Linux'da Sınıf Atlamak

Başlatan seron, 13 Ocak 2016 - 21:25:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ata1

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Ocak 2016 - 01:42:10
Bölümle alakalı sıkıntısı var diskin. Windows tarafında disk onarma, chkdsk gibi konuları kurcala bence.
Yok, illa Linux tarafında denemek isterim şansımı diyorsan @ata1'in işaret ettiği üzere eğer kurulu değilse önce ntfs-3g paketini kur, muhtemelen kuruludur ama. Sonra:

sudo ntfsfix /dev/sdc1
Yalnız, iki şey ekleyeyim:

1. sdc1 değişebilir, bölümün hangisi olduğuna emin ol. Örneğin bu diskten önce bir başka disk takarsan bölüm sdd1 de olabilir. Şu an sdc1 görünüyor çıktılarında.
2. Hayati verilerin varsa yedek al, sorumlusu biz olmayalım. Komut biçimlendirme gibi bir şey yapmıyor, sorun düzeltmeyi deniyor ama ne olur ne olmaz diye söylüyorum bunu.

bunu mu arıyorsun seron

seron

Hah tamam sağolasın. Bunu da kopyala yapıştır yapıyoruuuuum, tamamdır. Hepsini bir .doc dosyasına alıyorum da :)

neynefes

İstediğimiz çıktılarda sülalesi görünmüyor. Donanım ve uygulama dosya bilgileri isteniyor genelde. Aman yanlış anlaşılmayalım. :)

sayz

Alıntı yapılan: seron - 15 Ocak 2016 - 20:23:42
Hah tamam sağolasın. Bunu da kopyala yapıştır yapıyoruuuuum, tamamdır. Hepsini bir .doc dosyasına alıyorum da :)
Doc'u da bırak önce bi artık. Her zaman düz metinler çok daha değerlidir. En kötü otp kullan en azından.

ata1

https://wiki.archlinux.org/index.php/badblocks
https://wiki.archlinux.org/index.php/NTFS-3G

https://wiki.archlinux.org/index.php/Securely_wipe_disk

kusura bakma kendi kullandıklarıma kolay eriştiğimden arch wiki ama mevzuyu anlamanı sağlar zaten genel anlamda örnek ilk link de okuma yazama hızı dahil olası
hataları denetleme falan  komutları genel kullanımdır zaten

seron

Alıntı yapılan: neynefes - 15 Ocak 2016 - 20:26:24
İstediğimiz çıktılarda sülalesi görünmüyor. Donanım ve uygulama dosya bilgileri isteniyor genelde. Aman yanlış anlaşılmayalım. :)
:D Yanlış anlaşılmıyorsunuz. Ben windows kullanırken bir warez sitesine çok takılıyordum. maksadım warezcilik değildi; yardım kısmında sorun yaşayanlara yardım ediyordum. o kadar ki bilgim ve yazdıklarımla forum sahiplerinin dikkatini çektim ve bana ücretli olarak iş teklifinde bulundular; fakat bazı sorunlarım nedeniyle olmadı.

Ama gelgelelim şu linux tarafında hiçbirşey yapamadıkça kendimi kötü hissediyorum. Verdiğiniz komutların donanım bilgileri ve uygulama/dosya bilgilerini verdiğini tahmin ediyorum ama yine de kıskanıyorum işte :) ::) Ben de yapacağım bana ne arkadaş...

@sayz docu bırakmayacağım. şöyle kendimce bir kitapçık oluşturmaya çalışıyorum. ben aynı zamanda bir yazarım. ofis yazılımı benim bir anlamda hobim diyebilirim.

250Gblik bir diske nasıl 30gb partisyon oluşturacağız?

ahmet_matematikci

@seron hocam yazar olarak ne yazıyorsun.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

sayz

Alıntı yapılan: seron - 15 Ocak 2016 - 20:38:30
Alıntı yapılan: neynefes - 15 Ocak 2016 - 20:26:24
:D Yanlış anlaşılmıyorsunuz. Ben windows kullanırken bir warez sitesine çok takılıyordum. maksadım warezcilik değildi; yardım kısmında sorun yaşayanlara yardım ediyordum. o kadar ki bilgim ve yazdıklarımla forum sahiplerinin dikkatini çektim ve bana ücretli olarak iş teklifinde bulundular; fakat bazı sorunlarım nedeniyle olmadı.

Ama gelgelelim şu linux tarafında hiçbirşey yapamadıkça kendimi kötü hissediyorum. Verdiğiniz komutların donanım bilgileri ve uygulama/dosya bilgilerini verdiğini tahmin ediyorum ama yine de kıskanıyorum işte :) ::) Ben de yapacağım bana ne arkadaş...

