Ubuntu için dialup modem önerisi.

Başlatan Ubuntu-az, 15 Aralık 2008 - 13:46:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gimp Uzmanı

Çevirmek isterdim. Ama bu yazı beni aşar.

Ubuntu-az

Vallahi geçici olarak internete bağlanmanın bi yolu olsaydı hiç de size eziyyet etmezdim. Arkdaşım burda ADSL çok pahalı olduğu için ben dial-up-la internete giriyorum. O da 54Kbps-dir. Yine buna da şükür. Ama vallahi başka yolum yok. Olsaydı çok sevinirdim. Ama inanıyorum ki, sizin zamanınız yoksa başkaları da yardım eder yani. Aslında sağolun hepiniz çok yardımcı oluyorsunuz. Abi bi de finallerim başladı diyorsun felan....bi de test yazmışsın? Onlar ne demek abi? Yani abi özür dilerim ama senin işini pek anlayamadım da.
Forumdakı tüm arkadaşlarıma güveniyorum. Bu yakınlığa ve desteye güvenerek Ubuntu Azerbaycan yolculuğuna başlıyorum. Hepinize teşekkürler!

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: Ubuntu-az - 14 Ocak 2009 - 22:29:02
Vallahi geçici olarak internete bağlanmanın bi yolu olsaydı hiç de size eziyyet etmezdim. Arkdaşım burda ADSL çok pahalı olduğu için ben dial-up-la internete giriyorum. O da 54Kbps-dir. Yine buna da şükür. Ama vallahi başka yolum yok. Olsaydı çok sevinirdim. Ama inanıyorum ki, sizin zamanınız yoksa başkaları da yardım eder yani. Aslında sağolun hepiniz çok yardımcı oluyorsunuz. Abi bi de finallerim başladı diyorsun felan....bi de test yazmışsın? Onlar ne demek abi? Yani abi özür dilerim ama senin işini pek anlayamadım da.

Fineller okulda sınav demek.  Yani yazılı.  Sana kolay gelsin Ubuntu-az

heartsmagic

@Ubuntu-az o verilen belgenin bazı karışık noktaları var, tam olarak deneyemediğimden yorum yapıyorum fakat sana ufaktan yol açayım. Öncelikle kerneline uygun olan hsf sürücüsünü indirmen lazım. İndireceğin yer şurası: http://www.linuxant.com/drivers/hsf/full/downloads-ubuntu-x86.php
Burada kerneline uygun olan sürücüyü indireceksin.

uname -r
komutu sana kernel sürümünü verir. Diyelim ki kernel sürümün 2.6.27-9-generic. Buradan http://www.linuxant.com/drivers/hsf/full/archive/hsfmodem-7.80.02.01full/hsfmodem_7.80.02.01full_k2.6.27_9_generic_ubuntu_i386.deb.zip sürücüsünü indireceksin. Dikkat et server olanını indirme. İndirdiğin yerde:

unzip hsfmodem_7.80.02.01full_k2.6.27_9_generic_ubuntu_i386.deb.zip
sudo dpkg -i hsfmodem_7.80.02.01full_k2.6.27_9_generic_ubuntu_i386.deb

komutları ile sürücüyü kur.

sudo su
hsfconfig
ile yapılandırmaya git. Sana sorular soracak, uygun şekilde ayarlamaya çalış. Fakat hemen söyleyeyim ki bu sürücüyü ücretsiz edindiğin için 14.400 hızında destek verir sana. Eğer 56K hızında destek almak istiyorsan o siteden satın alman gerekiyor.

Winmodemler çok gıcıktır. Zamanında çok insan mustarip olmuştu bu konuda. Keşke imkânın olsa da en azından winmodem olmayan gerçek bir Çevirmeli Modem alabilsen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Ubuntu-az

Arkdaşım ya mümkünse çevirmeli modemlerin adını yazarmısınız? Yani Ubuntu-da hangi model ve marka brand dial-up modem kullana bilirim ki, çok iyi şekilde ve sorunsuz çalışsın. Yardımcı olurmusunuz. Bi de öyle bir pdf kitap varmı ki, türçe anlatmalı olarak bu Ubuntu terminal kodlarini anlatsin. Çünki bu kodlar kafamı çok karıştırdı. Aslında mesela en qıcık olduğum şey yükleme ve kaldırma install, reinstall gibi şeylerdir. Çünki şimdiyene kadar Ubuntu-ya bi şey yüklemedim.
Forumdakı tüm arkadaşlarıma güveniyorum. Bu yakınlığa ve desteye güvenerek Ubuntu Azerbaycan yolculuğuna başlıyorum. Hepinize teşekkürler!

