2 sorum sıkıntım var ..

Başlatan ovural43, 07 Aralık 2011 - 18:47:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ovural43

1.si Windows için yazılmış bir program için 2 yıl kadar önce Wine ile çalışabilir mi diye bir sürü ayar yapmıştım ve çalışır hâle getirmiştim... Şimdi farklı bir bilgisayara tekrar kurdum ..
program mssql'e baglanıyor .. freetds yükleyip odbc ayarlarını yaptım .. program çalışıyor... mesele şu ilk test için kurduğum Ubuntu 10.04'tü ve gayet güzel çalışıyordu ..

Şimdiki ise Xubuntu 11.10 ve programda Türkçe karakterlerde sorun var... gene araştırıyorum ama buraya da yazayım dedim... sanırım sistem kod yapısı utf8 olduğu için karakterleri UTF8 olarak görüyor... ya da başka sebebi olabilir, çözümü bilen var mıdır? yaptıklarım nedir; Wine'deki fontları yükledim, diğer bilgisayardakileri olmadı... isql ile komut satırından bakıyorum sorun gözükmüyor..
Wine'de böyle bir ayar var mıdır? bir de lisans meselesi ile ilgili call lisans vs. gibi bir şey çıkarmışlar, şimdi istemciler Linux olsa da (program bedeli ile ilgili sormuyorum) windows server'a bağlanmak için lisans isteniyor sanırım, kanuni boyutunu bilen var mıdır? biraz uzun oldu 1. soru ..

2. sorum ise kendi bilgisayarıma vnc (vinagre) server ile yani masaüstü paylaşım ile bağlanıyorum. sıkıntı, geçenlerde yazmıştım, bilgisayar ilk açıldığında sistemdeki sifremi (vnc deki degil) bir kere girmem isteniyor. asıl sorum bazen kilitlenme oluyor tabii, yeni istekleri vinagre kabul etmiyor. ssh ile bağlanabiliyorum. konsoldan tekrar restart edeyim desem farklı bir pencerede açmadan aktif pencere için vinagre'yi nasıl restart edebilirim ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Aralık 2011 - 19:11:38

2. sorumun çözümünü buldum ..

killall vino-server
export DISPLAY=:0.0
/usr/lib/vino/vino-server &

lakin mevcut şifreyi kabul etmiyor... vino-passwd ile yeniden şifre verdim ve sonuç süper ..

ekremsenturk

Meçhul Program'ın adını yazmamışsın. Bulmaca mı çözeceğiz?

Program Lisans kayıdı soruyorsa, bir ticari programdır veya bir ticari programın deneme sürümüdür ve kayıt olup lisans anahtarını edinmen gerekir. Programın lisans kaydını sorabiliyorsa, wine ile çalışabiliyor olma ihtimali de vardır. Yine de çalışmayabilir de. Daha önce deneyen biri olmuş ise,tecrübesini paylaşabilir. Ama programın adı ve sürümü belli değilse, kim nereden tahmin edecek senin sorununun çözümünü?

ovural43

öncelikle yazdığım mesajı iyi okursan sevinirim..

orada programın ismini vermedim çünkü programın lisansı ile ilgili bir sıkıntım yok .. sorum windows 2008 server lisansının haricinde bir de call lisansı diye bir şey çıkarmış .. yani diğer bilgisayarlardan o bilgisayara ulaşma ile ilgili de hem ulaşım cihaz başına hem de sql server'daki oturum başına ücret isteniyor :D

Alıntı Yap
    Sunucu ve Aygıt CAL'ları: Bu modelde, SQL Server çalıştıran

sisteme erişen her istemci cihazı için CAL'in yanı sıra, SQL Server'ın bir oturumunu çalıştıran her işletim sistemi ortamı için bir sunucu lisansı gerekir. Yani belirli bir aygıttan istenilen sayıda kullanıcının lisanslanmış sunucu yazılımına erişime izin verir.
Bir örnek vermek gerekirse;

2003 Server üzerinde çalışan bir SQL server 2005 'imiz olsun. Ve domain ortamında çalışan 10 adet Xp terminalimiz ve bunları kullanan 20 tane kullanıcımız olsun. SQL tabanlı ticari bir program kullandıklarını düşünelim. Bu yapıda bize gereken lisanslar aşağıdaki gibidir.

