PHP dil kodlaması sorunu

Başlatan ecarpar, 29 Ekim 2010 - 01:08:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ecarpar

Arkadaşlar flash ile php yi karıştırarak sevimli bir fotoğraf albümü yapıyorum şimdiki sorunum.
Doğrudan php dosyaları oluşturuyorum html içersine yazmıyorum kodları flash ile çağırıp bir klasör yada dosya oluşturmak istediğimde dosya isimlerindeki TÜrkçe karakterlerde sorun çıkıyor
<meta content="text/html; charset=ISO-8859-9" http-equiv="content-type"> satırını eklemeyi denedim ama php de nasıl eklerim yada php nin html olmadan dilini nasıl düzeltirim bilemedim.
Birde bu işlem php dosyamın içine yapacağım bir değişiklik ile düzelirmi?  Yani apache tarafından bir değişiklik olmadan yapabilirsem çok iyi olur çünki Projeyi koyacağım hosting de Türkçe desteği varmı yokmu bilmiyorum ama her halükarda benim dosya veya klasörleri Tükrçe olarak üretmem gerekli.

Olmadı Türkçe karakterleri yasaklıyacağım flash içersinden.
Eşşeğin uzun bir yolculuğa çıkmış olması onun at olarak döneceği anlamına gelmez.

sem

php.ini dosyasında yapılan bir değişiklik ile sorun çözülüyordu. Forumda olması lazımdı arama yaptınız mı?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

enes

Bahsettiğin php kodları arasına html kodlarını yerleştirmek mi? Tam anlayamadım ama eğer onu demek istiyorsan aşağıdaki gibi yapabilirsin :
<?php echo "<meta content=\"text/html; charset=ISO-8859-9\" http-equiv=\"content-type\">";
Kodlamayı UTF-8 ya da Windows-1254 yapabilirsin. Umarım sorunu doğru anlamışımdır.
Özgür kalabildiğimiz sürece...

canosayan

önerim utf-8 kulanın. utf-8 çok daha geniş bir tanınırlılığa sahip. Ayrıca belgeleri kaydederken utf-8 olarak kaydedin. bunu geditte farklı kaydet ile netbeansta ise proje ayarlarından yapabilirsiniz.
Chmod bizim işimiz.

krwlng

<?php 
   header
('Content-Type: text/html; charset=utf-8'); 
?>

olarak kullanabilmeniz gerekli ben bu şekilde veya html içinde gömülü şekilde kullanıyorum.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

ecarpar

Geç olmasının sebebi gün içersinde çalışıyorum son bir kaç haftadır bayram yüzünden mesai yaptım ve halen bayramın cezasını çekiyorum mesailere devam... Geç yazmamın sebebi unutmak değil zamansızlıktır. Hepinizden özür dilerim arkadaşlar.

Hani html boşlukta &nbsp; gibi kodlar veriyor ya bunun aynını flash içersinden php ye Albüm 1 isimli klasörü oluştur dediğimde arada Türkçe karakter yada boşluk koyarsam Html kodları ile isimlendiriyor.Not: Klasörün ismi flashtan gönderiliyor. Türkçe karakterleri yazabiliyorum Flash içersinde Türkçe karakterleri destekleyen fontlardan kullanıyorum özellikle.

Bir diğer sorunum klasörün içindeki herhangi bir dosyanın ismini okumaya kalkıştığımda gene aynı şekilde Türkçe karakter sorunu ile karşılaşıyorum. Dosya isimlerini xml e yazdırmaya çalışırken gene boşlukları ve Türkçe karakterleri html kodlarına çevirip xml e yazdırıyor.
Eşşeğin uzun bir yolculuğa çıkmış olması onun at olarak döneceği anlamına gelmez.

alquirel

Ben de bir ara flash ve php ikilisini kullanmıştım. Ama Türkçe karakter sorununu hiç aşamamıştım.

Bizim bu linux tarafında flash ile uğraşan da pek yok gördüğüm kadarıyla.
Yani demem o ki dil kodlaması sorunun sadece php'yi ilgilendirse daha çok yardım gelebilirdi.

Yukarıda yazılanlar haricinde php açısından deneyebileceğin utf8_decode yada utf8_encode fonksiyonları var.
Veyahut da bu tarz istenmeyen karakterleri kendi istediklerinle değiştireceğin bir fonksiyon yazabilirsin mesela...

med

Alternatif bir çözüm yolu gerekirse ascii karakterleri kullanabilirsin.

Türkçe Karakterler İçin HTML karşılığı;

Ü <=> Ãœ
Ş <=> ÅŸ
Ğ <=> ÄŸ
Ç <=> Ç
İ  <=> Ä°
Ö <=> Ö
ü <=> ü
ş <=> ÅŸ
ğ <=> ÄŸ
ç <=> ç
ı  <=> ı
ö <=> ö
Türkçe Karakterler İçin ASCII karşılığı;

ç      ç
ı      ı
ğ     ğ
ö     ö
ş     ş
ü     ü
Ç    Ç
İ     İ
Ğ    Ð
Ö    Ö
Ş    Ş
Ü   Ü

ASCII karakter tablosu : http://office.microsoft.com/tr-tr/infopath-help/HA010167539.aspx

alquirel

Bir de şunlar var:
Þ => Ş
Ð => Ğ
Ý => İ
þ => ş
ð => ğ
ý => ı