Ubuntu 9.04'de Hiçbir şekilde ekran kartı sürücüsü kuramıyorum

Başlatan DoGuKaN, 23 Nisan 2009 - 21:28:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DoGuKaN

Alıntı yapılan: Kirmizi - 25 Nisan 2009 - 12:20:16
Arkadaslar recovery modda root/shell olarak sistemi acin. ATI kartini kursaniz dahi xorg.conf`a ayarlar eklenmiyor. Bu yüzden sudo aticonfig --initial komutunu xorg.conf`a isletesiye kadar verin :) Her komut ciktisi sonrasi cat /etc/X11/xorg.conf komutu ile xorg`a bakin. Ben Sürücüyü ATI/AMD nin sayfasindan indirdim ve kurulumu bu sekilde gerceklestirmistim. Tek sorunun xorg.conf dosyasina ayarlar gecmiyor. Bu konuda ayni sorun nvidia ve SIS kartlardada var. Büyük ihtimal Xorg olabilir. * ya da driverler Xorg`a göre yeniden ayarlanacak.

İnternet sitesinde sürücüleri indiriyorum. root/shell de yüklüyorum. Yüklenene kadar sorun yok. sudo aticonfig --initial komutunu verdiğimde no supported adapters detected dedi. xorg-driver-fglrx paketini kurup denediğimdede aynı hatayı vermişti. Şimdilik 8.04 kurdum. Bu sorunun düzelmesini bekleyeceğim. Sürücüler düzeltilince haber verirsiniz :)

gkhnt

Arkadaşlar Ubuntu 9.04 Ati cephesinde son durumlar nedir? Ben Ubuntu' yu büyük bir şevkle kurdum; ama Ati Mobility X1700 marka ekran kartım Mesa sürücüleri ile 3d render: yes cevabı verse de randımanlı değil. Açıkçası anlatılan yöntem ile manuel olarak sürücü kurulumu da sağlıklı değil. Sonuç olarak muhakkak sürücüler depoya eklenecektir; ama neden bu kadar geç kalındı ve en önemli olay bu sürücü mevzuları iken neden bu mesele halledilmeden sürüm resmi olarak duyuruldu. Bu sorun ne zamana çözülür acaba?
Model: Hp Compaq Mini 731ET
İşlemci: Intel® Atom™ CPU N270 @ 1.60GHz × 2
Grafik: Intel® 945GME x86/MMX/SSE2
Hafıza: 2,0 Gb İşlemci Tipi: 32-bit

Tutunamayan

@gkhnt; sorun Ubuntu geliştircilerinden değil, AMD/ATI'den kaynaklanmakta. Linux çekirdekli OS'lar için sürücü desteklerini biraz gevşek tutuyorlar. Zaten yanlış hatırlamıyorsam PC Labs'ta okuduğum kadarıyla yakın bir gelecekte ATI ismi tarihe karışacak. Malum AMD, ATI'yi satın almıştı. Bir süre sonra ATI'yi şirkette ayrı bir birim olarak değil de, şirketin bünyesine katacaklarmış ve hazır platformlara yöneleceklermiş. Yani AMD cephesinde de işler biraz karışık. :) Dolayısı ile mesajımın başında da belirttiğim gibi son tahlilde olay, Ubuntu geliştiricilerinde değil, AMD/ATI'de bitiyor...

Ben de ATI ekran kartı kullanıcısı idim. Ancak sistem masaüstü olduğu için, ATI grafik kartını çıkartıp, tümleşik karta geçtim, sırf 9.04 kurabilmek için. Tabii sizin böyle bir imkanınız olduğunu sanmıyorum, olsa da tercih edilecek bir yöntem değil aslında ama ne yaparsınız ki, zorunlu bırakıyorlar...

