Manjaro Gnome Masaüstü Sİmge teması Çalışmam

Başlatan plar3s3, 09 Temmuz 2019 - 23:38:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

plar3s3

Herkese merhaba manjaro gnome ile yaru ikon teması üzerinde değişiklik yaparak resimdeki sonucu elde ettim. Sizlerin görüşlerini almak istedim. Eksik olan program ikonu var ise program adını paylaşırsanız ekleme yapar güncellerim.Şimdiden teşekkürler.

https://drive.google.com/file/d/1v1JcEEtkI01xp-4Yn4pTB2dGP4RY84dQ/view
"Günümüzde, dünyadaki temel sorun, aptalların kendilerinden son derece emin, akıllıların ise devamlı şüphe içinde olmalarıdır." Bertrand Russell

mhmtkrktr

[mention=647693]@plar3s3[/mention]

Eline sağlık, güzel çalışma olmuş. Özellikle App için çok şık simgeler var. Bu simgeleri kendin mi hazırladın, yoksa hazır setlerden karma mı oluşturdun?

plar3s3

Alıntı yapılan: mhmtkrktr - 10 Temmuz 2019 - 00:15:41
[mention=647693]@plar3s3[/mention]

Eline sağlık, güzel çalışma olmuş. Özellikle App için çok şık simgeler var. Bu simgeleri kendin mi hazırladın, yoksa hazır setlerden karma mı oluşturdun?

Deviantart sitesinde ve google da arama yaparak uygun png uzantılı simgeleri bulup ekleme yaptım. Şu an bende bulamadığım ikonları en azından kendim nasıl yaparım arayışındayım. Uzun yıllar hackintosh kullanımından sonra birden linux'e geçme isteği uyandı. Fedora debian ubuntu ve en son manjaroda karar kıldım. Elimden geldiğince kullanmadığım programlarda dahil simgeleri tema paketine ekleyerek kendimce güzel bir ikon teması yapmak istiyorum. Bugün de kullandığım yaklaşık 10 uygulamanın simgelerini güncelledim. Bakalım sonunda nasıl birşey çıkacak ortaya.
"Günümüzde, dünyadaki temel sorun, aptalların kendilerinden son derece emin, akıllıların ise devamlı şüphe içinde olmalarıdır." Bertrand Russell

mhmtkrktr

Zamanın olursa, en baştan vektör simgeleri üzerine yoğunlaşmanı öneririm. Png simge temaları biraz eskide kaldı. Belki hiçbir zaman kullanımdan tamamen kaldırılmayacaktır ancak şuan bile tercih edilmeyen simge setleri.
Svg ise; dosya boyutu, hazırlama pratikliği, yönetiminin kolay olması, tek dosya ile her boyuta uyum sağlayabilmesi, programların içine doğrudan gömülebilmesi vb özellikleri ile Linux ortamlarında önplana çıkıyor.
Bu haliyle de, birkaç simgeyi tasarım olarak alıp, el atma isteği oluşturdu bende. ;-)
Kolaylıklar dilerim.

plar3s3

Svg ile sıkıntılar yaşadığım için özellikle nautilus resize image eklentisinde, png kullanmaya karar verdim. Hem arşivimdeki tüm ikonlar png uzantılıydı. Bir kaç converter programı denedim ancak svg çevirisi berbat olunca bende hazıra konma maksatlı hiç uğraşmadan png ile yoluma devam ettim. Belkide png'ye bu kadar sarılmamın nedeni yaşlanmam :) En iyisi ben svg olayını bir araştırayım.Becerebilirsem pngleri convert edip svg 'ye çevirirm.

mhmtkrktr

Png pixel tabanlı, Svg ise metin tabanlı olduğu için, öyle bir dönüştürme işlemi yapılamaz.
Aslında yapılabilir de, çok özel durumlar için göstermelik olur o iş. Yani şu şekilde; png içeriği inkscape ile açarsın, farklı kaydet der, uzantısını svg olarak ayarlarsın. Bu içeriği metin editörü ile açabilir, bu şekilde kullanım bilgin olursa üzerinde değişiklik dahi yapabilirsin. Fakat aslında vektör oluşturmaz. Bu içeriğe inkspace ile zoom yaparsan png gibi bozulduğunu görebilirsin.

Vektör grafiğin doğrudan buna uygun araçlarla, kendine has yöntemleri ile hazırlanması gerekir (inkspace vb). Biraz üzerine düşersen, bu şekilde çizin oluşturmak, gimp ile resim yapmaya çalışmaktan (bu amaçla) çok daha pratik ve eğlencelidir. Tabii ilgin ve zamanın doğrultusunda. Tercih her zaman emeğin sahibinin. Ben sadece ilgi duyduğum bir konu olduğu için tecrübemi paylaşmak istedim.