Ubuntu'daki sorunlarım

Başlatan turuncu, 01 Kasım 2014 - 11:49:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

turuncu

Selam, ubuntu işletim sistemi yaşadığım sorunlar bu aralar arttı ve daha sık çıkmaya başladı.

1- Dizüstünün ekranını indirdikten sonra(uyku moduna geçiyor) geri açtığımda bilgisayar da herhangi bir aktivite yapılmıyor. Internete bağlanmıyor, klasorler açılmıyor gibi.

2- Dizüstü kapanmıyor, şimdiye kadar sadece 1 kez kapandı, 100 lerce kez elektriğini keserek kapamak zorunda kaldım.
3- Dizüstü açılmıyor, genelde Ubuntu'nun loading ekranında donuyor. En az 10-20 dk uğraşarak açabiliyorum.
4- Dizüstünü açtığımda(açabildiysem) klavye sinir bozucu şekilde ingilizce'ye dönüyor. Çok da büyük bir sorun değil.

Ubuntu'nun en son versiyonunu kullanıyorum. Çözülebilecek sorunlar mıdır? Teşekkürler.

neynefes

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

Hocam ekran kartı sürücülerinden kaynaklanıyor olabilir klavye sorunu haricindekiler. O yüzden sistemi açabildiğinizde bu çıktıları geçer misiniz? Ayrıca 14.10 kullanıyorsunuz değil mi?

turuncu

Siz söyleyene kadar 14.10 kullandığımı sanıyordum ama 14.04'te kalmışım. Yarın ya da pazartesi günü güncelleyeyim.

Gündüz vakti istediğiniz çıktıları yollarken xrandr komutunu yazınca bilgisayar dondu, açılmamakta ısrar edince şimdi cevap atabiliyorum.

xrandr hariç çıktılar:

# lspci | egrep "VGA|3D|Display"
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 4th Gen Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 06)
01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GK107M [GeForce GT 745M] (rev a1)

Düzenleme : çıktıları daha sonra yollayabileceğim bilgisayar sürekli donmaya başladı. Bu arada ilk mesajdaki sorunlara eklemeyi unuttum, bilgisayarın her açılışında 10-11 tane hata raporu alıyorum.

neynefes

Hocam 14.10 kurulumundan sonra bumblebee kurulumu yapmanız gerek. Sistemde optimus var. Yine buradan devam edelim yardımcı oluruz bu konuda da.

heartsmagic

Hata raporlardından geçici olarak kurtulmak için:

sudo rm -f /var/crash/*

Duruma göre kalıcı olarak da kurtarabilir seni bu komut. Tüm çıktıları görürsek güzel olur ancak eğer Bumblebee yerine doğrudan Nvidia kurduysan kaldırıp Bumblebee'yi dene lütfen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

turuncu

@heartsmagic

Verdiginiz komut bir kereye mahsus ise yaradi ama daha sonra sorun ayni sekilde devam etti.

Bugun cihazi guncellerken acik biraktim ciktim. Eve geldigimde cihazin sarj adaptorunu baglamadigimi farkettim sarji bitip kapanmis. Simdi bilgisayari acarken:

"Booting to insecure mode" yazisi cikiyor ve GRUBa geciyor. Ubuntuyu sectigimde ekranda mor renkten baska birsey yok. Guncelleyeyim derken iyice mahvettim sanirim cihazi?

heartsmagic

Kurtarma kipinde açılıyor mu sistem?

turuncu

Evet aciliyor 14.10 da yuklenmis. 3.13.0-24-generic e girebildim.

3.16.0-25-generic recovery moduna girmeye calistigimda :

kernel panic-not syncing: VFS: unable to mount root fs on ...

Hatasi aliyorum.

Duzenleme: recovery moddan en ustteki menuden resume deyip cihazi actim. Bilgisayari calisir vaziyete getirmek icin yapmam gerekenler nedir?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Kasım 2014 - 11:04:50

Herhangi bir wifi'a baglanmak istedigimde, usb cihaza yedekleme yapmak istedigimde :

Not authorized to ...

Hatasi aliyorum. Sifirdan kurulum yapmak istiyorum ama sistem hic bir usb okumuyor, yedekleme yapamiyorum.

heartsmagic

Makine 14.04'ten 14.10'a mı yükseltilmişti?
Son denediğin şeyi nereden deniyorsun?

turuncu

Evet 14.04'den 14.10 yükseltildi. Pes edip Puppy Linux yükleyeyim dedim, USB'den çalıştırdım gayet iyi çalışıyordu. Bilgisayara attığım ilk resetten sonra bir daha hiç bir USB'yi okumadı :
Reboot and Select Proper boot device
or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key.

Bilgisayar kafasına göre açılıyor, bazen donuyor, bazen GRUB menusu çıkıyor. Açıldığında ise, wifi'a bağlanma, usb okuma, su ile admin olma istediğimde
Not authorized to perform operation
Hatası alıyorum.

Kısacası Ubuntu'yu gözden çıkardım herhangi bir işletim sistemi kurmak istiyorum ama olmuyor.

furkankalkan

Lubuntu ya da Manjaro serisini de denediniz mi ?
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

turuncu

@dewilman

Deneyemedim. Dedigim gibi hicbir Usb cihazi ne Bios'ta aciyor ne de kurtarma modunda okuyor. Suanda Live Cd kullanma sansim da yok.

furkankalkan

Alıntı yapılan: turuncu - 08 Kasım 2014 - 15:21:41
@dewilman

Deneyemedim. Dedigim gibi hicbir Usb cihazi ne Bios'ta aciyor ne de kurtarma modunda okuyor. Suanda Live Cd kullanma sansim da yok.

Çok ilginç, taktığınız usblerin boot edilebilir olduğuna emin misiniz ? Kalıpları nasıl yazdırıyorsunuz ?
Lover

turuncu

Alıntı yapılan: dewilman - 08 Kasım 2014 - 15:30:33
Alıntı yapılan: turuncu - 08 Kasım 2014 - 15:21:41
@dewilman

Çok ilginç, taktığınız usblerin boot edilebilir olduğuna emin misiniz ? Kalıpları nasıl yazdırıyorsunuz ?

Ubuntuyu kurarken kullandigim Usbleri kullaniyorum hepsi calisiyor ama cihaz sagolsun okumuyor.

furkankalkan

Anlamadım, başka bilgisayarda çalışırken sizin bilgisayarınızda çalışmıyor yani ?
Lover

turuncu

Hocam normal hayatta hersey tikirinda calisiyor.

Benim cihaza taktigimda ise altta bahsettigim hatalari veriyor.

Alıntı yapılan: turuncu - 08 Kasım 2014 - 13:06:30
Evet 14.04'den 14.10 yükseltildi. Pes edip Puppy Linux yükleyeyim dedim, USB'den çalıştırdım gayet iyi çalışıyordu. Bilgisayara attığım ilk resetten sonra bir daha hiç bir USB'yi okumadı :
Reboot and Select Proper boot device
or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key.

Bilgisayar kafasına göre açılıyor, bazen donuyor, bazen GRUB menusu çıkıyor. Açıldığında ise, wifi'a bağlanma, usb okuma, su ile admin olma istediğimde
Not authorized to perform operation
Hatası alıyorum.

Kısacası Ubuntu'yu gözden çıkardım herhangi bir işletim sistemi kurmak istiyorum ama olmuyor.

Ben simdilik pes ettim. Yardimlar icin tesekkurler.