Manjaroda mariadb kuramadım

Başlatan asani, 01 Aralık 2022 - 19:33:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asani

https://medium.com/@odimitrisodamtsas/how-to-install-lemp-stack-in-manjaro-linux-f0c120210288

Üstteki rehberden faydalanarak manjaroya lemp kurmaya çalıştım fakat mysql_secure_installation adımında

ERROR 1044 (42000) at line 1: Access denied for user ''@'localhost' to database 'mysql'

hatası ile karşılaşıyorum. Hatayı aratıp "mysql -u root -p;" çözümünü denediğimde ise

Enter password:
ERROR 1045 (28000): Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: YES)

hatasını veriyor. Şu an hatırlamayacağım googledaki başka önerileri de denedim. Mariadb config dosyalarını da bozdum galiba. Uzatmayalım en üstteki rehberdeki mysql_secure_installation adımını nasıl devam ettirebilirim?

yakusha

Artık bu forumu kullanmıyor.

asani

sudo service mysql stop ve mariadb stop adımlarında
sudo: service: command not found
use mysql adımında ise
ERROR 1044 (42000): Access denied for user ''@'localhost' to database 'mysql'
hatalarını verdi hocam

yakusha

Manjaro kullanmıyorum fakat servislerden bakıp hangi servis varsa onları kapatabilirsiniz. Masaüstüne göre farklı uygulamalardan bu servisleri bulup kapatmak mümkündür.

Bir de geliştirme yapacaksanız neyi geliştireceksiniz, neden MariaDB gibi konuları iyi belirlemek gerekiyor. Arc temelli sistemlerde çok sık çökme, güncelleme sonrası çalışmama gibi sorunlar yayaşabilirsiniz. Sonrasında çalıştığınız projeyi kaybetmenizi istemem.

asani

Kendime php kitabı almıştım... Yani amatörüm reis, çok önemli bi şeyim yok. Rolling olayı, baştan kurulum yapmadan devam edebilmek çok güzel bence. Uğraşmak istemediğim için arch yerine manjaro tercih ettim. Bu aralar yoğun olduğum için pcnin başında pek duramıyorum. Boş bi gün ayarlayabilir ve sorunumu halledebilirsem buraya da yazarım. Cevaplarınız için teşekkürederim...

asani

saat sabah 2 :) yok arkadaş akşamdan beri ne yaptıysam olmadı ERROR 1045 (28000)i aşamadım. Pes ediyorum

yakusha

XAMPP kurabilirsiniz. Bir bundle ve her şey kurulu geliyor. Manjaro derdi de olmaz.

https://www.apachefriends.org/tr/index.html

asani

xampp de işe yaramadı reis. Mysql hiçbi şekilde başlamıyor. Yardımınız için tekrar teşekkürederim. Bu konuya daha fazla bakmayabilirim galiba, cvp yazmazsam şimdiden kusuruma bakmayın, iyi çalışmalar...