@sayz docu bırakmayacağım. şöyle kendimce bir kitapçık oluşturmaya çalışıyorum. ben aynı zamanda bir yazarım. ofis yazılımı benim bir anlamda hobim diyebilirim.

250Gblik bir diske nasıl 30gb partisyon oluşturacağız?
Doc şart değil.  Opt ile de işlerini çok rahat görebilirsin. Ayrıca gitbook diye bi şey var bi araştır.

seron

:o ??? ::) :P :-[ :-X

Değerli forum yönetimi,
Geldiğim günden beridir, hangi başlığa yorum yazdıysam konu perperişan oldu...

Açtığım başlıklar da güme gitti...

Yaradan beni böyle yaratmış, gırgırı seviyorum ama forum çatırdamaya başladı...

Ben arkadaşa yine de yanıtı yazayım, sonra siz beni afaroz mu edeceksiniz, ceza mı vereceksiniz verin tamam...

Ahmet,

Öykü yazdım. şu ara yazmıyorum.

Roman yazdım, şu ara yazmıyorum.

Film yazdım, şu ara bakmıyorum.

Reklam metni yazdım, bıraktım.

Çünkü işe yaramıyor.

Şimdi bir film senaryosu üzerinde çalışıyorum ama durdum. komedi filmi.

Makaleler yazıyorum, ama yayınlamıyorum.

Karikatür diyaloğları(espirileri) yazıyorum, yayınlamıyorum.

Daha önce siteye sunduğum nasıl yapılır metinleri yazıyor, video taslakları hazırlıyorum.

Yayınlamayı veya satmayı düşünmüyorum. Çünkü ilgilenen de yok, beni tanıyan da... Böyle mutluyum.

Şu ara bir ubutu  ve kodi yazılımı videosu için veri topluyorum. metne geçeceğim. yani her türlü "yazı" ile ilgileniyorum.

Yetmedi, şimdi terminale yazmak istiyorum :)

ata1

arka kapıya yönlendin ağlamaya başladın  ;D ;D ;D @neynefes  geliyor elinde de kriko var .kaç seron kaç

ahmet_matematikci

@ata1 , @seron, @muhbirkedi, @sayz ve ben biraz fazlamı abarttık ne ;D ;D
Tam daltonlar olduk ya. Hangi başlıklara yazsak uyarılıyoruz  ;D ;D
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

seron

Dur dur toparlıyorum.

Şimdi bir harddisk var, 250GB olsun. Ben bunun 30GB sini sistem kurmak üzere ayıracağım ve ext-4 olarak biçimlendireceğim. Geriye kalan kısmı şimdilik ellemeyeceğim(RAW-UNALLOCATED).
Bunun kurulum diski ile de yapıldığını biliyorum; bir sisteme harici disk bağladığımda terminal kullanarak nasıl yaparım?

-------------------------
ben-     "Google baba?"
google- "efendim?"
ben-     "opt nedir?"
google- "OPT amerikada 9 aylık bir sertifika aldığın zaman sana artı olarak verilen calısma iznidir."
ben-     "neyse boşver"
                   :)

ata1

plazma

Konununda bağlantısını verelim sadece görselle olmaz eksik kalır : https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=12956.0

ata1

Başına lınux yazıldığında google doğru cevapları verir. Anlatmak çözümün yarısıdır.

seron

Arkadaşlar verdiğiniz köprülerdeki bilgiler, zaten az çok bildiğim konuları pekiştirmemi sağladı, sağolun. yalnız ben disk terminalden nasıl optimize edilir uygunlaştırılır/kuruluma hazırlanır, anlamadım.

ata1

arch kuruluma bakarsan sanırım anlarsın disk bölümleme kısmı sana açıklar sanırım malum tty de bir terminal sayılır
http://archtr.org/wiki/index.php/Arch_Linux_Kurulumu_(Resimli_Anlat%C4%B1m)

heartsmagic

Önce alias konusuna değineyim. Biz sana hazır verelim diye alias demedik, sen sırtta çimento taşıma örneğini verdin uzun komutlar için, biz de öyle olmadığın söyledik. Şimdi kaçak güreşmeyelim :)

Konu böyle böyle çok uzuyor, arada muhabbet, geyik falan. Bazı arkadaşlar da değinmiş çok dağıtılıyor konular, bir nevi itiraf yani. Kendi başlıklarınız hadi neyse ancak ricamız ve isteğimiz diğer başlıklarda bu şekilde olmasın lütfen. Platform olarak hem istemiyoruz hem de böyle olmadığı için "ne kadar temiz ve düzenli" bir forum sözlerini duyuyoruz senelerdir. Eğer bunu korumak istiyorsak biraz daha özen göstermemiz gerekiyor. Konu doğrudan bu başlıkla alakalı değil, yanlış anlaşılmasın. Diğer başlıklar için de söylüyorum. Başlığın özünde yararlı bilgiler konuşulduğu sürece sorun yok, fakat araya fazla geyik kaynadığında o yararlı bilgiler de kaynıyor.