heartsmagic

Kendim kullanmadığım için doğrudan bir şey söyleyemiyorum. Fakat şu başlığa bakarak, http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=466862 , harici olan birçok (özellikle USB olmayanlar) modemin Ubuntu ile zahmetsizce kullanıldığını görüyoruz. Arada marka söyleyen bile çıkmış.

Böyle derli toplu, Ubuntu terminal komutlarını anlatan kitap var mı bilemiyorum. Özellikle de Türkçe var mı hiç bilemiyorum. Fakat komutları zaten sıkıştıkça kullanacaksın ve kullandıkça öğreneceksin. Zaten kurulum için aslında komut kullanmaya gerek yok, tıkla kur yaparsın depolardan. Sadece böyle istisnai durumlar için elin terminale gitmek zorunda kalır.

mbt28

Ethernet modem şansın varsa hiç sorun olmaz. Mp3 codec gibi sorunları o bağlantıyla çözmen biraz zor.

Ubuntu-az

Vallahi şu anda Ethernet şansım yok. Bi kaç günlüğüne Azerbaycanın öyle bi bölgesindeyim ki, ADSL burda hiç paran olsa bile kurulamıyor. Ama Bakü-de olduğum da zaten ADSL kullanıcam ama yine de tabii de ki, Dial up modemler varmıdır ki, çok kolaylıkla Ubuntu-ya kurula bilsin.

matafleur

Yukarıda heartsmagic in verdiği linkte
Alıntı Yap

External rs-232 serial modems all work.
US Robotics 56k external modem.
Actiontec EX560LKU Serial/USB works great.

Ve son olarak

all external modems work with all linux distros.(Bütün external modemler bütün linux dağıtımlarıyla sorunsuz çalışıyor.)

bunların sorunsuz çalışıtğı yazıyor.

Umarım işini görürler. :)

Ne kadar süre daha bulunduğun bölgede kalacaksın.Yani Bakü ye ne zaman döneceksin?

Ubuntu-az

Alıntı yapılan: matafleur - 16 Ocak 2009 - 00:15:17
Yukarıda heartsmagic in verdiği linkte
Alıntı Yap

External rs-232 ****** modems all work.
US Robotics 56k external modem.
Actiontec EX560LKU ******/USB works great.

Ve son olarak

all external modems work with all linux distros.(Bütün external modemler bütün linux dağıtımlarıyla sorunsuz çalışıyor.)

bunların sorunsuz çalışıtğı yazıyor.

Umarım işini görürler. :)

Ne kadar süre daha bulunduğun bölgede kalacaksın.Yani Bakü ye ne zaman döneceksin?
Yanlışım yoksa, başka işler çıkmazsa inşallah 25-de Baküde olucağım. Bi isteğin mi vardı abi? Bi de anladım US Robotics kolay bulunan modem inşallah hiç ona ihtiyacım olaz ama yine de Baküde de olsam bile bi de Dial-up yöntemini mutlaka deniyiceğim. Çünki Baküde ADSL parasını toplayana kadar çok uzanır.

matafleur

Yok istek değil de daha uzun kalacak olursan en kötü orada bulamazsan buradan postayla sorunsuz çalışan bir dial-up modem yollayayım diyecektim.Sonuçta çok ta aşırı pahalı bir alet değil sanırım(En azından parası boyumu aşmadıkça sorun olmaz).

