ubuntu 9.04 üzerine windows xp nasıl yüklenir?

Başlatan ubuntuki lilith, 04 Temmuz 2009 - 17:02:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntuki lilith

merhabalar.bilgisayarımda başka insanların da kullanım alışkanlıklarını düşüneren ubuntu yanında artık bir windows yüklemek istiyorum şu an sadece ubuntu var ve yüklerken elle demediğim için şimdi harddiskimin tamamında ubuntu mu var?eğer ben şimdi xp yüklemeye kalkarsam ubuntuda bazı şeylerin üzerine kurulacak mı yani ubuntu zarar görür mü.ubuntuyu bu kadar problemsiz kullanır hale yeni geldiğim için açıkçası windows yüklemekten de korkuyorum.direk xp dcsini takarak yükleyebilir miyim?öncelikle ne yapmam gerekir bilgi verirseniz sevinirim forumda bulamadım genelde windows varken ubuntu kurmayı sormuşlar bende durum tam tersi çünkü

utdmr

Öncelikle, dediğinizi yapabilmeniz için birden çok yol var. Anlatırken diskinizin hepsini Ubuntuya tek bir parça halinde ayırdığınızı varsayıyorum.

1- Ubuntu'nun yanına doğrudan kurmak: Gparted veya muadili bir programla Ubuntu kurulu disk küçültülür, yanına açılacak 10-15GB'lik bir kısma Windows kurulur. Bu yöntemi yapmaya karar verirsen, Windows kurulum sırasında MBR'a yazacağı için GRUB'u baştan kurman gerekir.
2- Sanal makine ile kurmak: Eğer performans o kadar problem değil ise, az kullanacaksanız Windows'u, virtualbox veya vmware gibi bir programla sanal makine oluşturulur ve üzerine kurabilirsin. Bu yöntemde ise aynı anda iki işletim sistemi çalışacağı için düşük performans alabilirsin.

İki yöntemde de Ubuntu zarar görmez. Sadece ilk yöntemde diski bölümlendirirken eğer olağandışı bir durum varsa Ubuntu bulunan partisyonu kaybetme riskin vardır.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

ubuntuki lilith

synapticten gparted indirdim kurdum ama nerede bulamıyorum

utdmr

Ubuntu bölümünü düzenleyeceğin için Ubuntu'ya yüklediğini kullanamazsın, LiveCD üzerinden işlem yapman gerekir.  Aşağıdaki diskte LiveCd ile disk bölümlendirmeyi bulabilirsin.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,9270.0.html

(Başka bir amaçla kullanacaksan, Sistem, Yönetim, Bölümlendirme düzenleyicisi(Partiton Editor) gibi bir yoldadır. )
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

ubuntuki lilith

evet sistem yönetim içinde buldum dev sda1ext3 dev sda-2 extendet ve dev sda 5 linux swap var.şimdi ben bunlardan hangisinde ve bu program ile nasıl yer açabilirim windows için

utdmr

Garip, "sudo fdisk -l" çıktısını alabilir miyim?

Bu arada, tam anlaşılamadım sanırım, Ubuntu üzerinde Ubuntu kurulu bölümde işlem yapamazsın, LiveCD kullanman gerekir.
--

ubuntuki lilith

alev@alev-desktop:~$ sudo fdisk -l
[sudo] password for alev:

Disk /dev/sda: 80.0 GB, 80060424192 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 9733 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0xdc72dc72

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *           1        9548    76694278+  83  Linux
/dev/sda2            9549        9733     1486012+   5  Ek
/dev/sda5            9549        9733     1485981   82  Linux takas / Solaris

Disk /dev/sdb: 4063 MB 4063232000 bayt
5 heads, 32 sectors/track, 49600 cylinders
Units = silindir of 160 * 512 = 81920 bytes
Disk identifier: 0x00000000

/dev/sdb1   *          51       49600     3963968    b  W95 FAT32
alev@alev-desktop:~$

onu anladım sizin bahsettiğiniz şekilde yukarıdaki gibi bir live cd yapmam gerekiyor.yani direkt windowsu takıp yüklemeye kalkarsam herşey mahvolur.tek yol bu

utdmr

Evet, Windows Ubuntu'yu silip üzerine yazar, Senin yapman gereken Ubuntu'nu küçültüp yerine Window'u kurman. LiveCD şart.
--

ubuntuki lilith

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ubuntuki lilith

windowsu ubuntuda çektiğim çilelere rağmen yüklemeyeceğimi kendime bugün bir kez daha ispatladım.gerekirse  linuxmint yükleyeceğim. ubuntu üzerine windows yükleme bahsi benim için kapanmıştır:)

heartsmagic

Umarım diğer sorunlarını çözerek rahat bir Ubuntu'ya kavuşursun.

gio

azmine hayran olmamak elde değil :)
bence sen değil ubuntu linuxun has kernelin test takımında olman gerekir.
netcen windowsu bu kadar şeyden sonra :D

akaplan

Arkadaşlar;
Bu konuya devam etmek istiyorum. Aynı şekilde bende Windows kurmam gerekiyor. xp cd'sini taktım kuruluma başladı, aslında kurulum değil klasörleri bilgisayara aktarırken bir hata verdi. Ubuntu'yu kurarken başka iişletim sistemi için yer ayırmıştım. Çıktı aşağıda, sda5 'e nasıl kurabilirim.

anadolu@AK:~$ sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 80.0 GB, 80026361856 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x08a5cd46