Şimdilik bir gelişme yok sayılır. AMD/ATI'nin en son çıkarttığı 9.4 sürücüsü, ATI X... kartlarını desteklemiyor. 9.5 sürücüsünü beklemek ve bu sürücüde X... kodlu grafik kartlarını desteklemesini dilemekten başka yapacak bir şey yok gibi...
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

ta2mtf

arkadaşlar,benim ekran kartım ati radeon express 1100 ubuntu 9.04 kurdum ne ekran kartı driver ı kurdum nede başka birşey yaptım-zaten nasıl yapacağımı bilmiyorum da-.
Ama nasıl olduysa hiçsorun çıkmadı compiz kullanıyorum,küpü fıldır fıldır döndürüyorum,pencerelere kapanırken yanma efekti koydum vs.
İlk defa şansım yaver gitti sanırım.
Umarım sizinki de çözülür.

tukre

arkadaslar bende de ati radeon 4670 e. kartım var sürücüyü yükleyince çözünürlügü degiştiremiyorum sorun nasıl çözülcek bilemiyorum sistem>görüntü  tıklayınca makina kasmaya baslıyo pencere bi turlu acılmıyor

localhost

@turke; Karti dogru yüklediginizden eminmisiniz?  Lütfen bana "nereden bakabilirim dogru yükledigime" gibi bir soru yöneltmeyin. Forumda koskoca ATI bölümü var. Biraz buralara bakinin. Sorunlu gördügünüz yeri gidip ATI bölümü icine acin.
Linux LPIC1 - MCSA

localhost

Alıntı yapılan: ta2mtf - 09 Mayıs 2009 - 17:30:14
arkadaşlar,benim ekran kartım ati radeon express 1100 ubuntu 9.04 kurdum ne ekran kartı driver ı kurdum nede başka * bir şey yaptım-zaten nasıl yapacağımı bilmiyorum da-.
Ama nasıl olduysa hiçsorun çıkmadı compiz kullanıyorum,küpü fıldır fıldır döndürüyorum,pencerelere kapanırken yanma efekti koydum vs.
İlk defa şansım yaver gitti sanırım.
Umarım sizinki de çözülür.
Karti hangi sürücü ile calistiridiniz. Gerekli bilgileri ATI bölümüne girermisiniz? Yani sürücülerin dogru yüklendigine emin olmak icin gerekli komut ciktilarini Ubuntu 9.04 ATI.......... konulu basligina yazarmisiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

ta2mtf

sayın kırmızı,
daha önceki mesajımda da söylediğim gibi aslında nasıl yükleyeceğimi bile bilmememe rağmen görüntü ile ilgili herşey sorunsuz çalışmakta,bilgilerimin yetersizliğinden dolayı üyelere fikir verebilecek mantıklı bir açıklama yapamıyorum.

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

ta2mtf

direct rendering: No (LIBGL_ALWAYS_INDIRECT set)
OpenGL renderer string: Mesa DRI R300 20060815 x86/MMX+/3DNow!+/SSE2 NO-TCL

Çıktısını verdi normalde sanırım bu çıktı bir soruna işaret ediyor ama dediğim gibi compiz kusursuz çalışıyor.Ben de anlayamadım nasıl oluyor.

localhost

Sen fglrx driveri kullanmiyorsun. Mesa driverlerini kullaniyorsun ve 3D oyunlari oynayamazsin.
Linux LPIC1 - MCSA

ta2mtf

peki sizce fglrx driveri kurmalımıyım,kurarsam sistemim yavaşlar mı?yani aslında şu anki durumdan memnunum ama daha önce de söylediğim gibi ubuntu da yeniyim ve bilgim yok denecek kadar az; eksik yaptığım birşey varsa lütfen yönlendiriniz,çünkü ubuntu konusunda çok hevesliyim.
şimdiden çok çok teşekkür ederim.

localhost

Suanda yükleme yapmayin. Memnunsaniz bu sekilde devam edin. Durduk yere basiniza is acmis olursunuz. Sürücüler ile xorg arasinda anlasmazlik var.
Linux LPIC1 - MCSA