Vallaha elindeki modemle şu çileyi çektiğine değmez :)

Ubuntu-az

matafleur teşekkür ederim ama ben dün gitdim mağazaya bakdım burada modem çok pahalıymış. Bi de US Robotics çok adamda gördüm ama düşündüğüm kadarıyla gücüm almaya yeterdi ama...Neyse..problem değil. Vallahi şimdi çok sıkışığım olsaydı da ödeseydim sen gönderirdin. Bu aralar bir az site falan yaptıran da yok ki, kendimizi bi düzeltelim. Bi yandan da dersler falan. Eğer bi miktar düzeltirsem sana nasıl yollayayım ki, modem için? Bi de modemi aldığımda hakikaten de Linux desteklermi? Yani problemsiz olarak driver falan yükleyip çalışa bilirmiyim? Çünki buradakı işim halen bitmemiş durumda. Zaten işimi bitirip Baküye dönsem bile ünversite falan zor iş bulup ADSL-le gire bilirim.ADSL modem de hiç ucuz da değil zaten.

matafleur

External modem bulduk ikinci el 3-4 tane 15-30 milyon arası.Tamamının linux kurulumunu ufak bir scriptle hallediyorsun.Orası önemli değil modemin para kısmını burada ben de halledebilirim de esas sorun kargoda çıktı.Özel kargo şirketleri 50-60 euro arası para istiyorlar.PTT 25 milyona götürüyor ama o da sadece İstanbul-Bakü arası.Ben İzmirde oturuyorum ve PTT sadece elden teslim kabul ediyor ne yazıkki :S

Oradaki modem fiyatları ne kadar?

ihtiyar said

Alıntı yapılan: matafleur - 16 Ocak 2009 - 19:16:20
External modem bulduk ikinci el 3-4 tane 15-30 milyon arası.Tamamının linux kurulumunu ufak bir scriptle hallediyorsun.Orası önemli değil modemin para kısmını burada ben de halledebilirim de esas sorun kargoda çıktı.Özel kargo şirketleri 50-60 euro arası para istiyorlar.PTT 25 milyona götürüyor ama o da sadece İstanbul-Bakü arası.Ben İzmirde oturuyorum ve PTT sadece elden teslim kabul ediyor ne yazıkki :S

Oradaki modem fiyatları ne kadar?

İstanbul'daki arkadaşlar yardımcı olabilir belki. Hatta ben bile yardımcı olabilirim ama süre olarak net bir şey söyleyemiyorum. İstanbul'a geldiğimde eğer sorun çözülmemişse kargoyu göndermek noktasında yardımcı olurum.

Ubuntu-az

Arkadaşlar ya problem değil elimi düzeltiğim. Mutlaka bi modem alıcağım. Sizlere eziyyet etmek istemem. Yani bi modem o kadar da büyük bi şey değil. Sadece US Robotics modem bir az hem zor bulunuyor burda. Bulunursa bile zaten çok paha fiyata veriyorlar. Bence 40-50 dolar arası olur. İnternetde bakmışdım.
Bi de çok önemli bi sorum var. Mesela laptop alıcak olursam Ubuntu kullanınca bu modem ve ekran kartı problemlerini yaşamamak için hangi brand-lara ve hangi marka laptoplara baka bilirim. Ama yeni markalar olsun. En azından Vista destekleyen markalar olsun.

localhost

Ben sana güncel Laptoplar icin bir donanim listesi vereyim.

Islemci icin:         Minimum Intel Core2 Duo 2 Ghz olsun. Gördügüm maksimum islemci hizi 2.73Ghz
Ram:                    Minimum 2GB olsun. Bulursan 4GB. Almanyada 4GB standart hale geldi.
Ekran Karti:        Paylasimsiz Ekran kartli ve Nvidia Marka olsun. Örnek 8600 veya 9600 serisinden
HDD:                   Minimum kapasite 120 GB maksimum kapasite 320GB (Yine Almanyada 320GB standart sayilir) Marka olarak Hitachi,Toshiba,Fujitsu Siemens,Seagate gibi markalar kullaniliyor.
DVD-RW             Cogu notebookta bu standarta sahip. Marka konusunda LG ve NEC ile Sony nin ortaklasa yaptigi bir marka kullaniliyor.
Ethernet Karti: Gigabyte Ethernet kullaniyor. Bu konuda Linuxlerde sIkinti olacagini sanmiyorum. En azindan ben yasamadim.
Wlan:                 Bu konuda kendi notebookumda olan Wlani vereyim
Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG Buna birde N eklendi. 300Mbs destegi verdigini söylüyorlar...

Daha teknik detaya girersek.
Minimum 4 port USB girisi bulunsun
Birtane Firmware cikisi
Bir tane DVI Ekran karti cikisi
Wlan icin notebook üzerinde external acma kapama olsun. Burada Tus kombinasyonundan bahsetmiyorum.
Dahili modeme ihtiyac duyuyorsan dahili modemli bir notebook secebilirsin.
Ekran cözünürlügü 1280x800 varsa daha yukarisini tercih et.

