Ubuntu Kurulun Sorunu

Başlatan jokma2757, 14 Nisan 2024 - 03:00:58

« önceki - sonraki »

retan ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

jokma2757

Merhaba arkadaşlar bu benim ilk konum windows 10 yüklü bilgisayarıma ubuntu yüklemek istiyorum yaklaşık üç dört kez aynı sıkıntıyı yaşadım kurulum bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatma bölümünde usb'yi çıkardıktan sonra pc açılıp kapanıyor bir türlü ubuntu sistemine ulaşamıyorum acaba problem nedir

grayloop

Kurulumu nasıl yaptınız? UEFI kurulum mu normal kurulum mu?
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

jokma2757

Alıntı yapılan: grayloop - 16 Nisan 2024 - 01:03:03Kurulumu nasıl yaptınız? UEFI kurulum mu normal kurulum mu?

rufusa ventoya ve balenaya yazdırdım ama hepsinde aynı problemi yaşadım hocam

grayloop

USB'ye nasıl yazdırdığınız önemli değil. Sorun Windows'un önyükleyicisinden kaynaklanıyor olabilir, onun için UEFI mi normal kurulum diye sormuştum.

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair

https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair

https://help.ubuntu.com/community/UEFI

https://askubuntu.com/questions/91484/how-to-boot-ubuntu-from-efi-uefi

Bunlara bakabilirsiniz.
                                 H. Yavuz

retan

Açılıp kapanıyor ve siyah ekranda kalıyorsa benim de başıma gelmişti, bios'da bir ayarı değiştirmiştim. Enable ya da disable etmiştim ama hatırlamıyorum, sonra düzelmişti.

jokma2757

Alıntı yapılan: retan - 23 Nisan 2024 - 16:43:13Açılıp kapanıyor ve siyah ekranda kalıyorsa benim de başıma gelmişti, bios'da bir ayarı değiştirmiştim. Enable ya da disable etmiştim ama hatırlamıyorum, sonra düzelmişti.
Secure Boot diyorsun kardeşim heralde onuda yaptım hiçbirşey değişmedi

jokma2757

Alıntı yapılan: grayloop - 20 Nisan 2024 - 01:29:14USB'ye nasıl yazdırdığınız önemli değil. Sorun Windows'un önyükleyicisinden kaynaklanıyor olabilir, onun için UEFI mi normal kurulum diye sormuştum.

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair

https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair

https://help.ubuntu.com/community/UEFI

https://askubuntu.com/questions/91484/how-to-boot-ubuntu-from-efi-uefi

Bunlara bakabilirsiniz.
gpt ve mbr ikisinide denedim hocam ikisindede aynı problem oldu sistemim uefı

Erdem

Alıntı Yap'UEFI, BIOS biriminin yerini alacak bir geliştirme gibi Windows 8 ile tanıtıldı. Bunun bir örneği 2 Terabayttan (2.000 Gigabayttan) daha büyük sabit diskler kullanılmasına olanak sağlıyor olmasıdır. Ne yazık ki Microsoft kendi çıkarları doğrultusunda bazı donanım üreticileri ile birlikte UEFI'yi gizlice, hileli ve adil olmayan yollarla değiştirdi. Böylelikle Windows 8 ile beraber başka bir işletim sistemi kurulmasının ya da değiştirilmesinin önüne geçmek amaçlanıyordu.

Manjaro wiki sayfasında daha fazlasını okuyabilirsiniz.

Tekelciliğin önüne geçmek için bilgisayarların üzerinde işletim sistemi kurulu olmadan satılması gerekir.

Alıntı YapBazı üreticilerin EFI gerçekleştirmeleri GRUB'un açılış bölümünde gösterilmesini ya da gözükse bile varsayılan yapılmasını engelliyor.

Bu durumda açılış yöneticisi olarak rEFInd kullanabilirsiniz.

Burada Manjaro için UEFI kurulum adımları verilmiş.

Bir de bazen ISO kalıbını yazarken Ventoy başarılı olmuyor.

Linux sistemlerde dd komutu kullanılabilir.

sudo dd if=ubuntu*.iso of=/dev/sdb bs=1M status=progress

Disk kalıbını yazdırmak için "balena etcher" isminde bir yazılım var.

Eğer macerayı seviyorsanız dağıtım olarak Arcolinux D de deneyebilirsiniz.
Eğer Arch Linux tabanlı bir dağıtıma geçmek isterseniz Arcolinux D sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Elektronik

jokma2757

Alıntı yapılan: Erdem - 28 Nisan 2024 - 06:37:15
Alıntı Yap'UEFI, BIOS biriminin yerini alacak bir geliştirme gibi Windows 8 ile tanıtıldı. Bunun bir örneği 2 Terabayttan (2.000 Gigabayttan) daha büyük sabit diskler kullanılmasına olanak sağlıyor olmasıdır. Ne yazık ki Microsoft kendi çıkarları doğrultusunda bazı donanım üreticileri ile birlikte UEFI'yi gizlice, hileli ve adil olmayan yollarla değiştirdi. Böylelikle Windows 8 ile beraber başka bir işletim sistemi kurulmasının ya da değiştirilmesinin önüne geçmek amaçlanıyordu.

Manjaro wiki sayfasında daha fazlasını okuyabilirsiniz.

