[Çözüldü] Windows XP SP2 üzerine Ubuntu Kurmak?

Başlatan haritsu, 20 Kasım 2008 - 01:43:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

haritsu

Merhaba Arkadaşlar,

Öğrencisi olduğum üniversite, içerisine Windows XP SP2 yüklü dizüstü bilgisayarlar verdi. Ancak üzerindeki işletim sistemini kaldırmamamız gerekiyor. Yani okula getirip götürdüğümüz için sorun olabileceğini söylüyorlar. Bu nedenle Ubuntu'yu maalesef yan işletim sistemi olark kurmam gerekiyor.

Ancak, Windows tek partition olarak yüklenmiş. Kırparak Ubuntu kurmak istiyorum. Ancak hiçbir program fayda etmedi. Ubuntu'nun kurarken kullandığı boş alanı kullanarak kurma metodu'da işe yaramadı. O kısımda devam edemiyor. Acaba Windows'a dokunmadan Ubuntuyu en sağlıklı şekilde nasıl kurarım?

Teşekkür ederim,

erginemr

Bilgisayar size ait değilse, Ubuntu'yu Windows üzerine Wubi ile kurmanızı öneriyorum.

tasy

ufak bir hatırlatma. ubuntuyu kurmadan önce windowsunuzu güzel bir şekilde kapatınız. ntfs yanlış kapatıldığında linux üzerinden erişilemezler. bunu yaptıktan sonra kurulumdaki ubuntunun kendi bölümleme programını kullanabilirsiniz. ben okulumdaki 20'ye yakın bilgisayarda öyle yaptım. disk seçme kısmında elle olan seçeneği işaretleyip partitionları düzenleyebilirsiniz. yine googledan araştırırsanız daha iyi olur. Bilginiz olmuş olur. Kolay gelsin...

atomkarinca

Öncelikle Windows'dayken disk birleştirme (defrag) yaptıktan sonra GParted programının çalıştırılabilir CD'si ile bölümlemeyi yapabilirsiniz. Daha sonra o bölüme de Ubuntu kurabilirsiniz.

haritsu

Üniversite yönetiminden izin alarak fintovs zımbırtısını tamamen kaldırdım :) Artık mutluyum :))

teşekkürler arkadaşlar.