Kimileri için 9.10, 10.04'den daha uygun olabilir mi?

Başlatan ashqelon, 14 Eylül 2010 - 23:16:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ashqelon

Merhaba,

Yaklaşık olarak Lucid'in ilk çıktığı zamanlardan beri sık sık ubuntu kullanıyorum. halen ubuntu tüm ihtiyaçlarımı karşılayamadığı için tamamen yada en azından genel olarak ubuntuya geçemiyorum. 10.04'de bana bu konuda pek yardımcı olmadı. aslına bakarsanız, 10.04'te film izlemek, 9.10'a göre daha iyi ama windows kadar iyi değil malesef. belki bir çözümü vardır ama o şimdilik başka konu. 9.10'da genel olarak ubuntu'dan memnundum bu yüzden 10.04'e geçmekte tereddüt etmedim. 10.04'ün LTS olması yüzünden uzun süre değiştirmeden kullanırım diye düşünmüştüm ama 10.04'te hep bir takım sorunlarla karşılaştım. ilk olarak bir güncelleme sonrası ubuntu'nun açılmaması çok canımı sıktı. bu konuyla ilgili başlıkları okuyarak bu soruna çözüm buldum. sonrasında yine bir güncelleme sonrası, açılışta klavye ile ilgili sorun yaşamaya başladım. ara sıra ubuntu'yu açtığımda klavye çalışmıyor. bu durum otomatik girişi açtığımda daha sık yaşandı, bir kaç kere yeniden başlatınca ancak klavye çalışır hale geliyor. malesef bir çözüm bulamadım. son olarak yeni problemim, panellerden birini otomatik gizlemeye başlayınca oldu. ben her iki panelide altta kullanıyorum. en altta ki paneli otomatik gizle deyince bilgisayar kilitlendi. yeniden başlattığımda da giriş yapar yapmaz kilitleniyor. sanırım bu porblemin çözümüde gnome'yi resetlemek (awn'yi denemek için panelleri bozunca, gnome ayarlarını resetleyerek düzeltmiştim herşeyi). fakat onca ayarı tekrar yapmayı pek istemiyorum.

sonuç olarak ya 9.10 benim bilgisayarım için daha stabil'di ya da 10.04'ü daha fazla kurcaladığım için bunlar başıma geliyor. sizce 9.10'a dönmeli miyim?

yardımcı olur diye, bilgisayarımın kısaca özellikleri;
Acer aspire 6530G
AMD Turion X2 ZM 84 işlemci
ATI Mobility Radeon HD 3650
4 GB Ram

heartsmagic

Merhaba.
Sorunlarına cevap mı arıyorsun yoksa son soruya doğrudan bir cevap mı istiyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ashqelon

her ikisinede açığım. ve eğer 10.04 gayet stabil çalışacaksa 10.04'te kalmayı tercih ederim.

barış

10.04 LTS bir sistemdir. Yani 5yıl boyunca desteği kesilmeyecek anlamına gelir. LTS sistemler 8.04 ve 10.04'tür. Diğerlerine göre daha stabil çalışırlar. 10.04 en stabil sistemdir. (benim gözümde)

ashqelon

bende öyle düşündüğüm için 10.04 kullanıyorum ama benim merak ettiğim donanım uyumsuzluğu ya da benzeri bir sebepten dolayı benim bilgisayarımda 9.10'nun daha stabil çalışması gibi bir ihtimal varmı ?

FeNDeR

Ben şahsen 9.10'da kalmanızı öneririm. 10.04 ile aralarında büyük bir fark olduğunu sanmıyorum. Bilgisayarın açılış ve kapanış süreleri belki biraz daha farkediyordur ama ne önemi var? 10.10 sürümünün çıkmasına ise 1 aydan az bir zaman kaldı. Bence onu bekleyin ve çıktığı zaman deneyin.

ashqelon

nihayetinde öyle oldu. 10.04'le devam ediyorum. umuyorum ki güncelleştirmelerle benim için daha sorunsuz olacak.

heartsmagic

Alıntı yapılan: ashqelon - 15 Eylül 2010 - 14:04:15
bende öyle düşündüğüm için 10.04 kullanıyorum ama benim merak ettiğim donanım uyumsuzluğu ya da benzeri bir sebepten dolayı benim bilgisayarımda 9.10'nun daha stabil çalışması gibi bir ihtimal varmı ?

Var. Zira yeni sürüm yeni çekirdek, yeni sürücüler, yeni paketler, yeni uygulamalar getirir beraberinde. Bunlardan biri senin mevcut donanımın ile uyumsuzluk yaşıyorsa haliyle Ubuntu'da da sorun çıkabilir. Fakat senin anlattıkların pek donanım sorunlarına benzemiyor. Belki klavye meselesi olabilir, o da kablosuzsa... Diğerleri sistemsel sorunlar gibi duruyor. Güncelleme sonrası sistemin açılmama nedeni nedir bilemiyorum ancak genel bir sorun değildir bu. Zira alfa, beta sistemlerimin bile açılmadığını hatırlamam ben. X açılmaz, sistem sorun yapar ama açılmamazlık yapmaz. Panel gizledikten sonra oluşan sorun da hakeza böyle.

Kısacası karar vermen lazım. Lucid ile devam edip sorunlarının üzerine gidebilirsin ya da 9.10 ile mutluysan, daha güncel uygulamalara ihtiyacın yoksa geri dönebilirsin. Söylendiği gibi 10.10'u da bekleyebilirsin.

ashqelon

Dediğim gibi 10.04 ile devam ediyorum. belkide daha fazla kurcalamamla alakalıdır bütün bunlar. Fakat, klavye sorunu sorununu araştırdım başka yaşayanlarda olmuş fakat henüz bir çözüm yoktu. kablosuz klavye değil, laptop'un kendi klavyesi. güncelle sonrası açılamama sorunun benzerlerini burda da yaşayan olmuştu sanırım. grub menüsünü geçtikten sonra sol üst köşede imleç yanıp sönüyor ve laptop'un fanları deli gibi dönmeye başlıyordu fakat açılmıyordu. kurtarma versiyonu ile açıp ati sürücüsünü kaldırıp, yeni güncellemeleri yapınca sorun çözüldü. panel olayında giriş yaptıktan sonra kilitleniyodu. onuda giriş ekranında konsola düşüp 

rm -rf  .gnome gnome2 .gconf .gconfd .metacity

ile çözdüm. belki

gconftool-2 --shutdown
rm -rf ~/.gconf/apps/panel
pkill gnome-panel

ile de çözebilirdim bilmiyorum. bunu sonradan buldum :)

Sonuç olarak 10.04'le devam ediyorum ve 10.04, LTS olduğu için 10.10'a geçmeyi pek düşünmüyorum. 9.10'da sorunsuz değildi, "askıya al"ma konusunda sorun yaşıyordum onda da.

İlgilendiğiniz için hepinize teşekkür ederim.

heartsmagic

Bu şekilde sorunlarını halledersen daha fazla memnun olursun, zira 9.10 geride kaldı iyice. LTS sürüm üzerinden devam edebilirsin gönlünce, fakat ben her zaman yeni sürüme şans verilmesi yandaşıyım. Mevcut sistemi RemasterSYS gibi bir uygulama ile yedekletikten sona yükseltme, hatta yeni bir kurulum bile denenebilir 10.10 için. Memnun kalınmazsa eldeki ISO ile eski sistem rahatlıkla kurulur.