1 Adet Windows Server 2003 İşletim Sistemi Lisansı

10 Adet Windows Xp Professional İşletim Sistemi Lisansı

10 Adet Windows Server CAL

1 Adet SQL Server Std.Ed. Lisansı

10 Adet Aygıt Başına SQL CAL

Bu şekilde lisanslama yaparsak, 10 bilgisayarı kullanan 20 kişi, sql servera yasal olarak erişebilir.

Eğer SQL CAL'ı Kullanıcı Başına almış olsaydık, 20 tane SQL CAL almamız gerekecekti. Yada SQL serverı işlemci başına lisanslamış olsaydık, CAL almamıza gerek kalmayacaktı ama bu seferde ödediğimiz lisans ücreti fazla olacaktı.

Bu nedenle, lisanslama yaparken ihtiyaçlarımızı iyi analiz edip doğru kararlar vermeliyiz.

Sunucu ve Kullanıcı CAL'ları: Bu modelde, SQL Server

çalıştıran sisteme erişen her kullanıcı için CAL'in yanı sıra, SQL Server'ın bir oturumunu çalıştıran her işletim sistemi için bir sunucu lisansı gerekir. Bu lisanslama tipinde, belirli bir kullanıcının istenilen sayıda aygıttan, lisanslanmış sunucu yazılımına erişimi amaçlanmıştır.

Microsoft SQL CAL konusunda şöyle diyor;

"Genelde, bağımsız CAL'leri perakende satış, orijinal donatı üreticisi (OEM), Açık Lisans veya Lisans Seç programlarıyla satın alıyorsanız,

tümü aygıt CAL'leri, tümü kullanıcı CAL'leri veya aygıt ve kullanıcı CAL'leri birleşimini satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, yönetimi ve izlemeyi kolaylaştırmak için ya tümü aygıt CAL'leri ya da tümü kullanıcı CAL'leri satın almalısınız."

Zaten istenildiği taktirde –duruma göre ücret ödemeden- SQL Server CAL tipleri arasında geçiş yapabiliyorsunuz.

yani client'lara Linux kurmak da yeterli olmuyor :D

bu konuyu sormuştum .. yukarıdaki açıklamayı buldum ama saçma geldi ..

bir server var, server lisans alıyorsunuz bir de program için lisans alıyorsunuz bir de diyor ki bunu başka bilgisayarlardan erişeceksen Windows Cal(Kol) lisansı alman lazım ..  Kol gibi yani :D

ekremsenturk

Microsoft lisansları denetlerken belirli donanımların markalarını, modellerini ve seri numalarını kaydediyor. Farklı bir Bilgisayar (Yeni Bilgisayar) kullanıyorsan, eklediğin yazıdan anladığım kadarı, yeni bir CAL Lisansı daha satın alman gerekecek.

Aynı (Kullandığın) bir bilgisayarda sadece sistemi değiştirdiysen, sorun olmamalı. Veya farklı bir kullanıcı ismi kullanıyorsan ve lisanslar için şahıs isimleri kaydediliyorsa, kullanıcı adını değiştirmen bir şey değiştirir mi bilemiyorum.

Microsoft'un lisansları da zaten bizim ilgi alanımıza girmediği için, burada bu konuda detaylı bilgiye sahip birini bulamayabilirsin. Microsoft Türkiye'den daha isabetli bir yanıt alabilirsin diye düşünüyorum. Bir de MSDN'den (Microsoft Geliştiricileri Ağı ) programının adına göre arama yaparak araştırabilirsin. (Genellikle İngilizcedir.)