Alıntı yapılan: seronArkadaşlar verdiğiniz köprülerdeki bilgiler, zaten az çok bildiğim konuları pekiştirmemi sağladı, sağolun. yalnız ben disk terminalden nasıl optimize edilir uygunlaştırılır/kuruluma hazırlanır, anlamadım.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Fdisk_ile_disk_y%C3%B6netimi
http://belgeler.org/howto/partition-howto-fdisk.html

fdisk zor gelirse, cfdisk güzel bir araçtır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

seron

Tamam ben bu bilgileri arıyordum, demek ki aramayı bilmiyorum :-[

Diğer konuda inanın elimde değil, hatta vicdan azabı da duyuyorum ama nasıl oluyor anlamıyorum konu dağıldıkça dağılıyor. Gerekirse güzel bir temizlik yapın, şahsen ben darılmam. LMMS tarafında da biraz geyik olmuş. Arkadaşların güceneceğini sanmam. Fazla vaktinizi almayacaksa silin. Forumun benim yüzümden biçeminin bozulmasına dayanamam >:( :-[ :-X

Ben ciddi miktarda veri topladım. Ama konuyu çözüp çözmemek konusunda kararsızım.

Siz bilirsiniz.

mhmtkrktr

Şartlanma yöntemi, en iyi öğrenme şekillerinden biridir bence. Bildiğim kadarıyla  Mint kullanıyorsun. Zaman bulduğun da Arch ve daha sonra Gentoo kurmayı denemeni öneririm. Fakat bunu V-box veya ikinci sistem olarak değil, doğrudan diskin tamamını kullanarak. Kurduğun dağıtımı kullanmak zorunda değilsin. İstersen kurulumu tamamlayınca hemen kaldır, tekrar Mint kur kullan. Fakat kendini karmaşa bakımından bir üste şartlandırman, öğrenme açısından oldukça etkili ve ufkunu genişletecek bir yöntemdir.

Zaman içerisinde sana önerilmiş ve kendince bulduğun diğer kaynaklar da, işin cilası olur.  Aksi durum da edineceğin kaynakların neredeyse büyük bir kısmı teorik bilgi olarak kalacak, bunun da yine büyük çoğunluğu o an için denesen de, tekrar karşılaşana kadar unutulacaktır.

İkinci olarak, bakkal defteri usûlü hâla en geçerli, güvenli kayıt tutma ve hafıza geliştirme yöntemi benim için. Tuttuğun notları okuman şart değil. Zaten kâğıda yazarken bir nevi aklına da yazılmış oluyor. Eğer not aldığın esnada kafan da müsaitse, bir kâğıda yazacağın notu unutman, diğer yöntemlere oranla çok daha zor.   

Üçüncüsü, bu önerilmiş sanırım ama bende tekrar edeyim. Pratik yapmak. İster bu forumda ister diğer kaynaklar da, yazılmış yöntemleri elinden geldiğince denemeye çalış. "Buna şimdilik ihtiyacım yok" veya "şuan zaten böyle bir sorunum yok" deyip geçmeden, (kendi sistemini bozmayacak şekilde) denemeler yapmak, kodların ne işe yaradığını, nasıl kullanıldığını anlamaya çalışmak, öğrenme sürecini hızlardıracaktır.
Buna sorun yaşayan kişilerin, sorununa çözüm bulmaya çalışmakta dahil.

heartsmagic

@seron, temizliğe şu an ihtiyaç yok gerekiyorsa başlıkları kapatıyoruz zaten. Şu an sadece bu gidişatı yavaşlatmak istiyoruz bizler :)
Bu konuyu da etiketleyip etiketlememek sana kalıyor. Açık kalsın, ileride başkaları da yazar dediğin sürece bizler için sıkıntı yok. Başlık odaklı isteyen istediği kadar yazabilir. Geyik olmasın istiyoruz biz sadece :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

seron

Bu "geyik" konusu da çok uzadı ;D Foruma bir geldim, enfeksiyon yaydım :P
Konu açık kalsın pekala.
Şu an yeni kurulum yaptığım için eksik olan yazılımlarımı kuruyorum. Bitince hem tekrar konuya dönüp pratikler yapacağım, hem de kafama takılan olursa buradan soracağım. Diğer arkadaşlar da bilmedikleri konularda buradan sorabilirler.

kartal

ahmet_matematikci

@kartal pyhton dersleri konu ile alakası anlamadım :)

kartal

İlk dersler temel komutlardan başlıyor.