/dev/sda1   *           1        1216     9767488+  83  Linux
/dev/sda2            1217        9729    68380672+   5  Ek
/dev/sda5            1217        2434     9783553+   b  W95 FAT32
/dev/sda6            2435        9729    58597056   82  Linux takas / Solaris 

heartsmagic

@akaplan Windows kurulum süreci sorun veriyor sanırım. Bu durumda Ubuntu ile ilgili bir tavsiye veremeyiz sana. Kurulum CD'sini kontrol etmen gerekiyor muhtemelen. Zira normal şartlar altında kuruluma karışmaz Ubuntu.

akaplan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Temmuz 2009 - 16:15:18
@akaplan Windows kurulum süreci sorun veriyor sanırım. Bu durumda Ubuntu ile ilgili bir tavsiye veremeyiz sana. Kurulum CD'sini kontrol etmen gerekiyor muhtemelen. Zira normal şartlar altında kuruluma karışmaz Ubuntu.

heartsmagic, emin olun bende windows kurmayı hiç istemiyorum. Özgür yazılımla tanıştığım 18 Aralık 2008'den beri bilgisayarımı Windows'a ihtiyaç duymadan kullanıyorum. Bir sitem sezdiğim için bunları yazma gereği duydum.
Üstadım şimdi sağlam bir cd ile kurulumu denersem nereye kurulur?(diskin neresine) Ya da klasörleri bilgisayara aktarmaya başlıyor nereye aktarıyor? Ayrıca Ubuntu'mun başına  bir şey gelir mi? Ya da veri kaybı?

heartsmagic

Hayır sitem değildi yazdıklarım sadece mesele Ubuntu için olan bir mesele değil.
Kurulum hangi bölüme yaparsan oraya olur. Şu an sende sda5 uygun bölüm gibi görünüyor. Fakat Windows uzatılmış bölüme mızmızlanıyor muydu inan hatırlamıyorum. Bazen ilk bölüme bile kurulmadığı için mızmızlandığı oluyor. Fakat senin yaşadığın sorun bunlarla mı alakalıdır hiçbir fikrim yok inan.

Doğru bölüme kurarsan Ubuntu'ya bir şey olmaz ancak Windows MBR'yi sıfırlar Grub uçar. Forumdan ilgili başlığı bularak yeniden kurulum yapabilirsin.

akaplan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Temmuz 2009 - 16:15:18
Teşekkür ederim. Linux desteği olmayan webcam için kurulum yapacaktım. Vazgeçtim, tekrar teşekkürler.

DyiNg_FeTuS

arkadaşlar ubuntu 9.04 kullanıyorum xp dosyalarını indirdim cd ye yazdırdım.cd yi bilgisayara takıp restart attığımda cdyi okumadan yıne ubuntuyu açıyoru sankı boot sorunu var gibi cd de arıza olabilir diye tekrar cdye yazdırıp denedım onda da olmadı bu sefer biostan boo sırasını önce cd/dvd yaptım sonuç değişmedi sanırım cd ye boot özelliği katmam lazım bunu internetten araştırdım herkes windows programları kullanarak anlatmış peki UBUNTUDA CD YE BOOT ÖZELLİĞİNİ NASIL KAZANDIRICAZ LÜTFEN YARDIM EDİN.....
NEC FS (spelling)

utdmr

Alıntı yapılan: DyiNg_FeTuS - 10 Temmuz 2009 - 21:19:42
arkadaşlar ubuntu 9.04 kullanıyorum xp dosyalarını indirdim cd ye yazdırdım.cd yi bilgisayara takıp restart attığımda cdyi okumadan yıne ubuntuyu açıyoru sankı boot sorunu var gibi cd de arıza olabilir diye tekrar cdye yazdırıp denedım onda da olmadı bu sefer biostan boo sırasını önce cd/dvd yaptım sonuç değişmedi sanırım cd ye boot özelliği katmam lazım bunu internetten araştırdım herkes windows programları kullanarak anlatmış peki UBUNTUDA CD YE BOOT ÖZELLİĞİNİ NASIL KAZANDIRICAZ LÜTFEN YARDIM EDİN.....

XP'nin eğer imajı varsa imaj dosyasını kullanarak CD'ye yazdırmalısın, dosyaları veri diski gibi değil. Ubuntu'da indirdiğin kalıbı Brasero ile açarsan kalıbı CD'ye yazabilirsin.

Not: Windows işte böyle korsan kullanıma mecbur bırakıyor :)
--

DyiNg_FeTuS

indirdiğim xp dosyası 7 parça rarlı haldeydi içinde image şeklinde değildi veriler vardı sadece part.1e sağ tıklayıp buraya çıkart dedim o sırasıyla hepsini bi dizinin içine çıkarttı bende o dizini ccdye yazdırdım ama bootlamıyor
NEC FS (spelling)

heartsmagic

Alıntı yapılan: DyiNg_FeTuS - 10 Temmuz 2009 - 22:45:17
indirdiğim xp dosyası 7 parça rarlı haldeydi içinde image şeklinde değildi veriler vardı sadece part.1e sağ tıklayıp buraya çıkart dedim o sırasıyla hepsini bi dizinin içine çıkarttı bende o dizini ccdye yazdırdım ama bootlamıyor

Bu bir Ubuntu sorunu değildir. Eğer sana o dosyaları veren kaynak ISO olarak vermemişse, tutup ISO yapman gerekiyor.

DyiNg_FeTuS

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Temmuz 2009 - 15:40:13
Alıntı yapılan: DyiNg_FeTuS - 10 Temmuz 2009 - 22:45:17

Bu bir Ubuntu sorunu değildir. Eğer sana o dosyaları veren kaynak ISO olarak vermemişse, tutup ISO yapman gerekiyor.

Haklısınız konu ubuntudan çıkmaya başladı teşekkürler...
NEC FS (spelling)