Fn+F2 problemi, kablosuz ağ kartımı etkinleştirmek

Başlatan maxwell, 04 Ocak 2013 - 23:31:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maxwell

sudo modprobe ath9k   için herhangi bir çıktı gelmedi.

dmesg | tail -n 20 | grep -E "ath|wlan"

[  794.545254] ieee80211 phy0: Selected rate control algorithm 'ath9k_rate_control'
[  794.551091] Registered led device: ath9k-phy0
[  794.561797] IPv6: ADDRCONF(NETDEV_UP): wlan0: link is not ready

if

@maxwell, kablosuz aygıt bir nedenden dolayı devre dışı görünüyor. Fn tuşunun dışında bilgisayarın sağında solunda hatta en olmadık yerinde kablosuz aygıtı açıp kapatmaya yarayan bir anahtar vs. var mı?

maxwell

Kablosuz aygıtı açıp kapatan bir tış var. klavyenin üst sırasında;  ses açma kapama, note booku kapatma vs.orada var. Fakat o tuşlar Notebooku açma kapama tuşu hariç, çalışmıyor bu tuşlar. Daha doğrusu ubuntuda çalışmıyor. Notebooku ilk aldığımdada çalışmıyordu, verilen cd nin içinde sürücüleri yüklerken meğersem onlarında sürücüsü varmış pHotkey adında. Onu yüklemiştim.

Casper nirvana notebook. Bu notebooku kullanıpta bu sorunu çözen var sanırsam. Bu arada en olmadık yer derken nereler mesela? acaba başka yerde bi tuş daha mı var  :)  Her tarafına bakmaya çalışıyorum ama yok işte.

Windows açınca direk otomatik açık wireless. Yani aslında donanımsal olarak açık durumda olması gerekmez mi? Birden bire ubuntuya başlayınca mı kitliyor, anlamadım ki

if

En olmadık yerde derken bazen gözün göremeyeceği yerlere koyuyorlar.

Windows'ta açıksa donanımsal olarak açık olabilir ama emin konuşmaşıyorum çünkü işin içinde Windows ve BIOS var:)

Peki, BIOS'ta kablosuz aygıt hakkında herhangi bir şey var mı? Veya ağ kartı, bağlantı hakkında?

maxwell

evet var. UNLOCKED yazıyor yanında.  Açıkçası böyle sorunlar çıkmasında özgür yazılımcıların suçu 1000 de 1 bile değildir hatta hiç değildir. Büyük şirketler her zaman rakiplerini ezip tekel olmak ister

if

Peki @maxwell, 12.10 sürümünden başka bir sürüm ya da Ubuntu'dan başka bir dağıtım denediniz mi? Hatırlıyorumda bir konuda böyle bir çıkmaza girmiştik ve konuyu açan arkadaş 10.04 sürümünü kurup sorunu çözmüştür. Kurun demiyorum ama en azından canlı cd ile deneyebiliriz. 12.10 canlı cd üzerinden kablosuz bağlantı yapabiliyor muydunuz?

if

Aynı kartı kullanıyoruz, yüklü olması gereken modüller yüklü, engelleyen bir modül yok...Sorunun kaynağı nedir anlamış değilim. BIOS'a tekrar girip ayarları sıfırlayıp dener misiniz? Büyük ihtimal F9 ile sıfırlanır ve F10 ile kaydedilir.

maxwell

Şöyle söliyim, elimde live cd olarak kubuntu,xubuntu, scientific linux, ubuntu12.04 ve backtrack var. İlk önce bios sıfırlıyacağım.öle deniyeceğim.Eğer olmassa bu seferde ubuntu10.10 kuracağım. peki ne yapmam gerek kurduğum zaman?  sudo rfkill unblock all komutunu mu uyguluyayım?  yoksa buraya yaziyim,siz mi söylersiniz?

if

@maxwell, kurmayın. Önce bunları canlı cd/usb olarak başlatın ve kablosuz aygıtın çalışıp çalışmadığını teyit edin. Hangisinde çalıştığını buraya geçersiniz. Sonra ne yapacağımıza karar veririz. Aslında bir de Ubuntu tabanlı olmayan bir dağıtım olsa ve onla da kontrol etseniz daha iyi olurdu.

maxwell

Eğer biliyorsanız bana bir tane ubuntu tabanlı olmayan söyler misiniz? kontrolü nasıl edeceğim işte? yani direk otomatik aktif mi olmalı kendiliğinden?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Ocak 2013 - 22:38:19