Tekelciliğin önüne geçmek için bilgisayarların üzerinde işletim sistemi kurulu olmadan satılması gerekir.

Alıntı YapBazı üreticilerin EFI gerçekleştirmeleri GRUB'un açılış bölümünde gösterilmesini ya da gözükse bile varsayılan yapılmasını engelliyor.

Bu durumda açılış yöneticisi olarak rEFInd kullanabilirsiniz.

Burada Manjaro için UEFI kurulum adımları verilmiş.

Bir de bazen ISO kalıbını yazarken Ventoy başarılı olmuyor.

Linux sistemlerde dd komutu kullanılabilir.

sudo dd if=ubuntu*.iso of=/dev/sdb bs=1M status=progress

Disk kalıbını yazdırmak için "balena etcher" isminde bir yazılım var.

Eğer macerayı seviyorsanız dağıtım olarak Arcolinux D de deneyebilirsiniz.

Valla hocam her yolu denedim ya kurmadım şey kalmadı işin ilginç yanı kurulu sistemler bölümüne baktığımda sadece win 1o görünüyor

Erdem

Eğer etrafınızda teknik servis varsa yardım almayı düşünebilirsiniz.

HP diz üstülerinde benzer bir durum var.

Fabrika ayarlarında üzerinde Windows, kurtarma bölümü geliyor.

REFInd ile üzerine farklı Linux dağıtımları kurduk. OpenBSD bile var.

Bir başka iletide BIOS tarafında ayarlar anlatılıyor.

İletide bahsedildiği gibi öncelikle eğer Windows diski devingen olarak biçimlendirdi ise bunu normal disk bölümüne çevirmek gerekiyor.

Devingen disk bölümü "software RAID" olarak geçiyor.

Yedeğinizi alın.

Bir bellek çubuğuna GParted ISO kütüğünü yazın.

Kurmak istediğiniz işletim sistemini de bellek çubuğuna yazın.

Bios tarafında ayarları yapın. Gerekli ise devingen disk bölümlerini normal disk bölümlerine çevirin.

GParted ISO ile bilgisayarı başlatınız.

Tüm disk bölümlerini silip yeni disk bölümleri oluşturmayı deneyin.

Eğer başarılı olursa muhtemelen Linux da kurabilirsiniz.
Eğer Arch Linux tabanlı bir dağıtıma geçmek isterseniz Arcolinux D sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Elektronik

jokma2757

Alıntı yapılan: Erdem - 29 Nisan 2024 - 09:59:43Eğer etrafınızda teknik servis varsa yardım almayı düşünebilirsiniz.

HP diz üstülerinde benzer bir durum var.

Fabrika ayarlarında üzerinde Windows, kurtarma bölümü geliyor.

REFInd ile üzerine farklı Linux dağıtımları kurduk. OpenBSD bile var.

Bir başka iletide BIOS tarafında ayarlar anlatılıyor.

İletide bahsedildiği gibi öncelikle eğer Windows diski devingen olarak biçimlendirdi ise bunu normal disk bölümüne çevirmek gerekiyor.

Devingen disk bölümü "software RAID" olarak geçiyor.

Yedeğinizi alın.

Bir bellek çubuğuna GParted ISO kütüğünü yazın.

Kurmak istediğiniz işletim sistemini de bellek çubuğuna yazın.

Bios tarafında ayarları yapın. Gerekli ise devingen disk bölümlerini normal disk bölümlerine çevirin.

GParted ISO ile bilgisayarı başlatınız.

Tüm disk bölümlerini silip yeni disk bölümleri oluşturmayı deneyin.

Eğer başarılı olursa muhtemelen Linux da kurabilirsiniz.

benim pc lenovo hocam valla ilginc denemedigim yol kalmadi kurulu isletim sistemlerinde linux hic gorunmuyor

retan

Alıntı yapılan: jokma2757 - 28 Nisan 2024 - 02:18:28
Alıntı yapılan: retan - 23 Nisan 2024 - 16:43:13Açılıp kapanıyor ve siyah ekranda kalıyorsa benim de başıma gelmişti, bios'da bir ayarı değiştirmiştim. Enable ya da disable etmiştim ama hatırlamıyorum, sonra düzelmişti.
Secure Boot olmayabilir çünkü ben Linux'u kurduktan sonra da bir sebepten kapatıp açtım sistem açıldı. Neden açılmıyor olabilir diye bios a girmiştim dediğim gibi denedim ve açılmıştı. Kurulu sistemlere baktığımda sadece Windows görünuyor diyorsun bunun olmaması gerek sorunun benim yaşadığımla aynıysa, Linux kurulmuş olması gerek.

YorucC

Alıntı yapılan: retan - 07 Mayıs 2024 - 09:21:52
Alıntı yapılan: jokma2757 - 28 Nisan 2024 - 02:18:28
Secure Boot olmayabilir çünkü ben Linux'u kurduktan sonra da bir sebepten kapatıp açtım sistem açıldı. Neden açılmıyor olabilir diye bios a girmiştim dediğim gibi denedim ve açılmıştı. Kurulu sistemlere baktığımda sadece Windows görünuyor diyorsun bunun olmaması gerek sorunun benim yaşadığımla aynıysa, Linux kurulmuş olması gerek.
Ve BIOS'ta önyükleme sırası, Linux'un Windows'tan önce önyükleme yapması için ayarlandı mı?

grayloop

H. Yavuz