[Çözüldü] root kullanıcısı

Başlatan midas, 13 Ekim 2014 - 22:40:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

midas

ubuntu 14.04 lts kurdum root olarak bilgisayardan baglanıyorum ama puty ile baglanamıyorum neden bu sorunla karsılasan varmı ?

burk

@midas uçbirimden ssh bağlantısı kurmaya çalıştığında ne oluyor? Ayrıca port ayarlarıyla oynadın mı?

heartsmagic

Bilgisayardan bağlanıyorum derken? Putty sadece bir istemci, nereden bağlanmaya çalışıyorsun Putty ile? Aldığın hata ne?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

midas

putiy ile normal ubuntuyu kurdugum makinaya baglanmak istiyorum ubuntuyu kurulum esnasında actıgım kullanıcı ile acabiliyorum ama ubuntudan root passwordu olusturdum bununla baglanmaya calıstıgımda baglanmıyor
ayrıca herhangi bir port değişimi yapmadım standart port

heartsmagic

root için parola yetkilendirmesini kapatmış olabilir misin?
Diğer yani root olmayan kullanıcı ile denediğinde ne oluyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

arpia

Normal şartlarda root ssh ile login olmaz, zira ayar dosyalarında böyle yazılıdır ki biz yine normal kullanıcı ile girip içeride -root'da değil- sudo kullanmanızı tavsiye ederiz (En azından kendi adıma tavsiye ederim).
Üst satır her durumda geçerli değil sanırım. Emin olamadım bu bilgiye, sanırım izin veren sunucularım vardı. Kısaca yukarıda ki bilgi doğru olmaya bilir :)

/etc/ssh/sshd_config ayar dosyasında "PermitRootLogin" satırında "no" yazan yeri "yes" yapın.
Ardından,

sudo /etc/init.d/ssh restart

midas

/etc/ssh/sshd_config dosyasındaki
PermitRootLogin without-password
StrictModes no

satırı "PermitRootLogin yes" yapıp servisi yeniden baslatınca düzeldi
teşekkürler