[Çözüldü] Slax ile ntfs dosya kurtarma

Başlatan Murat#, 01 Aralık 2013 - 15:12:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Murat#

merhabalar ben windows bilgisayarımda yanlışlıkla hdd tümünü formatladım , hatta 2 parça olan hdd birleşti ( Helal olsun bana ). Bunu komut isteminde bir kod denerken yaptım . neyse ben şöyle bir soru sormak istiyorum . Ben bu hdd yi formatladıktan sonra kesinlikle içine veri kopyalamadım . Yani kurturılabilir oluyor galiba . Ben bunu usb ye yüklediğim Linux un Slax dağıtımı ile kurtarabilir miyim acaba çok önemli dosyalarım var da içinde nasıl yapabilirim? yardımlarınıza ihtiyacım var.

heartsmagic

Slax üzerine özel bir uygulama kurulu değilse yapamazsın. Forumdaki Testdisk konularına bakabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Murat#

testdisk e baktım güzel programa benziyor. Live Cd ile sektor taramayı başlattım . Dosyaları kurtaracak gibi bi 20sa sonra falan fakat dosya isimleri yok . Dosya isimleri ile kurtarabileceğimiz bir yöntem yok mu acaba ?

burk

Denemedim ancak önerilmiş; http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=30081.0

İsim ile kurtarma biraz zor şu durumda zira zamanında tarayıcıdan inen reklam resimleri, faviconlar, gifler bile geri gelecek bu işlem sırasında.

Murat#

ya ona baktım ama o da dosya adını göstermiyormuş .Yani artık ayıklayabildiğimiz kadar ne yapalım nasip :D

heartsmagic

Orada R-Linux da önerilmiş. Ben deneyecektim ancak bir türlü imkân olmadı.

burk

@Murat# siz de R-Linux deneyebilirseniz iki konuya geri bildirimde bulunmak açısından iyi olur.

Murat#

Ya ben taramayı başlattım kurtarabildiğim kadar kurtardım ama eksik çoktu. Fotoğraflarımın falan boyutları hep değişmiş . Birçok şeyi kurtaramadım denebilir. Şimdi bilgisayarıma windows kurdum . "D:" bölümünde R-Linux denesem olurmu acaba sonuçta üzerine veri yazmadım.

heartsmagic

İlk iletinde disk birleşti demişsin, şu an nasıl bir D bölümü oluyor? Disk üzerinde ne kadar fazla işlem yaparsan verilerine ulaşman o kadar zor olur. İşlem yapmasan bile ulaşabileceğinin garantisi yok ama en azından şansını daha da azaltma bence.

Murat#

Şöyle disk birleşti ben daha sonra Linux Mint Live Cd'de testdisk ile dosya kurtarmayı açtım 300 gb dosya kurtardı. Daha sonra yeniden işletim sistemi kurdum. Sonuçta D ikinci bölüntüydü ve hala da öyle ve ben o sektör üzerinde işlem yapmadım . Ayrıca daha deneyemedim R-Linux ı uzun sürdüğü için yapmıyorum şimdilik. Bir de sanırım R- Linux linux dosya sistemlerini kurtarmaya yönelik fakat benim pc de win yüklüydü.

burk

Evet kendi sitesinde de belirtmişler aslında ama bir de Windows sürümünün olması garip şu açıklama için;
Alıntı YapA free fully functional file recovery utility for the Ext2/Ext3/Ext4 FS file system used in the Linux OS and several Unixes.

İsim ile kurtarma yapan bir yazılım için başka bir önerim yok ne yazık ki.

Murat#

neyse olan oldu isimsiz falan idare ettik artık .Yardımcı olmaya çalışanlara teşekkür ederim :) .

grayloop

Bir de Hirens boot cd var. Ben denemedim ancak kullanıp memnun kalan arkadaşlarım var. Bağlantıdaki listenin alt taraflarında "Recovery Tools" kısmında yazıyor.

http://www.hiren.info/pages/bootcd
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz