başındasın, taa o günden bugüne...

[Özgür Gümüşsoy // Aşkın Oyun Hamurunda Kullanılmayacaklar Listesi]

alquirel

Başlıkta düzenleme yaparak konuyu Web Tasarım bölümüne taşıdım.

nasilolcekbuisler

Alıntı yapılan: bigbang - 04 Mayıs 2012 - 20:51:02
Arkadaşlar flash ile bir websitesi hazırlamayı düşünüyorum ve ufak ufak başladım çalışmalara. Linux dağıtımları ve bu dağıtımlarla ilgili detaylı bilgilerin olacağı bir site hazırlayacağım. Sorum şu; sitede tanıtımlarda kullanacağım dağıtımların simgelerini yada isimlerini kullandığımda bana telif hakları ile ilgili bir sorun çıkar mı? Ben sadece tanıtım yapacağım ve indirme bağlantılarını vereceğim.

Dağıtım simgelerini veya isimlerini tanıtım,bilgi amaçlı kullanırsan problem çıkarmaz.Adamların sistemlerini tanıtıyorsun .Simgeleri olduğu gibi kopyalayıp ticari meta haline getirmiyorsun.Mesela ubuntu simgeli bardak,yada elbise gibi gibi

bigbang

Tamam cevabınız için teşekür ederim. dediğim gibi zaten maddi bi kazancım olmayacak o logolar ile. Sadece tanıtımlarını yapacağım. Site hele bi bitsin Ubuntu Türkiye'nin izni olursa, buranında bir banner'ını atıp buranında reklamını yapmış olurum.
İlkokul öğretmenim sen'i cümle içinde kullanmamı istediğinden beri susuyorum, lehçesiz bir dilde.

alquirel

bigbang

@alquirel Özel bi sebebi yok. Benim aldığım eğitim Windows üzerinde c# programlama ve asp üzerine aslında. Ama flash ile site tasarlamak yada başka şeyler tasarlamak çok hoşuma gidiyor. Ama dediğim gibi yani özel olarak şu sebepten diyemem, sadece hoşuma gittiği için.

alquirel

@bigbang,

Yanlış anlamamanız temennisiyle...

Özgür olmayan bir teknoloji ile özgür yazılım tanıtımı yapmak, ürününüze eksi puan kazandırır.
Ayrıca Flash yavaş yavaş tedavülden kalkmakta olan bir teknoloji. Eğer bu alanda devam etmek, kendinizi geliştirmek istiyorsanız size en önemli tavsiyem jQuery kütüphanesini öğrenmeniz yönünde.

bigbang

Yanlış anlaşılcak  bir şey yok @alquirel. biliyorum garip bir tezat oluyor. Tavsiyenide dikkate alacağım. Zaten illa ki Flash ile olcak diye bir kural yok. Peki HTML 5 için ne dersin?

alquirel

HTML işin temeli, ve bu temelin geleceğinde HTML 5 var.
Yani bir süre sonra HTML 5 tercih edilen değil, uyulması gereken bir standart olacak.

HTML 5'i Flash'a birebir alternatif olarak görmeyin. HTML bu işin iskeletidir.
Flash veya JavaScript de bu iskeleti hareketlendiren şeyler.

HTML 5, Flash'ın elindeki iki güçlü kanattan biri olan video için en önemli alternatifimiz bizim şu an.
(Diğeri oyun, bu konuda ne tür gelişmeler olur bilmiyorum)

Bu ikisinin haricinde kalan, hareketli menüler gibi görsel canlandırmaların hemen hemen hepsini jQuery Flash'ın elinden aldı denebilir rahatlıkla.

bigbang

@alquirel Tavsiyelerin doğrultusunda hareket edip acele etmeyeceğim bu konuda. HTML 5 biliyorum zaten jquery ile de ilgilenip bu şekilde bir site oluşturucam. Bu arada; burası yeri değil ama EA Games Linux sistemler için oyun geliştirmeyi düşünüyormuş. Tam net bir bilgim yok. Senin bir bilgin var mı bu konuda?

alquirel

Sadece birkaç habere göz gezdirdim o kadar, ayrıntılı bir bilgim yok. ;)

Eğer çözüme ulaştıysak başlığı kapatalım.

bigbang

Çözüldü olarak işaretledim konu kapanabilir.  Her şey için teşekkürler.