Genel Marka konusunda benim siralamam su sekilde olurdu

DeLL
ASUS
Toshiba

Fiyat konusunda bütceniz ne kadar bilmiyorum. Alamnyada ortalama bu özelliklerdeki bir notebok`a ödeyeceginiz fiyat 499€ baslar 699€ gider bunun disinda,  icinde barindirdigi teknik özelliklere göre fiyatlarda degisiklik olabilir.  özel indirimlere sahip notebooklara mesela Blue-ray DVD dahili olan notebooklari yine 700€ gibi fiyatlardan sahip olabilirsiniz.

Linux LPIC1 - MCSA

Ubuntu-az

Arkadaş ya belki de doğru çıkmaz ama...Ben burda modem problemi falan yaşamam için notebook istiyorum. Ama burda çok pahalı eğer siz mesela yardımcı ola bilirmisiniz ki, ben ucuz fiyata almanyadan alıyim. Böyle bir yardımda buluna bilirmisiniz?

heartsmagic

Dizüstünde olacak modem Winmodem olacaktır, kısacası başlığın açılma sebebi. Senin ADSL kullanmadıktan sonra Dialup için harici ve "gerçek" bir modeme ihtiyacın olacaktır.

localhost

Sen Notebook alsan bile, kullanacagin External Modem büyük Ihtimal s.e.r.i.a.l port kullanacaktir. Güncel notebooklarda  s.e.r.i.a.l port olmadigi icin External Modem kullanamazsin. Notebook alma konusuna gelince, ben notebook`u alip sana gönderebilirim.  Yurt disi gönderme fiyatlarindan haberim yok. DHL ile göndersem sana biraz pahaliya patlar. Notebook`u sana göndermem icin birde sigortalamam gerekiyor tabiki buda sana ek ücret demektir.
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

Harici USB modem kullanılabilir.

Ubuntu-az

Dogru ya...USB Modemler de var. Onlardan da kullana bilirim. Bi de arkadashlar bu MacBook-lar da Ubuntu sorunu yashaniyormu? Yani ekran karti ve modem gibi ve de diger sheyler...?

localhost

Dial-up USB Modem görmedigim icin fikrim yok. Mac alip kullanmaya kalkarsan bu forumda mac tecrübesine sahi biri  olmadigi icin buradan yararlanamazsin, baska yerlere basvurman lazim. Bu arada tanidiklarindan birisi Toshiba Marka Notebook satiyor. Fiyat konusunda bilgim yok.

Notebook Linkteki Notebook`a sahipler 2 sene önce almislar. Buna Ubuntu kurmustum gayet saglikli calisiyor.
Linux LPIC1 - MCSA

Ubuntu-az

Alıntı yapılan: Kirmizi - 20 Ocak 2009 - 12:39:08
Dial-up USB Modem görmedigim icin fikrim yok. Mac alip kullanmaya kalkarsan bu forumda mac tecrübesine sahi biri  olmadigi icin buradan yararlanamazsin, baska yerlere basvurman lazim. Bu arada tanidiklarindan birisi Toshiba Marka Notebook satiyor. Fiyat konusunda bilgim yok.

Notebook Linkteki Notebook`a sahipler 2 sene önce almislar. Buna Ubuntu kurmustum gayet saglikli calisiyor.
Doğrusu verdiğin link çalışmadı ama. Araştırdım ve link sonluğundakı product_id yardımıyla buldum. Sandığım kadarıyla A100-411 modeli. Abi ya bunu nerde satıyorlar? Mümkünse bana fiyatını söylermisin? Umarım ucuzdur. Türkiyede mi? Yoksa Almanyada mı?

heartsmagic

Konu aşırı derecede dalgalandığı için başlığı değiştiriyor ve başka bir bölüme taşıyorum.

Ubuntu-az

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Ocak 2009 - 17:32:14
Konu aşırı derecede dalgalandığı için başlığı değiştiriyor ve başka bir bölüme taşıyorum.
Çok teşekkür ederim. Vallahi ne zamandır istedim ki, söyleyeyim. Çünki bu konu çok uzanıcak. Ama tamamıyla donanım konusu. İyi yere taşınmış. Teşekkür ederim.