Bir programı tamamen silmek

Başlatan erdaltaskesen, 12 Ocak 2010 - 10:17:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erdaltaskesen

Ubuntu altında bu işlem nasıl gerçekleşiyor bilmiyorum. Ayrıca şimdilik sistem biraz karışık geldi bana. Mesela Evolution programını Ubuntu Yazılım Merkezinden kaldırıp Thunderbird'i kurdum. Fakat Synaptic Paket yöneticisini açtığım zaman evolution adı altında başka paketlerde gördüm. Bu biraz kafamı karıştırdı açıkcası.
Aşağıda benim Windows altında uyguladığım yöntemi yazıyorum referans olması açısından:

• İlk öncelikle Program Ekle/Kaldır ile programı silerim
  • Daha sonra Program Files içinde klasörünü silerim
  • Sonrasında Bilgisayarımda Programın ismini aratırım. Çıkan sonuçları da silerim
  • Son olarakta Regedit dosyasını taratarak çıkan girdileri silerim.
  • En son olarakta kısayolları felan temizlemesi için bir temizlik programı çalıştırırım.

Böylece hiç kurulmamış kadar temiz bir kaldırma işlemine sahip olurum. Buradaki sorum bir programı Ubuntu altında tertemiz bir şekilde nasıl kaldırabiliriz?

kuleyni

Uygulamaları kaldırdıktan sonra

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4605.0.html

veya ubuntu tweak ile geriye kalanları temizleyebilirsiniz.

erdaltaskesen

Alıntı yapılan: kuleyni - 12 Ocak 2010 - 10:55:31
Uygulamaları kaldırdıktan sonra

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4605.0.html

veya ubuntu tweak ile geriye kalanları temizleyebilirsiniz.

Bu iki yöntemi sıra ile uygulamalımıyım?

kuleyni

Yok ikisinden birini tercih edebilirsiniz ;) yada isterseniz ikisini de uygulayın farketmez sonuçta temzilebecek bişey yoksa zaten bişey silmez :)

Sherlock Holmes

sudo apt-get autoremove uygulama-paket_ismi
Kullandığım komuttur, bir şeyleri kaldırmak istediğimde.

Evolution'un bazı paketleri diğer uygulamalar tarafından bağımlılığı olabilir,
sizde onlara rasgelmişsinizdir.
Örneğin: Evolution-data-server ve python-evolution paketleri otomatik kaldırmayacaktır,(Evolution'u kaldırdığınızda)
silmek istediğinizde manuel olarak yapmanız gerekecektir.
Fakat uyariyim diğer uygulamalarda bir sorunun meydana gelmesine sebep olabilir bu müdahale.

miles

Alıntı yapılan: ğnome - 12 Ocak 2010 - 12:33:08
sudo apt-get autoremove uygulama-paket_ismi
Kullandığım komuttur, bir şeyleri kaldırmak istediğimde.

Evolution'un bazı paketleri diğer uygulamalar tarafından bağımlılığı olabilir,
sizde onlara rasgelmişsinizdir.
Örneğin: Evolution-data-server ve python-evolution paketleri otomatik kaldırmayacaktır,(Evolution'u kaldırdığınızda)
silmek istediğinizde manuel olarak yapmanız gerekecektir.
Fakat uyariyim diğer uygulamalarda bir sorunun meydana gelmesine sebep olabilir bu müdahale.

Silme işlemi manuel olarak yapılsa da karşımıza bir uyarı çıkıyor zaten. Orada bu pakete bağlı olan başka paketler olduğunu gösteren bir liste çıkıyor. Listede yabancı cisim varsa o zaman o paketi silmememiz gerekiyor. Eğer bildiğimiz ve kullanmayacağımız paketler varsa o zaman gönül rahatlığı ile silebiliriz ... Yanılıyormuyum ?

Sherlock Holmes

Bu uyarıyı Uçbirim ve Synaptic belirtir, filhakika Ubuntu Yazılım merkezinde bulunmaz.
@erdaltaskesen'in kullandığı kaldırma yolu dolayısıyla, eğer Uçbirimi tercih etseydi bu başlığın oluşumu belki'de başkasına nasip olurdu.
@miles yanılmıyorsun.
Kaldırılan paket ihtiyaç olunduğunda tekrar kurulabilir nasıl olsa.   ;-)

heartsmagic

evolution-data-server yerli yerinde dursun zira Gnome'un göbekten bağlı olduğu uygulamalar arasındadır kendisi. Sırf bu paketler yüzünden insanın Gnome paketleyesi de kaçıyor :)

Neyse, @miles doğru söylemiş ve uyarısı yerinde. Eğer programla beraber kaldırılacak cisimler arasında o programın ilişkili paketleri haricinde bir şeyler varsa ve biz ne olduğunu anlamıyorsak kaldırmayalım. En azından forumda sorabilirsiniz biraz daha tecrübe kazanana kadar.

@erdaltaskesen, Linux Windows yapısında olmadığından programların artıklarının kalması aslında çok fazla sorun yapmaz. Bizlerde "registry" gibi bir bölüm söz konusu değil. Zaten donanımların bile birer "dosya" olarak algılandığı bir sistemde nasıl sorun olsun :) Synaptic üzerinden programı tamamen kaldır diyerek silersen zaten birçok şeyi kaldırmış olursun. Yine de geriye kalan artıkları da silmek istiyorsan arkadaşların tavsiyelerini değerlendirebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.