Bios sıfırladım değişen bir şey yok. Ubuntu 10.10 ile deniyeceğim ve buraya yazacağım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Ocak 2013 - 23:46:16

Live usb ile ubuntu 10.10 a baktım kablosuz etkin olmadı. Bu arada ubuntu 10.10 çok hızlı çalıştı büyük ihtimal kurarım ben bunu :)

Kadir Can

Fedora, Sabayon, Mageia, Slax, PCLinuxOS dağıtımları Ubuntu tabanlı değildir. Bunlardan birisinin canlı cd'si ile bilgisayarınızı açtığınızda kablosuz ağa bağlanıp bağlanamadığınızı kontrol etmeniz istenmiş.

maxwell

Tam da şu an da Fedora yı indiriyordum :) Sağolun yardımınız için. Linux Mint ne tabanlı?

Kadir Can

İlk çıktığında Ubuntu tabanlıydı, şimdi LMDE ile Debian tabanlı sürüm de çıkardılar. Sitesinde de "Based on Ubuntu and Debian..." ibaresi yer alıyor.

maxwell

Şimdi fedorayı live usb den açtığım zaman. otomatik başlamasımı gerekir yoksa ayar yapmamaız gerekiyor mu?

if

maxwell

liveusb yapıyorum. hani belgi öle live olayında kablosuz kart sürücüsünü tanımama olayı yok değil mi?  İlk olarak hangisiyle live bakmamı istersiniz?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Ocak 2013 - 15:02:36

PClinuxOS ile gireceğim birazdan.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Ocak 2013 - 16:27:43

PClinuxOS LXDE 2010 dayım şu an. burada da kablosuz yok. Gözüküyor fakat "on" yapamıyoruz. Burda da hardblocked yes galiba.

heartsmagic

Donanımsal olarak kapalı görünüyorsa sanırım farklı dağıtımlarda da durum aynıdır. rfkill ile bakılabilir yine onlarda da, rfkill kurulu değilse bilemiyorum ancak ifconfig bile iş görebilir ki eğer kablosuz tanınmamışsa yüksek ihtimalle sorun aynı şeydir.

Benim WPA önerim iş görmedi değil mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Kadir Can

Kendi ağ kartımla ilgili araştırma yaparken Fedora forumlarında şöyle bir çözüm önerisine rastladım:
1)Bilgisayarda Windows açıkken yönetici olarak "Bilgisayar Yönetimi"ni açıp "Aygıt Yöneticisi"ne geçin.
2)"Ağ bağdaştırıcıları"nı açıp ağ kartınızı seçin.
3)"Güç Yönetimi" kısmından "Güç kazancı sağlamak için bilgisayar bu aygıtı kapatsın." seçeneğinin tikini kaldırın.
Bundan sonra ağ kartınızı açık bırakıp Linux'a geçtiğinizde sorunsuz çalıştırabilmelisiniz.

maxwell

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Ocak 2013 - 02:50:49
Donanımsal olarak kapalı görünüyorsa sanırım farklı dağıtımlarda da durum aynıdır. rfkill ile bakılabilir yine onlarda da, rfkill kurulu değilse bilemiyorum ancak ifconfig bile iş görebilir ki eğer kablosuz tanınmamışsa yüksek ihtimalle sorun aynı şeydir.

Benim WPA önerim iş görmedi değil mi?

evet, wpa yaptım değişen bir şey olmadı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ocak 2013 - 21:20:58

Alıntı yapılan: Kadir Can - 15 Ocak 2013 - 18:22:20
Kendi ağ kartımla ilgili araştırma yaparken Fedora forumlarında şöyle bir çözüm önerisine rastladım:
1)Bilgisayarda Windows açıkken yönetici olarak "Bilgisayar Yönetimi"ni açıp "Aygıt Yöneticisi"ne geçin.
2)"Ağ bağdaştırıcıları"nı açıp ağ kartınızı seçin.
3)"Güç Yönetimi" kısmından "Güç kazancı sağlamak için bilgisayar bu aygıtı kapatsın." seçeneğinin tikini kaldırın.
Bundan sonra ağ kartınızı açık bırakıp Linux'a geçtiğinizde sorunsuz çalıştırabilmelisiniz.

Bu bahsedileni windows ta araştırırken gördüm ve uyguladım. Fakat değişen bir şey olmadı. Yapanlarda işe yaramış mı yani?

Kadir Can

maxwell