localhost üzerinde çalışan siteye aynı ağdaki cihazlarla bağlanma ...

Başlatan okkangal, 09 Aralık 2015 - 17:18:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

okkangal

Başlıktaki durumu daha açık şekilde izah edeyim. UBUNTU laptopumda kurulu apache2 ve mysql ile çalışan /var/www içerisideki wordpress siteye browser dan localhost yazarak ulaşabiliyoruz. Burası tamam.

Aynı modeme bağlı diğer cihazlardan (Android telefon, android tablet, arkadaşın bilgisayarı vb. gibi) da ulaşabilmek için hangi ayarları yapmam gerektiğini net olarak bulamadım.

Modem arayüzüne 192.168.2.1 ile ulaşıyorum ve localhost ip si 127.0.0.1 

Bunun için yapmam gereken ayarlar ve düzenlemeler nelerdir ? Zaman ayırıp ilgilenen herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

heartsmagic

Bir iki yolu var bunun benim bildiğim.

1. Herkes yereldeki IP adresini kullanacak. 192.168.1.10 gibi örneğin.
2. İlgili istemcilere, yani bu siteye ulaşacak makinelere host ayarı yapılacak.
3. İçeride varsa bir DNS sunucu burada ilgili makine için tanımlama yapılacak.

Birinci yol en kısası esasında, eğer IP adresi sorun olmazsa yazıp girer herkes. İkinci yol zahmetli ve her makine için ayar yapmak gerektiği için kullanışlı değil. Üçüncü yolda ise genellikle küçük ağlarda (örneğin ev gibi) yerel DNS sunucusu kullanılmaz.

4. Modem destekliyorsa içeride her bir makine için .local veya .modem_markası gibi uzantılarla DNS hizmeti sağlayacaktır. İlgili sunucuda ayarlar yapıldıktan sonra host ismine göre sunucum.local gibi bir isimle herkes muhtemelen ulaşabilecektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

siberoloji

@okkangal;
1.ipconfig komutu ile apache server kurulu bilgisayarınızda modeminiz tarafından verilen IP adresini öğrenin.
Modem ayarlarınızdan bu adresi reserved yani static olarak o bilgisayara sabitleyin.
2.Wordpress ayarlarının içerisinde Genel, Yazma, Okuma hangisinde bilemiyorum ama birisinde sunucu domain ayarı var. Onu localhost/wordpress değil de apache kurulu bilgisayarın IP adresi ile değiştirin. 192.168.2.15/wordpress vb. kaydedin.
3.Aynı modeme bağlı bilgisayarlar, web tarayıcılarına bir defa http://IP_adresi/wordpress yazar girerler. Sonra Sık kullanılanlara, Bookmarksa veya yer imlerine eklerler.
Böylece DNS ihtiyacı da ortadan kalkmış olabilir.
Ben böyle yapıyorum da ;)
Paylaşmak istedim.

alikemalocalan

ek olarak sunucu centos ise iptables kapatın veya gerekli portlara izin verin