Ubuntu 15.04 Usr 5426 Wireless Adaptor Yüklemesi

Başlatan ankyra, 14 Temmuz 2015 - 01:56:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ankyra

Öncelikle foruma yeni katıldığım için herkese merhaba diyorum. Henüz Ubuntu yükleyeli 2 gün oldu. Windows'un kasmasında sıkıldım ve Ubuntu'ya geçtim. Kararlı çalışması sebebiyle gayet memnunum. Terminaldir, sudodur az buçuk aşina oldum gibi.

Sorunumu internette de 2 gündür araştırıyorum ama hiçbir çözüm bulamadım. Bir çok şey denedim ama olmadı. UsRobotics 5426 modelinde usb wireless adaptorüm var. Bilgisayara takınca Ubuntu'da herhangi bir hareket olmuyor.  lsusb'den görünüyor. Tam olarak şöyle:

Alıntı YapBus 001 Device 002: ID 4317:0700 Broadcom Corp. U.S. Robotics USR5426 802.11g Adapter

Şuanda bu çalışmadığı için Ubuntu'nun takar takmaz çalıştırdığı şu aygıtı kullanıyorum:

Alıntı YapBus 001 Device 004: ID 148f:5370 Ralink Technology, Corp. RT5370 Wireless Adapter

Bu aygıtımda hiçbir sıkıntı yok fakat ben UsRobotics'i kullanmak istiyorum ve kullanamıyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. :)

neynefes

Paşamızın Linux uyumu olmadığını söylüyor sitesinde ama biraz bakınalım :)
http://www.usr.com/en/support/product?prod=5426

USRobotics'in iki donanımını bulabildim çalışan. Onlarda zaten 2,16 gibi bir çekirdek sürümünde varlar.Sonrasında çekirdek üzerinde hiçbir ürünü yok :) Eğer yanlış bakmadıysam.

ankyra

Yabancı forumda şu başlığa rastladım: http://forum.ubuntu-it.org/viewtopic.php?t=343629     Burada çipset sürücüsü yüklenerek çalıştırılmış galiba. Ben de denedim biraz fakat olmadı.

neynefes

Yarım google çeviriyle anladığım kadarıyla elle donanım bilgisi girmek gerekiyor. Beni bu olay aşar :)

ankyra

Ndiswrapper'den windowstaki inf dosyasını yükleyince oluyormuş galiba. Oradan da denedim sonuç şu oldu ve çalışmadı yine:

Windows 7'de çalışan inf dosyası da bu:

http://www.dosya.tc/server2/myfrlh/usrusbdhd_inf.zip.html

heartsmagic

Ekran görüntüsündeki sonuç ilk denemen mi yoksa göstermek için ikinci defa mı denedin? Sürücü yüklenmiş diyor zira orada.
ndiswrapper -l
ne diyor? Kart içn fazlaca umut yok gibi ne yazık ki.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ankyra

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Temmuz 2015 - 14:57:05
Ekran görüntüsündeki sonuç ilk denemen mi yoksa göstermek için ikinci defa mı denedin? Sürücü yüklenmiş diyor zira orada.
ndiswrapper -l
ne diyor? Kart içn fazlaca umut yok gibi ne yazık ki.

Hayır ilk defa denedim. Fakat daha önce başka forumlardan bakarak terminalden bir takım şeyler yazmıştım, denemek için.

ndiswrapper -l yazınca şunu verdi:

usrusbdhd : invalid driver!

heartsmagic

Yanlış sürücü diyor gibi, bir kaldırmayı dene:

sudo ndiswrapper -r usrusbdhd

Gerçi arayüzde de kaldırma mevcutmuş, oradan da yapabilirsin. Görünen o ki beğenmiyor sürücüyü. Başka Windows sürücüleri kullanmak iş görür mü bilemiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ankyra

Kaldırdım. Ndsiwrapper'da da gözükmüyor, kalkmış.

ankyra

Düzenleme yapıp yazacağım. Özür dilerim.